Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zofia Charlotta Wittelsbach

Zofia Charlotta Wittelsbach

Zofia Charlotta Wittelsbach

Sophie Charlotte Auguste (ur. 22 lutego 1847 , w Monachium przy Ludwigstrasse - zm. 4 maja 1897 , w Paryżu ) - bawarska księżniczka z młodszej linii zwanej "Herzog in Bayern", księżna Orléans-Alençon.

Rodzina

Urodziła się jako córka księcia Maksymiliana Bawarskiego , wywodzącego się z młodszej linii książęcej Wittelsbachów . Jej matka - Ludwika , księżniczka wywodząca się ze starszej linii dynastii, była córką Maksymiliana I Józefa (pierwszego króla Bawarii) oraz przyrodnią siostrą Ludwika I . Siostry Zofii, podobnie jak ona sama, zawarły doskonałe pod względem dynastycznym, choć nieszczęśliwe małżeństwa:

Małżeństwo

Księżna Zofia

Pierwotnie miała zostać żoną swojego kuzyna - Ludwika Bawarskiego , ich zaręczyny ogłoszono 22 stycznia 1867 . Jednak w październiku, po wielokrotnym zmienianiu daty ślubu, wyszła na jaw jej znajomość z fotografem Edgarem Hanfstaenglem i zaręczyny zostały zerwane. Ludwik nie mógł się poza tym zdobyć na decyzję zawarcia związku małżeńskiego, gdyż prawdopodobnie był homoseksualistą .

Jej rodzice nie zgodzili się na jej ślub z mieszczaninem, więc 19 czerwca 1868 , w Possenhofen, wyszła za Ferdynanda Orleańskiego, księcia Alençon (syna Ludwika Karola Orleańskiego , księcia Nemours, i Wiktorii Sachsen-Coburg-Kohary ). Ferdynand był wnukiem króla Francuzów - Ludwika Filipa I . Małżeństwo to od początku nie było szczęśliwe, a między parą książęcą ciągle narastały nowe konflikty. Mieli jednak dwoje dzieci:

Księżna Zofia nawiązała romans z żonatym lekarzem, co spotkało się z powszechnym oburzeniem, także ze strony rodziny. Bawarska księżniczka została za to zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, co było ówcześnie praktyką często stosowaną w stosunku do niewiernych żon. Zginęła w pożarze hali wystawowej przy Champs Elysees w Paryżu. Jej sarkofag znajduje się w kaplicy królewskiej Orleanów w Dreux .

Bibliografia

  • Cesarzowa Elżbieta, Brigitte Hermann.


Inne hasła zawierające informacje o "Zofia Charlotta Wittelsbach":

Oddychanie komórkowe ...

Tadeusz Kognowicki ...

1408 ...

1398 ...

Maria Teresa ...

1986 ...

Pałac Błękitny w Warszawie ...

1225 ...

Ludwik XVIII ...

Widmo Brockenu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zofia Charlotta Wittelsbach":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 4) ...

059. Heidelberg (plansza 10) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie