Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Abd ar-Rahman I

Abd ar-Rahman I

Pomnik Abd ar Rahmana I w Almuñécar
Wielki Meczet w Kordobie ufundowany w 786 roku przez Abd ar-Rahmana I

Abd ar-Rahman I, Abd Ar-Rahman ibn Mu'awiya ibn Hisham ibn Abd al-Malik, عبد الرحمن الداخل (ur. 731 w Damaszku, zm. 788 w Kordobie) - emir al-Andalus w latach 756 - 788 , założyciel dynastii Umajjadów kordobańskich

Był wnukiem kalifa damasceńskiego Hiszama. Jako jeden z nielicznych z rodu Umajjadów i jedyny jako męski członek rodu przeżył masakrę zgotowaną jego rodzinie przez dynastię Abbasydóww roku 750 . Uciekł do Maghrebu i w 755 roku osiadł w Ceucie gdzie dzięki poparciu Berberów stanął na czele armii arabskiej stacjonującej w Elwirze i Jaen.

Wykorzystując niechęć Jemenitów do gubernatora al-Andalus wywołał przeciwko niemu powstanie, które zakończyło się zwycięstwem Abd ar-Rahmana nad Gwadalkiwirem w 756 roku.

W 756 roku przyjął tytuł emira i opanował Kordobę . W 764 roku zdobył Toledo . Stłumił bunty i wymordował swoich przeciwników politycznych sympatyzujących z kalifatem Abbasydów. W 777 roku w bitwie pod Saragossą zwyciężył Karola Wielkiego i zmusił go do odwrotu z Hiszpanii .

Po umocnieniu swojej pozycji na Półwyspie Iberyjskim zrzucił zwierzchnictwo Al-Mansura . Wykonał wtedy symboliczny gest pogardy dla kalifa bagdadzkiego przysyłając mu w 763 roku głowę zabitego z jego rozkazu lojalnego Abbasydom gubernatora al-Andalus, al-Ala ibn Mugita.

Zorganizował sprawną, dobrze zorganizowaną i wyćwiczoną armię, która miała pozwolić Umajjadom w przyszłości odzyskać tytuł kalifa. W Kordobie ufundował wiele budowli, które uczyniły to miasto największym w regionie. W jego czasach wzniesiono potężne mury miejskie , most na Gwadalkiwirze, pałac Munjat ar-Rusafa i Wielki Meczet zwany Mezquita .

W utworzonym przez siebie państwie był tolerancyjny wobec chrześcijan i Żydów . W początkowym okresie swoich rządów skonfiskował jednak wszystkie majątki należące do kościoła katolickiego .

Jego następca został jego syn Hiszam I .

Zobacz też

Bibliografia

  • Słownik władców świata. Kraków 2005.


Inne hasła zawierające informacje o "Abd ar-Rahman I":

1972 ...

1884 ...

1986 ...

1977 ...

1852 ...

1878 ...

1908 ...

1863 ...

1848 ...

1932 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Abd ar-Rahman I":

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 9) ...

09. Funkcje i formy państwa (plansza 7) ...

Twierdzenie o prostych przecinających się przeciętych prostymi równoległymi. Twierdzenie odwrotne do twierdzenie Talesa (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie