Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zielona Góra

Zielona Góra

Zielona Góra
Herb
Flaga
Herb Zielonej Góry Flaga Zielonej Góry
Województwo lubuskie
Powiat miasto na prawach powiatu
Gmina
• rodzaj
Zielona Góra
miejska
ZałożonoXIII wiek
Prawa miejskie 1323
Prezydent miasta Janusz Kubicki
Powierzchnia 58,34[1] km²
Wysokość70,6-210,8 m n.p.m.
Ludność (2009)
•  liczba
•  gęstość

117 503[2]
2 014 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 68
Kod pocztowy 65-001 do 65-950
Tablice rejestracyjne FZ
Położenie na mapie Polski

Zielona Góra
51°56'23″N 15°30'18″E / 51.93972, 15.505 Na mapach: 51°56'23″N 15°30'18″E / 51.93972, 15.505
TERC
( TERYT )
0862011
SIMC 0988313
Miasta partnerskie Chociebuż , Verden (Aller) , Helmond , L'Aquila , Troyes , Nitra , Bystrzyca
Hasło promocyjne : Zielona Góra – miasto przyszłości
Urząd miejski
ul. Podgórna 22
65-424 Zielona Góra
Strona internetowa miasta

Zielona Góra ( łac. Thalloris, Prasia Elysiorum, Viridis mons, niem. Grünberg, czes. Zelená Hora) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce , siedziba organów samorządu województwa , Zarządu Województwa Lubuskiego i Sejmiku Województwa Lubuskiego oraz jednostek im podporządkowanych, biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej , starosty powiatu zielonogórskiego oraz władz gminy wiejskiej Zielona Góra . W latach 1950-1998 miasto było stolicą województwa zielonogórskiego . Razem z Sulechowem i Nową Solą tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto [3].

Do lat 90. XX wieku odbywały się tu: międzynarodowy festiwal muzyczny ( Festiwal Piosenki Radzieckiej , reaktywowany od 2008 jako Festiwal Piosenki Rosyjskiej ) oraz Biennale Sztuki Nowej. W pobliżu miasta znajduje się port rzeczny oraz lotniczy.

Spis treści

Historia miasta

Początki miasta

Panorama miasta w połowie XVIII wieku

Założona jako miasto przez przybyszów z zachodniej części Europy – głównie Flandrii i Niemiec , którzy jednak najprawdopodobniej nazwali miasto tak, jak nazywała się istniejąca już tu (obecna ulica Podgórna , u podnóża wzgórza Winnego/Ceglanego/Zielonego) polska wioska: Zielona Góra. Osada ta leżała nad wartkim wówczas i wydajnym strumieniem Złota Łącza , który przez następne stulecia był źródłem wody i energii dla mieszkańców i funkcjonującego tu przemysłu. Zielona Góra prawa miejskie otrzymała w 1323 (aczkolwiek kroniki mówią jedynie, iż otrzymała prawa miejskie zaraz po Kożuchowie , leżącym w obecnym powiecie nowosolskim ). Pierwszą znaną mapą, na której pojawiła się nazwa Grunberg jest mapa Śląska autorstwa Martina Helwiga z 1561 [4].

Do roku 1945

Przedwojenny herb miasta

Miasto przez niemal całą swoją historię związane było z Dolnym Śląskiem , a konkretniej Księstwem Głogowskim . Od XIII wieku powoli zaczyna się proces depolonizacji. Wraz z całym Dolnym Śląskiem przechodzi w ręce najpierw czeskie , a potem niemieckie. Co ważne: Zielona Góra nigdy nie wchodziła w skład historycznej krainy ziemi lubuskiej ze stolicą w obecnie niemieckim Lebus ( Lubusz ).

Gród posiadał fortyfikacje i zamek (najprawdopodobniej jednak drewniany, stąd nie pozostał po nim żaden ślad, wskazówką jest m.in. stara nazwa ulicy Zamkowej nieopodal centrum miasta) – przedstawiał on jednak nikłą wartość strategiczną i najprawdopodobniej z rozkazu wizytującego te ziemie Jana Luksemburczyka został zburzony.

Przed II wojną światową Zielona Góra liczyła 26,1 tys. mieszkańców. Była dużym ośrodkiem przemysłowym oraz znacznym węzłem kolejowym.

Ślady słowiańskie

Z przekazów z XVII i XVIII wieku wiadomo, że ludność okoliczna ciągle jeszcze nosiła polsko brzmiące imiona i nazwiska, ale tylko jej część władała mową przodków[].

Okres powojenny

Zielona Góra wyszła praktycznie nie zniszczona w trakcie II wojny światowej (do nacierającej Armii Czerwonej wyszedł ówczesny proboszcz , ks. Georg Gottwald i poinformował, że miasto nie zamierza się bronić). Po wojnie przeszła pod administrację polską stając się początkowo częścią województwa poznańskiego . Dotychczasowych mieszkańców miasta wysiedlono do Niemiec – Zielona Góra zasiedlana była jeszcze do końca lat 70. XX wieku , głównie przez repatriantów z Kresów Wschodnich oraz przybyszów z pobliskiej Wielkopolski . W 1950 roku władze zadecydowały o utworzeniu w Zielonej Górze stolicy nowego województwa .

Od tego momentu zaczyna się okres szybkiej kariery miasta, które wyrasta na ważny ośrodek kulturalny, turystyczny, uniwersytecki i przemysłowy. Liczba mieszkańców wzrosła 5-krotnie. Na początku lat 60. XX wieku założono Wyższą Szkołę Inżynierską, która następnie przemianowana została na Politechnikę Zielonogórską . Wkrótce na bazie Studium Nauczycielskiego powstaje Wyższa Szkoła Pedagogiczna. W 2001 politechnika i WSP połączyły się, tworząc Uniwersytet Zielonogórski . Od 1965 do 1989 w Zielonej Górze odbywał się Festiwal Piosenki Radzieckiej . W 1998 miasto stało się siedzibą władz samorządowych utworzonego wówczas woj. lubuskiego.

30 maja 1960 miały miejsce pierwsze po wojnie na tak dużą skalę masowe protesty przeciwko władzy komunistycznej. Uczestniczyło w nich 5 tys. zielonogórzan. Był to sprzeciw mieszkańców wobec nakazu konfiskaty domu katolickiego. Protesty te nazwano wydarzeniami zielonogórskimi .

Zabytki

Konkatedra
Kaplica na winnicy
Ratusz. Po lewej stronie widoczne jest południowe wejście do kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej

Zielona Góra jest miastem zabytkowym, z racji niewielkich zniszczeń wojennych pozostała tutaj cała przedwojenna zabudowa miejska. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille wzdłuż alei Niepodległości, reprezentacyjnego pasażu miasta. Znajduje się tu też wiele budynków o unikalnej architekturze berlińskich architektów, jak np. teatr zaprojektowany przez Oskara Kaufmanna. Oprócz pięknych niewielkich kamienic w najstarszej części miasta, jest tu też wiele budynków postindustrialnych dostosowanych do nowych funkcji, np. lofty w okolicach ulicy Fabrycznej czy część budynków Fabryki Wełny zaadaptowane na centrum handlowe. Centrum miasta jest obecnie rewitalizowane.

 • Ratusz i Stary Rynek – rynek stanowi centralny punkt miasta od XIV wieku do dziś. Był przez stulecia głównym placem handlowym , przez który przebiegał też główny trakt komunikacyjny. Ratusz , w swej głównej części z wieżą powstał w XV wieku , co pokazuje odsłonięta spod tynku wnęka po fasadzie. Ciekawostką jest fakt, iż ratuszowa wieża w wyniku błędów konstrukcyjnych została lekko pochylona od pionu.
 • Wieża Łaziebna jest pozostałością po średniowiecznym systemie obwarowań miejskich. Jej nazwa wzięła się od położonej w pobliżu łaźni miejskiej. Bywa również nazywana - Wieżą Głodową w wyniku zburzenia oryginalnej Wieży Głodowej, która stała kilkadziesiąt metrów dalej W czasach średniowiecznych wieża służyła jako więzienie.
 • Gmach teatru - modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego (dawniej: Teatru Operowego - Hali Miejskiej) znajduje się przy al. Niepodległości, w pobliżu jej skrzyżowania z ul. Kupiecką. Powstał w 1931 roku według projektu Oskara Kaufmanna, był obiektem wielofunkcyjnym, przystosowanym do wystawiania dzieł zarówno dramatycznych, muzycznych, baletowych, filmów, a przede wszystkim oper. Dziś mieści się tu Teatr Lubuski.
 • Park Winny i Palmiarnia – Palmiarnia powstała w 1961 roku dostawiona do domku winiarskiego. Mieści się w niej restauracja z salami konsumpcyjnymi pośród tropikalnej roślinności. W otoczeniu Palmiarni znajduje się odtworzona winnica , nawiązująca do dawnych rozległych plantacji, pokrywających wszystkie stoki podmiejskie.
 • Kolej szprotawska ("Kleinbahn Grünberg–Sprottau") – niepaństwowa linia kolejowa wytyczona pomiędzy dwoma przemysłowymi miastami Dolnego Śląska: Zieloną Górą i Szprotawą. Od II poł. lat 40 XX w. nie funkcjonuje, w większości rozebrana.

Kultura

Kultura w Zielonej Górze to przede wszystkim Winobranie na początku września - duża impreza plenerowa, podczas której centrum miasta zapełnia się mieszkańcami i turystami. Ponadto w mieście działa filharmonia, teatr i kilka klubów muzycznych bądź kabaretowych. Na widzów czekają 3 kina (w tym jedno multikino) i 5 muzeów[]. W mieście odbywa się kilka festiwali muzycznych i kulturalnych. m.in. Dni Kultury Żydowskiej, Festiwal Folkloru. Nowe imprezy to m.in. Festiwal Kabaretu i Quest Europe . W sercu starej dzielnicy willowej, przy Al. Niepodległości 19 znajduje się od 1965 roku Biuro Wystaw Artystycznych , w którym odbywają się wystawy polskiej sztuki współczesnej, koncerty i przeglądy.

Teatry, filharmonia

Budynek Teatru Lubuskiego

Pierwotnie w Zielonej Górze teatr miejski i operowy w Hali miejskiej otwarto w 1931 roku operą " Madame Butterfly ". Po II wojnie światowej zaniechano wystawiania oper w mieście, natomiast mocno rozwinął się teatr miejski, miasto dorobiło się stałego zespołu (przed wojną teatr działał na zasadzie impresariatu). Po roku 1990 zamknięto scenę lalkową.

W mieście działa ponadto Filharmonia oraz towarzystwo śpiewacze Cantores Viridimontani, niekiedy dające koncerty muzyki dawnej, np. barokowej, w tutejszych kościołach.

Muzea

Miasto ma szereg placówek muzealnych, rozlokowanych także w podmiejskich dworach i pałacach.

 • Muzeum Ziemi Lubuskiej na który składają się
  • Muzeum Wina
  • Muzeum Miasta Zielona Góra
  • Muzeum Dawnych Tortur
 • Muzeum Etnograficzne w podzielonogórskiej Ochli
 • Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza z siedzibą w Świdnicy
 • Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie pod Zieloną Górą
 • Biuro Wystaw Artystycznych - galeria sztuki współczesnej wraz z magazynem kolekcji Lubuskiej Zachęty Sztuk Pięknych
 • Muzeum Lalek w Zielonej Górze przy Teatrze Lubuskim.
 • Muzeum Książki Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida.

Inne placówki to Galeria PWW (ul. Wrocławska), Galeria u Jadźki (ul. Żeromskiego), Galeria ZPAP (Rynek), Salon Sztuki Dawnej (ul . Moniuszki).

Kina

 • Kino Newa – studyjne kino zlokalizowane niedaleko Dworca kolejowego PKP, przy ul. K. Wielkiego 21. Widownia na 215 osób. Kino wyświetla filmy niekomercyjne. Uruchomione w latach sześćdziesiątych XX wieku[].
 • Kino Nysa – najstarsze kino Zielonej Góry, uruchomione w 1925 roku, które wyświetla filmy nieprzerwanie do dziś, posiada widownie z balkonem, łącznie na 305 osób.[] Kino mieści się na starym mieście na przeciw Teatru Lubuskiego przy al. Niepodległości. Kino wyświetla filmy ambitne i komercyjne.
 • Cinema City – 9 sal, 1305 miejsc. Kino mieści się w centrum handlowym Focus Park . Otwarte 17 października 2008 roku[].

Imprezy cykliczne

Zielonogórski amfiteatr

Przed laty miasto było gospodarzem międzynarodowego festiwalu piosenki radzieckiej , odbyło się 26 jego edycji. Od 2008 reaktywowano go jako Festiwal Piosenki Rosyjskiej . Dzisiaj odbywające się imprezy cykliczne to:

 • Międzynarodowe Spotkania Muzyczne "Wschód – Zachód" (marzec-kwiecień)
 • Festiwal im. Anny German "Tańczące Eurydyki" (maj)
 • Festiwal Piosenki Rosyjskiej
 • Ogólnopolski festiwal Pokój i Dobro (zawieszony)
 • Międzynarodowy Festiwal Folkloru (co dwa lata, wrzesień)
 • Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru (co dwa lata, wymiennie z Festiwalem Folkloru, w sierpniu)
 • Lato Muz Wszelakich (lipiec, sierpień)
 • Winobranie (wrzesień)
 • Festiwal Kabaretu (grudzień)
 • Lubuski Festiwal Rockowy "Rock Nocą"

Winobranie

Bachantki w trakcie Winobrania

Zielona Góra znana jest jako polska stolica wina. Jest to jedyne miasto w Polsce o bogatych tradycjach winiarskich, które dziś żyją w historii i kulturze, a w przeszłości obecne były w gospodarce i krajobrazie przestrzennym.

Pierwsza wzmianka o hodowanych w Winnym Grodzie winogronach pochodzi z 1314 roku. Wiadomo też, że początkowo winną latorośl uprawiali zakonnicy. Dopiero za ich przykładem winnice zaczęli zakładać w swych włościach możnowładcy, a długo po nich zwykli mieszkańcy. I choć przypuszczać należy, ze tradycja obchodów winobrania jest tak długa, jak uprawa winogron, dopiero gdy winnice założyły zielonogórskie rodziny, świętować zaczęto hucznie i barwnie.

Oficjalnym miejskim świętem Winobranie stało się w roku 1852 , co urzędowo ogłosił magistrat. Co roku turystów po Zielonej Górze oprowadza bóg wina Bachus wraz ze swoją świtą. Przyjezdni goście mogą napić się miejscowego trunku, posłuchać muzyki, a także udać się na jedno z teatralnych przedstawień w czasie Winobraniowych Spotkań Teatralnych. Ponadto co roku odbywa się Winobraniowy Turniej Żużlowy, zloty motocyklistów oraz bębniarzy. W czasie zielonogórskiego święta do miasta przybywają artyści z całego świata, a także gwiazdy estrady.

kabaret na scenie klubu Gęba

Życie studenckie

W Zielonej Górze studiuje 25. tys. studentów[]. To właśnie w tutejszych klubach studenckich, takich jak Gęba , powstał w latach 90. fenomen kabaretów ( Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe ). Dziś takie kluby są w większości zamknięte (Karton, Zatem, Highlander). Największą imprezą są organizowane corocznie w maju Bachanalia , ściągające na plenerowe imprezy muzyczne nawet 5 tysięcy osób. Życie studenckie toczy się praktycznie tylko w klubach studenckich (Gęba, U Ojca, Studencka) na terenie kampusów uczelnianych, popularny jest też klub 4 Róże, Kotłownia, Straszny Dwór, Studio. Ongiś ponadto działał aktywny kulturalnie skłot Awaria, zrzeszający tutejszą scenę alternatywną i organizujący liczne koncerty ska, oi i punk.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze jest jedną z dwóch publicznych bibliotek wojewódzkich w woj. lubuskim. Obecną siedzibę placówki oddano do użytku w 1975 roku. Biblioteka posiada wiele filii i oddziałów na terenie miasta. Odbywają się w niej liczne wystawy oraz spotkania autorskie z pisarzami (w ramach tzw. "Czwartków Lubuskich"), a osoby, które ją odwiedziły to m.in. ks. Jan Twardowski , William Wharton , Jonathan Carroll i Tadeusz Różewicz . Biblioteka Wojewódzka ma również swoją oficynę wydawniczą – "Pro Libris". Zarejestrowana w 2003 roku liczba czytelników wyniosła prawie 32 tys. osób. Średnio jeden czytelnik wypożycza 17 książek rocznie.

Zobacz też: Filharmonia Zielonogórska , Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego , Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Etnograficzne , Biuro Wystaw Artystycznych , Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego , Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe , Amfiteatr im. Anny German

Środowisko naturalne

Położenie

Dolina Gęśnika
Widok na miasto z Winnego Wzgórza

Zielona Góra jest położona w Polsce , na zboczu doliny rzeki Odry w miejscu gdzie przecina ona pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski . Miejscowość historycznie oraz kulturowo jest częścią Dolnego Śląska (leżąc na jego północnym skraju), natomiast geograficznie znajduje się terenie podprowincji Pojezierza Południowobałtyckie . Od północnego zachodu miasto graniczy z Niecką Płotowską, a od północnego wschodu z Niecką Chynowską. Miasto rozlokowane jest na wielu wzgórzach:

 • Góra Braniborska (Hirtenberg – Góra Pasterska), 202 m n.p.m. - jedno z najwyższych wzniesień w mieście. Nazwa Hirtenberg występuje w księgach miejskich z 1722 roku. Na szczycie w latach 1859-1860 wzniesiono wieżę widokową, obecnie mieszczącą uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne.
 • Wzgórze Schillera na zachód od ulicy Wrocławskiej (Schillershöhe – ) 195,5 m n.p.m. Na południowym stoku znajdowała się duża winnica. Wcześniej wzgórze nosiło nazwę Wzgórza Grzybowego (Pilzberg). Po raz pierwszy zostało ono wymienione w aktach miejskich z 1725 roku,
 • przy Alei Słowackiego (Hirschberg) 175,5 m n.p.m. – położone naprzeciwko dawnego cmentarza żydowskiego u zbiegu ulic Wrocławskiej i Chmielnej . Nazwa wzgórza pochodziła od nazwiska właściciela placu rozrywek, który znajdował się w tym miejscu w XIX wieku,
 • Maślane (Butterberg) 175 m n.p.m. – punkt widokowy w lesie na wschód od Osiedla Wazów,
 • Góra Ceglana (Ziegelberg) – położona blisko starej zabudowy miejskiej pomiędzy ulicą Wrocławską , a ulicą Podgórną . Obecnie na jej szczycie znajduje się Palmiarnia dobudowana do wzniesionego w 1818 roku domku winiarza. Nazwa wzgórza pochodzi od cegielni miejskiej, która we wcześniejszych wiekach znajdowała się w tym miejscu. Nazwa Ziegelberg występuje w aktach miejskich z 1619 roku. W XIX wieku całe wzgórze pokryte było winnicami. To właśnie osada założona u stóp Góry Ceglanej zapoczątkowała proces powstawania Zielonej Góry,
 • Przy ulicy Kożuchowskiej (Hohnberg) – w południowej części miasta naprzeciwko browaru. Już w XV wieku wzgórze było pokryte winnicami,
 • Wzgórza Piastowskie – położone w południowo-zachodniej części miasta. Nazwę nadał burmistrz Zielonej Góry Heinrich Gayl dla uczczenia księcia głogowsko–żagańskiego Henryka VIII – jedynego używającego tytułu „księcia Zielonej Góry”. Składają się na nie cztery wzgórza, których wcześniejsze nazwy brzmiały :
  • Augusthöhe – dla upamiętnienia miejskiego przedsiębiorcy Augusta Fostera
  • Blucherberg – 201 m n.p.m.
  • Piastenhöhe
  • Koscheberg – 195 m n.p.m. stromo opadające w kierunku południowym. Wzgórze to pokryte było winnicami, o których najstarsze wzmianki pochodzą z 1797 roku.
 • Jagodowe Wzgórze - jest najwyższym wzniesieniem w granicach Zielonej Góry (210 m n.p.m.).

Obszar

Według danych z 2002 roku, obszar Zielonej Góry wynosi 5832 ha , w tym 2686 ha zajmują lasy. Niezalesiony obszar miasta jest niemal w całości zabudowany. Obecnie miasto rozrasta się poza granice administracyjne, intensywna zabudowa wielorodzinna dociera do Przylepu i Łężycy . Miasto stara się o powiększenie granic miasta i włączenie części gminy Zielona Góra .

Klimat

W Zielonej Górze panuje klimat umiarkowany przejściowy, z przewagą wpływów oceanicznych. Średnia temp. lipca wynosi +18,3 °C, a stycznia -1,3 °C. Opady roczne wynoszą ok. 580 mm. W ostatnich latach obserwujemy jednak stałą tendencję do ocieplania się klimatu. Zjawisko to obserwujemy w każdej porze roku (np. lipiec 2006 , śr. temp. +24,2 °C; styczeń 2007 , śr. temp. +4,3 °C). Charakterystycznymi cechami mikroklimatu zwłaszcza obszarów wzgórz są zmniejszone amplitudy dobowe i bardzo ciepłe noce (średnio w miesiącach półrocza letniego o 0,5 do 1,5 °C cieplejsze niż w Poznaniu, Wrocławiu, czy Słubicach). Obszar miasta Zielonej Góry charakteryzuje się też niższą liczbą dni z przymrozkami niż obszary wokół miasta, położone niżej.

Średnia temperatura i opady dla Zielonej Góry
MiesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGruRoczna
Średnie najwyższe temperatury [°C]127111720222217126312
Średnie najniższe temperatury [°C]-3-31491214141162-16
Opady [mm]38.135.635.643.258.463.578.773.743.240.643.245.7599,4
Źródło: Weatherbase[5] 15.12.2008

Rekordy pogodowe w Zielonej Górze

 • absolutne max.: +38,9 °C (19 VIII 1892)
 • max. po 1945: +36,8 °C (1 VIII 1994)
 • absolutne min.: -30,2 °C (28 II 1929)
 • min. po 1945: -29,5 °C (9 II 1956)
 • najcieplejszy miesiąc: lipiec 2006 (+24,2 °C, 17 dni z temp. max. >+30 °C)
 • najchłodniejszy miesiąc: luty 1929 (-12,4 °C)
 • najbardziej mokry rok: 1941 (865 mm)
 • najbardziej suche lata
  • 1982 (382 mm)
  • 2003 (395 mm)

Fauna i flora

Lasy stanowią połowę powierzchni Zielonej Góry
Liczebność sroki w Zielonej Górze jest zdecydowanie najwyższą w Polsce i jedną z najwyższych w Eurazji

Zgodnie ze swą nazwą, Zielona Góra jest miastem zielonym, otoczonym zwartym pierścieniem lasów, stanowiących fragment tzw. Borów Zielonogórskich . Ich powierzchnia na terenie miasta wynosi blisko 50 procent (47%, tj. 2 667 ha w porównaniu do ok. 4% tzw. zieleni miejskiej – dane z 2009 roku[6]). Lasy te ubogie są w cieki wodne, będące zasadniczo odnogami albo Zimnego Potoku (północ), albo Śląskiej Ochli (południe). Wg danych Nadleśnictwa Zielona Góra ok. 90% populacji drzew stanowi sosna. Występują też fragmenty dąbrów (tereny zachodnie) oraz – gdzieniegdzie (głównie w obniżeniach terenowych) – łęg jesionowo - olszowy .

Zielonogórskie lasy wspomniane są już w roku 1429 gdy do skutku doszła transakcja sprzedaży miastu "Oderwaldu", Lasu Odrzańskiego w pobliżu wsi Krępa . Ciekawostką lasów Zielonej Góry jest występowanie kasztana jadalnego , licznie reprezentowanego też na terenie miasta, również wśród jego pomników przyrody. Do innych najpopularniejszych gatunków pomników przyrody w mieście zaliczane są: cis pospolity , topola kanadyjska , dąb szypułkowy i cypryśnik błotny .

Obecność dużych obszarów leśnych w mieście i w jego otoczeniu stwarza korzystne warunki do bytowania różnym gatunkom zwierząt. Na początku XXI w. stwierdzono 11 gatunków płazów , z których najczęstszym jest ropucha szara , występująca na podmokłych terenach obrzeży miasta. Wśród gadów , najczęściej występują padalec zwyczajny oraz jaszczurka zwinka . Jedynym zaś stwierdzonym gatunkiem węża jest zaskroniec , pojawiający się najczęściej w lasach w pobliżu tzw. Dzikiej Ochli.

Zielona Góra posiada bogatą i zróżnicowaną populację ptaków . Liczbę gatunków szacuje się na ponad 150. Obok popularnych gatunków synantropijnych (związanych z osiedlami ludzkimi), takich jak m.in. wróble , kawki , jaskółki czy gołębie pojawiają sie też gatunki rzadsze, jak jastrząb , łozówka , pliszka siwa , białorzytka czy makolągwa .

Jednym z najpopularniejszych gatunków ptaków w Zielonej Górze jest sroka . Jej zagęszczenie w mieście jest zdecydowanie najwyższe w kraju i stanowi jeden z najwyższych znanych zagęszczeń w Eurazji – ponad 30 gniazd/1 km² ( 2001 ). Znaczny przyrost osobników obserwuje się od lat 80. XX w.

Słabo zróżnicowaną gatunkowo jest populacja ssaków . Najczęściej widywanym gatunkiem jest sarna Capreolus capreolus . Licznie występuje nawet w najbliższym sąsiedztwie siedzib ludzkich, szczególnie okolic Szosy Kisielińskiej czy ul. Batorego . Bardzo licznie występują jeże , lisy ( Vulpes vulpes ) oraz borsuk i kuna domowa . Rzadziej spotykanym gatunkiem jest np. tchórz czy jeleń Cervus elaphus . Oczywistymi przedstawicielami ssaków są gryzonie – zarówno szkodniki, jak szczur wędrowny i mysz domowa , jak i licznie występująca w zielonogórskich parkach wiewiórka .

Atrakcje przyrodnicze

Wzgórze Winne i Palmiarnia

Na terenie miasta znajduje się Ogród Botaniczny w Zielonej Górze odbudowany w 2007 roku po blisko 60 latach. Rozbudowywana jest Palmiarnia mieszcząca niewielką kolekcję roślin egzotycznych (ok. 200 taksonów ). Przed laty działało również ZOO .

W pobliżu miasta znajduje się m.in. Arboretum w Nietkowie , mieszczące bardzo zdewastowaną dziś kolekcję rzadkiego i egzotycznego drzewostanu. Na północ od miasta znajduje się Las Odrzański , ongiś własność miasta i teren rekreacyjny, dziś atrakcyjny przyrodniczo las nadodrzański, chroniony jako obszar Natura 2000 .

"Góry Zielonogórskie"

"Góry Zielonogórskie"

Wokół miasta rozciągają się morenowe, glacitektoniczne wzgórza o powierzchni 240 km², nazywane potocznie Górami Zielonogórskimi, choć geograficznie noszą nazwę Wału Zielonogórskiego . Część pasma tych wzniesień przy granicy miasta nosi miano Wzgórz Piastowskich , ponadto do tych wzniesień zalicza się również Góra Braniborska wraz z wieżą oraz pasmo niższych wzniesień przy ul. Akademickiej we wschodniej części miasta. Interesujące wzniesienia to Góra Wilkanowska (221 m.n.p.), Góra Tatrzańska (198 m.n.p.), Jagodowe Wzgórze (210 m.n.p.). Na szczycie Góry Wilkanowskiej znajduje się Wieża Wilkanowska .

Ośrodek sportów zimowych — znajduje się tu ośrodek sportów zimowych na Górze Tatrzańskiej , który mimo niewielkich rozmiarów (stok ma ok. 40-50 metrów różnicy wysokości) i bardzo starej infrastruktury (wyciąg orczykowy z lat 70. XX wieku) jest w przypadku dużych opadów śniegu miejscem uprawiania sportów zimowych. Od lat trwają zabiegi mieszkańców o to by władze miasta unowocześniły ten przedwojenny obiekt, montując armatkę śnieżną (sztuczne naśnieżanie) albo nawet igelit. Dodatkowo we wschodniej części miasta, na terenie "Gór Zielonogórskich" znajdowały się: stok narciarski oraz trasa saneczkowa, dziś używane jedynie przez mountainboardzistów i downhillowców .

Parki

Park Tysiąclecia
 • Park Piastowski – jeden z największych parków w Zielonej Górze; występują w nim liczne pomniki przyrody, a bliski kontakt z lasem powoduje, że jest zamieszkiwany przez wiewiórki.
 • Park Świętej Trójcy – teren byłego cmentarza niemieckiego; znajduje się w centrum miasta, wśród wielu współczesnych bloków mieszkalnych;
 • Park Tysiąclecia – teren byłego cmentarza niemieckiego z pozostałością po dawnym krematorium oraz nielicznymi pomnikami; wydzielony plac zabaw oraz skate park .
 • Park Winny – położony na wzgórzu park z rosnącą w nim winną latoroślą; na jego terenie znajduje się wiele pomników oraz Palmiarnia Zielonogórska – jeden z symboli miasta.
 • Park Sowińskiego – położony w centralnej części Zielonej Góry; znajdują się w nim liczne pomniki przyrody oraz kapliczka.
 • Park Dunikowskiego – leśny park na przedłużeniu ulicy Dunikowskiego, stanowi łącznik pomiędzy osiedlami Przyjaźni i Malarzy, a Cegielnią. Urozmaicona rzeźba terenu i bogactwo drzew tworzą wyjątkową bazę spacerową z trasami dla pieszych i rowerów. Przed 1945 rokiem otoczony winnicami.
 • Park Gierymskich – areał leśny otoczony ze wszystkich stron zabudową, położony na wzgórzu. Łączy osiedle Przyjaźni z sąsiadującym Osiedlem Malarzy. Prawdopodobnie dawniej stanowił część parku angielskiego rezydencji położonych przy obecnym domu Pogotowia Opiekuńczego.
 • Park Poetów – przedwojenny teren parkowy, porastający teren po dawnej kopalni gliny przy końcu ul. Wazów. Znajdują się tu trzy stawy: Dziady, Glinianki (oba przy ul. Szafrana) oraz Szmaragdowy (przy. ul. Akademickiej) w pobliżu wąwozu. Al. Poetów jest pozostałością dawnego szlaku spacerowego.

Demografia

 • Wykres liczby ludności Zielonej Góry na przestrzeni ostatnich 7 stuleci

Największą populację Zielona Góra odnotowała w 2001 r. – wg danych GUS 119 152 mieszkańców[7].

Samo miasto liczy obecnie 117,5 tys. mieszkańców[1], lecz wraz z zespołem miejskim (aglomeracja Trójmiasto Lubuskie ) liczy 176 tys. mieszkańców. Zielona Góra jest centrum obszaru zurbanizowanego, którego liczba ludności wynosi 294 304 mieszkańców (dane z 2005, suma ludności powiatów zielonogórskiego i nowosolskiego oraz pow. grodzkiego Zielona Góra).

Ludność (Dane z 31 grudnia 2005)
Ogółem118221
Kobiety62794
Mężczyźni55427
Gęstość zaludnienia ( osób / 1 km² )2038
Urodzenia
Zdarzenie2003200420052006
Liczba zarejestrowanych urodzeń dzieci1318145013301506
w tym chłopców677743703784
w tym dziewczynek641707622722
w tym bliźniąt1821
Zgony
Zdarzenie2003200420052006
Liczba zarejestrowanych zgonów1386136514921478
w tym kobiet640614669640
w tym mężczyzn746751823838

Gospodarka

Dzielnica biurowo-administracyjna

Bezrobocie w Zielonej Górze wynosi 4,6% (stan na listopad 2008) zaś w woj. lubuskim 12,3% (stan na maj 2008) . Nie bez znaczenia dla rozwoju miasta jest bliskie położenie granicy z Niemcami (60 km). Zielonogórska gospodarka to przede wszystkim produkcja wagonów kolejowych (Tabor Szynowy Opole S.A.- Zakład w Zielonej Górze) oraz przemysł informatyczny (producent dekoderów do telewizji satelitarnej ADB Global czy producent systemów GPS Hertz Systems). Istotną gałęzią przemysłu była produkcja alkoholi - ongiś produkowano tu znaczne ilości wina, dziś produkuje się m.in. wódkę (V&S Luksusowa). W pobliżu miasta, w Cigacicach, znajduje się śródlądowy port wodny oraz dwie firmy produkujące wyroby z wełny mineralnej.

W Zielonej Górze znajduje się 4 centra handlowe , 3 domy handlowe , 4 galerie handlowe , 5 hipermarketów . Działalność prowadzi tu 35 oddziałów banków oraz 34 towarzystwa ubezpieczeniowe[].

Edukacja

Szkoły wyższe

Na uczelniach państwowych i prywatnych kształci się obecnie w Zielonej Górze prawie 25 tysięcy studentów[].

Komunikacja

Zielona Góra leży na trasie drogi ekspresowej nr 3 , będącej częścią międzynarodowej trasy E65 oraz na trasie linii kolejowej C-E 59 (Odrzańska Magistrala Kolejowa) wchodzącej w skład transeuropejskich korytarzy transportowych TEN, objętej umową AGTC. W pobliżu miasta znajduje się Port lotniczy Zielona Góra-Babimost .

Komunikacja lotnicza

Zielona Góra jest położona blisko dwóch lotnisk : sportowo-rekreacyjnego w Przylepie (7 km) – Aeroklubu Ziemi Lubuskiej – i towarowo-pasażerskiego w Babimoście (33 km). Port lotniczy w Babimoście obsługuje połączenia do Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy i Drezna. Dalsze porty lotnicze znajdują się w Poznaniu (109 km), Wrocławiu (140 km) i w Goleniowie (189 km). Niedaleko znajdują się również lotniska niemieckie w Berlinie .

Komunikacja samochodowa

Zobacz też: Ulice Zielonej Góry

 • Przez miasto przechodzą drogi krajowe S3 , DK27 , DK32 oraz wojewódzkie DW280, DW281, DW282 i DW283

Miasto posiada również sieć obwodnic . Północny odcinek obwodnicy jest nazywany Trasą Północną .

Komunikacja kolejowa

Zobacz też: Zielona Góra (stacja kolejowa)

Dworzec kolejowy

Zielona Góra posiada jedną czynną stację kolejową, bezpośrednie połączenia kolejowe (duże miasta) m.in.: Jelenia Góra , Poznań , Konin , Kutno , Warszawa , Szczecin , Kamień Pomorski , Gdańsk , Gdynia , Wrocław , Opole , Katowice , Jaworzno Szczakowa , Kraków , Bielsko-Biała , Terespol , Rzeszów , Przemyśl , Kostrzyn , Głogów . Na terenie miasta znajdowały się też dworce: Dworzec Szprotawski, Górne Miasto, oraz Jędrzychów należące do dawnej Kolei Szprotawskiej . Do dziś zachował się jedynie budynek dworca Górne Miasto i pozostałości peronu w Jędrzychowie.

Komunikacja autobusowa

Tablice informacyjne na przystankach MZK

Miasto posiada rozwiniętą sieć transportu publicznego: 38 linii autobusowych MZK Zielona Góra przewożą codziennie ponad 80 000 pasażerów[]. W każdym autobusie znajdują się automaty biletowe , które w połączeniu z automatami biletowymi na przystankach stanowią jedyną formę dystrybucji biletów w mieście. Autobusy komunikacji miejskiej w Zielonej Górze są kolorów białego , zielonego i żółtego – czyli kolorów miejskich. Na przystankach zamontowany jest system tablic informujących pasażerów za ile czasu ma przyjechać autobus; podawany jest przybliżony czas przyjazdu (w oparciu o sieć GPS ).

Port śródlądowy Cigacice

W odległości ok. 10 km od centrum miasta znajduje się duży port śródlądowy na rzece Odrze w Cigacicach[]. Pełni on funkcje przeładunkowe- jest on polską bramą do systemu kanałów śródlądowych w RFN , z którymi jest połączony kanałem Odra-Havela .

Turystyka

Szlaki turystyczne

Piesze:

 • Mała Pętla Zielonogórska - szlak zielony, mający swój początek na ul. Wyspiańskiego. Szlak ten biegnie wzdłuż granicy miasta okrążając je od strony południowej. Prowadzi on m.in. przez Stary Kisielin , Drzonków i Ochlę . Łączna długość szlaku wynosi 28 km .
 • Od Bobru do Odry - Czarny szlak, mający swój początek we wsi Podgórzyce położonej nad rzeką Bóbr . Przechodzi on przez zachodnią część Zielonej Góry i biegnie dalej przecinając Odrę i kierując się w kierunku jeziora Niesłysz .
 • Szlak starej kolejki do Szprotawy - szlak żółty biegnący trasą dawnej kolei szprotawskiej .

Rowerowe:

 • Szlak Południowy - Ścieżka rowerowa prowadząca od placu Konstytucji 3 Maja w centrum miasta do Drzonkowa .

Informacja turystyczna

Rozrywka

W Zielonej Górze są m.in.:

 • 3 kina (Cinema City, Nysa, Newa)
 • dwie kręgielnie (Magma i jedna w Hotelu Dana)
 • dwa kluby snookerowe (w tym jeden snookerzysty Marcina Nitschke )
 • wiele dużych dyskotek (Heaven, Kakadu, Studio) oraz wiele mniejszych, kameralnych klubów z parkietem do tańczenia (m.in. 4 róże dla Lucienne, Lemoniada, Roksana, Kotłownia, Kawon, Fanaberia, Carpe Diem, Studencka, Straszny Dwór, Zbrojownia, Stary Młyn).
 • Palmiarnia Zielonogórska

Religia

Media

Najpoczytniejsze tytuły prasowe to wydawana od lat 50. Gazeta Lubuska (dawniej: Zielonogórska) oraz lokalne wydanie Gazety Wyborczej . Ongiś poczytne (dziś nieistniejące) było pismo "Nadodrze".

 • Gazety codzienne
 • Tygodniki
  • Tydzień Lubuski
  • Tygodnik Zielonogórski – weekendowy dodatek Gazety Lubuskiej
 • Miesięczniki
 • Kwartalniki i roczniki
  • Studia Zielonogórskie (rocznik historyczny)
  • Lubuskie Nadodrze (nieistniejący kwartalnik społeczno-kulturalny)
  • Pro-Libris (lokalny kwartalnik literacki)
 • Radia

Sport

Sporty tradycyjne

Sport w Zielonej Górze to drugoligowy klub piłkarski, ekstraklasowy klub koszykarski oraz ekstraligowy klub żużlowy Falubaz Zielona Góra. Ponadto uprawia się tu pływanie, strzelectwo, piłkę ręczną, siatkówkę, tenis, jeździectwo, sztuki walki (m.in. karate, jiu-jitsu, aikido, capoeira, krav-magę). Popularne jest kolarstwo. Na terenie miasta znajduje się przedwojenny stok narciarski z torem saneczkowym, lecz są to obiekty bardzo zaniedbane, z braku sztucznego naśnieżania warunki na nich są zwykle trudne.

Sporty ekstremalne

W mieście i okolicach są cztery skateparki (w Parku Tysiąclecia ) na os. Pomorskim, Raculi oraz Kaczym Dole ( osiedle Słoneczne ). Na terenie aeroklubu można uprawiać skoki spadochronowe, w pobliżu jest też quadowisko. W Książu k. Zielonej Góry jest tor do crossu , inny taki obiekt znajduje się w Krężołach. Na stromych stokach kilka osób uprawia mountainboarding i dirt . Zimą popularny jest snowboarding, ale lokalne stoki są bardzo zaniedbane, brak jest sztucznego naśnieżania.

Kluby sportowe

Obiekty sportowe

 • MOSiR – znajduje się przy ulicy Sulechowskiej . Należy do niego trawiasty stadion lekkoatletyczny , kilka mniejszych boisk , sala akrobatyczna , kawiarenka, szatnie piłkarskie i korty tenisowe . Swoje mecze rozgrywa tu II ligowy piłkarski zespół Lechii Zielona Góra. Ponadto MOSiR zarządza Centrum Rekreacyjno-Sportowym z krytym basenem 25-metrowym oraz halą widowiskowo-sportową z ok. 5 tys. miejscami siedzącymi.
 • Stadion KS Falubaz Zielona Góra – znajduje się przy ulicy Wrocławskiej , 29 co do wielkości stadion w Polsce . Jego pojemność wynosi 15 000,w tym 14 tys. miejsc siedzących. Stadion wybudowany w 1926 roku i wielokrotnie przebudowywany i remontowany. W 2007 roku oddano do użytku nowy budynek klubowy oraz zamontowano oświetlenie stadionu o natężeniu 1600-1800 lx. Zimą na stadionie instalowane jest pełnowymiarowe lodowisko. Stadion ma zostać przebudowany, m.in. przebudowany będzie pierwszy łuk, trybuny zostaną powiększone do 20 000 miejsc. Koszt przebudowy to ok. 50 mln PLN[8]. W 2010 roku oddano nową trybune na 1 łuku z zadaszeniem mogącą pomieścić 6 tys. ludzi.Dzięki temu liczba miejsc siedzących z 12 tys. zwiększyła się do 14 tys.
 • Stadion przy ulicy Wyspiańskiego – odnowiony stadion przedwojenny, posiada pełnowymiarowe boisko piłkarskie, na którym odbywają się regularnie mecze. Stadion posiada bieżnię żużlową oraz miejsca siedzące.
 • Wyciąg narciarski na Górze Tatrzańskiej .
 • Hala Uniwersytetu Zielonogórskiego (w zależności od imprezy od 1000 do 1200 miejsc).

Administracja

Zielona Góra jest miastem na prawach powiatu. Siedziba sejmiku i marszałka województwa lubuskiego , starosty powiatu zielonogórskiego oraz władz gminy wiejskiej Zielona Góra .

Należy do Związku Miast Polskich .

Dzielnice i osiedla Zielonej Góry

Osiedla Zielonej Góry

Dzielnice i osiedla mieszkaniowe nie stanowią oficjalnego, prawnego podziału administracyjnego miasta. Nie są zgodnie z art.5 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. jednostkami pomocniczymi gminy . Nazwy osiedli i dzielnic funkcjonują jako nazwy potoczne poszczególnych obszarów miasta.

Miasta partnerskie

Miasta partnerskie Zielonej Góry
MiastoKrajData podpisania umowy
Chociebuż Niemcy 1992
Verden (Aller) Niemcy 1993
Helmond Holandia 1993
L'Aquila Włochy 1996
Troyes Francja 1970
Nitra Słowacja 1992
Bystrzyca Rumunia 1995
Miasta zaprzyjaźnione z Zieloną Górą
MiastoKrajData podpisania umowy
Soltau Niemcy -
Witebsk Białoruś 2002
Iwano-Frankowsk Ukraina -

Lista osób związanych z Zieloną Górą

Zobacz też

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2008 . ( GUS ), [1]
 2. Ludność Zielonej Góry, stan 31.12.2009
 3. Lubuskie Trójmiasto - Strona główna
 4. Mapa Śląska Martina Helwiga w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego
 5. Weatherbase: Historical Weather for Zielona Gora, Poland ( ang. ). [dostęp 15.12.2008].
 6. Zielona Góra – Internetowy Serwis Miejski – Tereny miejskie
 7. GUS Bank Danych Regionalnych, faktyczne miejsce zamieszkania, stan na 31 XII 2001
 8. http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090204/POWIAT16/497388369 [dostęp 2009-07-18]

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Zielona Góra":

Klasztor w Pożajściu ...

Wittenberga ...

Dzielnica miasta ją ludności (dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, bogaczy, slumsy ).Dzielnice miast wojewódzkich Polski: Białystok Bydgoszcz Gdańsk Gorzów Wielkopolski Katowice Kielce Kraków Lublin Olsztyn Opole Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zielona Góra Miasta gdzie funkcjonowały dzielnice: Łódź Poznań Przypisy↑ (Art. 5 i 37) Ustawa z dnia ...

Półwysep Antarktyczny ...

Nowa Anglia ...

Eunectes ...

Ciałko nerkowe ...

Turek (Karkonosze) ...

Čertova hora ...

Wołowa Góra ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zielona Góra":

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 3) ...

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 5) ...

Wady i choroby oczu i uszu (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie