Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ludwika Wilhelmina Wittelsbach

Ludwika Wilhelmina Wittelsbach

Ludwika Wilhelmina Wittelsbach (ur. 30 sierpnia 1808 , Monachium , zm. 25 stycznia 1892 ) – księżniczka bawarska .

Córka króla Bawarii – Maksymiliana I Józefa i księżniczki Karoliny Fryderyki . Była przyrodnią siostrą króla Bawarii – Ludwika I i cesarzowej Austrii – Karoliny . Siostrą królowej Prus – Elżbiety , królowej Saksonii – Amelii , królowej Saksonii – Marii i arcyksiężnej austriackiej Zofii .

Księżna Ludwika w młodości była bardzo piękna, niektórzy uważają, że znacznie piękniejsza od swoich wszystkich córek, łącznie ze znaną z nadzwyczjnej urody cesarzowej Elżbiety . W młodości była nieszczęśliwie zakochana w przyszłym królu Portugalii , małżeństwo nie doszło do skutku z przyczyn politycznych.

Żona księcia Maksymiliana , z którym miała 10 dzieci:

Ludwika z dziećmi
Ludwika Wilhelmina

Mąż Ludwiki był bardzo rozrywkowy, dlatego to ona przyjmowała na siebie wszystkie obowiązki. Ludwika szybko stała się wyniszczoną zmartwieniami kobietą. Już na samym początku Maksymilian oświadczył jej, że jej nie kocha i żeni się tylko ze względu na dziadka. Później zdradzał żonę i miał dwie nieślubne córki. Księżna Ludwika opowiadała jak w czasie swojego małżeństwa całkiem "schłopiała", para książęca żyła bowiem prawie jak zwykli mieszczanie. Poprzez właśnie taki tryb życia Ludwika miała wielkie problemy na dworze podczas ślubu swojej córki Elżbiety. Obawiała się dworu wiedeńskiego . Ludwika kochała wieś i przyrodę, nie dbała o strój i odpowiednie towarzystwo.

Ludwika jako jedyna z córek króla Bawarii wyszła za mąż bardzo skromnie, kochała swoją straszą siostrę arcyksiężniczkę Zofię , miała do niej pokorny i poddańczy stosunek.

Księżna nie pełniła żadnej funkcji reprezentacyjnej, zajmowała się wychowywaniem swoich dzieci, co wówczas było niecodzienne wśród arystokracji. Nie była żarliwą katoliczką. Zbierała zegarki, interesowała się geografią, polityka nie zajmowała ważnego miejsca w jej życiu.


Inne hasła zawierające informacje o "Ludwika Wilhelmina Wittelsbach":

Wszystkich Świętych ...

Mieszko II Lambert ...

Guwernantka ...

1499 ...

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1408 ...

1398 ...

Franciszek Clet ...

Maria Teresa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ludwika Wilhelmina Wittelsbach":

016d. Polska Piastów (plansza 22) ...

059. Heidelberg (plansza 10) ...

025 Państwo Franków (plansza 18) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie