Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ziemia dobrzyńska

Ziemia dobrzyńska

Herb ziemi dobrzyńskiej
Położenie ziemi dobrzyńskiej na mapie Polski z zaznaczonymi województwami i powiatami.
Ziemia dobrzyńska na mapie hydrograficznej Polski .

Ziemia dobrzyńska – obszar w województwie kujawsko-pomorskim , na wschód od Torunia , między rzekami: Wisłą , Drwęcą i Skrwą .

Pierwotnie głównym miastem ziemi dobrzyńskiej był Dobrzyń (obecnie Dobrzyń nad Wisłą ). Najważniejszymi miastami, oprócz Dobrzynia nad Wisłą były: Rypin , Lipno , Górzno , Bobrowniki , Skępe . Zamki murowane znajdowały się w Bobrownikach, Złotorii , Radzikach , Sadłowie, Rypinie, Dobrzyniu, Lipnie, Ciechocinie i Górznie.

Daty lokacji niektórych miast na Ziemi Dobrzyńskiej:

Za datę lokacji Rypina uznawano rok 1345 , jednak wydaje sie, że wystawiono wówczas przywilej lokacyjny dla miasta, które już istniało. Przypuszcza się, że Rypin powstał w latach 1323 - 1326 . Założenie tego miasta miało być częścią planu odbudowy księstwa dobrzyńskiego po najeździe litewskim ( 1323 ).

We wczesnym średniowieczu należała do Mazowsza . Konrad Mazowiecki w 1222 roku nadał Dobrzyń nad Wisłą i jego okolice zakonowi Rycerzy Chrystusowych ( Braci Dobrzyńskich ), a w 1228 roku nadał im w całośći kasztelanię dobrzyńską. Natomiast w 1226 roku zostali sprowadzeni Krzyżacy , którzy w dwa lata później otrzymali ziemię chełmińską . Gdy Bracia Dobrzyńscy połączyli się z Krzyżakami, Konrad nalegał na zwrot kasztelanii dobrzyńskiej. W 1235 odzyskał ją, ale musiał się zrzec ziemi chełmińskiej na rzecz Krzyżaków. Do 1466 ziemia dobrzyńska stanowiła niejednokrotnie przedmiot sporu pomiędzy Polską a Krzyżakami. Do Korony włączono ją w 1466 roku. Ostatecznie, w czasach I Rzeczypospolitej Ziemia Dobrzyńska stała się częścią województwa inowrocławskiego , dzieląc się na 3 powiaty: dobrzyński, rypiński i lipnowski. W Lipnie odbywały się sejmiki , podczas których wybierano dwóch posłów na sejm , deputata na trybunał i do komisji radomskiej . Kasztelanowie dobrzyński, rypiński i słoński byli senatorami mniejszymi . Starostwo bobrownickie było starostwem grodowym , a dobrzyńskie, lipnowskie, rypińskie były starostwami niegrodowymi .

W Szafarni w Ziemi dobrzyńskiej, należącej wówczas do Juliusza Dziewanowskiego , w czasie wakacji , przypadających na lata 1824 - 1825 , przebywał Fryderyk Chopin .

Obecnie działa Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ziemia dobrzyńska":

Biegun południowy ...

Biegun północny ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Pokój toruński 1411 ...

Półwysep Antarktyczny ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Nathaniel Palmer ...

Wojciech Brudzewski ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ziemia dobrzyńska":

010. Dzieje Ziemi (plansza 3) ...

002. Podział nauk geograficznych i informacje o przestrzeni geograficznej (plansza 13) ...

201. Środowisko przyrodnicze Polski (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie