Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zrazy

Zrazy

Zrazy zawijane[1]

Zrazy – potrawa z kawałków mięsa lub mięsa mielonego, podsmażanego i duszonego z dodatkiem warzyw i przypraw. Tradycyjne danie kuchni staropolskiej, zwłaszcza szlacheckiej i myśliwskiej , obecne w kuchniach narodów dawnej Rzeczypospolitej szlacheckiej : polskiej , litewskiej , białoruskiej i ukraińskiej .

Obecnie wykonuje się je z różnych gatunków mięsa, zazwyczaj ciętego w plastry, niekiedy mielonego, a następnie podsmażanego i duszonego z dodatkiem tłuszczu , cebuli , musztardy , czerstwego pieczywa , ogórków kiszonych , grzybów leśnych (często w postaci farszu ), śmietany itp.

Spis treści

Pochodzenie

Danie charakterystyczne dla kuchni szlacheckiej . W swoim tradycyjnym kształcie najprawdopodobniej wywodzi się z kuchni litewskiej , chociaż jego nazwa wywodzi się z języka polskiego i oznacza plaster mięsa czy pieczeni odcięty od całości[2].

Tradycyjne zrazy staropolskie (tzw. suropieki) nie zawsze były zawijane, niekiedy po prostu plastry mięsa duszono w specjalnym garnku w sosie własnym z cebulą lub w sosie grzybowym, wtedy często duszono je poprzekładane warstwami grzybów i przypraw.

Paul Tremo , nadworny kucharz Stanisława Augusta Poniatowskiego w dziele pt. "Nauka dokładna sposobów warzenia i sporządzania potraw z mięsiwa, ryb, jarzyny, mąki jako też przyprawiania rozmaitych sosów, robienia esencji ponczowej etc. etc." wymienia dwa rodzaje zrazów: "zrazy z pozostałej pieczeni" oraz "zrazy z każdego surowego mięsa, nawet zwierzyny". Te pierwsze były zapewne sposobem na wykorzystanie resztek po uczcie.

Zdaniem Bogumiła Samuela Lindego zraz to zwinięty i wypełniony słoniną kawałek mięsa duszonego w sosie .

Zrazy pojawiają się też w dwukrotnie "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza , jako danie wprawdzie śniadaniowe , ale bardzo cenione:

"W końcu wniesiono zrazy na ostatnie danie:

Takie bywało w domu Sędziego śniadanie."

Księga II. Zamek, w. 521-522

"Majorze, gdyby zrazów? (...)

Wniesiono wazę, cukier, butelki i zrazy.

Płut i Ryków tak czynnie zaczęli się zwijać,

Tak łakomie połykać i gęsto zapijać,

Że w pół godziny zjedli dwadzieścia trzy zrazy"

Księga IX. Bitwa, w. 241-260

Odmiany zrazów

Potrawa występuje w niezliczonych wariantach i pod różnymi nazwami. Często stosowane zamiennie określenia: "bitki", " rolada ", wskazują na najpopularniejszy rodzaj zrazów – wykonywane z rozbitych i zawijanych plastrów mięsa (przede wszystkim wołowinyzrazy wołowe) i wypełnionych farszem (zrazy zawijane). Do przygotowania zrazów używa się różnego rodzaju mięsa krojonego, siekanego lub mielonego: wołowiny, wieprzowiny , cielęciny , dziczyzny i in.. Wtórnie zrazami nazywa się także niektóre potrawy z ziemniaków i z ryb . Zrazy podaje się na gorąco z kaszą , ziemniakami , kluskami lub pieczywem (w wyszukanej formie – podawane w skórce chlebowej ).

Przykłady różnych wersji zrazów

  • zrazy wołowe – wszelkie zrazy wykonane z wołowiny (tzw. zrazowa - wewnętrzna strona udźca; rostbef - część lędźwiowa tuszy wołowej; antrykot , polędwica wołowa)
  • zrazy polskie – z bitych plastrów wołowiny zrazowej, z dodatkiem nadzienia z pasków wędzonej słoniny , kiszonych ogórków, posiekanej cebuli, musztardy i przypraw[3]
  • staropolskie zrazy z grzybami i śmietaną – zrazy niezawijane z polędwicy [4]
  • staropolskie zrazy wieprzowe – wykonywane podobnie jak zrazy wołowe, lecz na bazie szynki wieprzowej
  • zawijaki ukraińskie – ukraińska wersja zawijanych zrazów wołowych: w rozbite plastry z udźca wołowego zawija się słupki ogórków kiszonych i chudego boczku , zamiast pieczywa dodaje się mąkę pszenna , brak cebuli i grzybów[5]
  • zrazy zwijane po białorusku – wypełnione farszem ze zmielonych składników (podsmażona wątróbka wieprzowa, cebula, groszek konserwowy, tarta bułka)
  • zrazy mielone (zraziki) – zrazy wykonane z mielonego mięsa (lub masy mięsno-warzywnej), wypełnione niekiedy farszem z grzybów itp.
  • zrazy gdańskie

Analogiczne lub podobne potrawy istnieją także w innych kuchniach europejskich:

  • Rinderroulade ( niem. Rindsroulade , rolada cielęca) - faszerowana kiszonym ogórkiem, cebulą, podawana z gotowanymi ziemniakami i modrą kapustą lub z kluskami.
  • bragioli - zrazy wołowe z nadzieniem z mielonego mięsa, oliwek, jaj, bekonu, czerstwego pieczywa i pietruszki w kuchni maltańskiej
  • paupiette

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Zdjęcie jest nieco mylące, ponieważ zrazy jako potrawa z mięsa duszonego zazwyczaj polane są sosem , tu zaś widać raczej podsmażaną roladę mięsną .
  2. Por. Jędrzej Kitowicz , Opis obyczajów za panowania Augusta III : "...postawiono na stole kilka bochnów chleba, kilka brył masła i kilka pieczeniów w zrazy pokrajanych..."
  3. Przepis wg Roberta Makłowicza ( Podróże kulinarne Roberta Makłowicza )
  4. Przepis tegoż
  5. Przepis

Zobacz też

Rolada


Inne hasła zawierające informacje o "Zrazy":

Kategoria:Potrawy mięsne ...

Kategoria:Kuchnia polska ...

Wiąz górski opadającymi do ziemi. Popularnie nazywana "płaczącym wiązem". W ogrodnictwie szczepi się gałązki (Zrazy) na pniu kilkuletnich siewek gatunku.'Pendula': Konary boczne szeroko rozpostarte, tylko na ...

Zrazy Zrazy zawijaneZrazy – potrawa z kawałków mięsa lub mięsa mielonego, podsmażanego i ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zrazy":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie