Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zenon z Kition

Zenon z Kition

Zenon z Kition

Zenon z Kition ( gr. Ζήνων ὁ Κιτιεύς, trb. Zenon ho Kitieus; ur. ok. 335 p.n.e. w Kition na Cyprze , zm. ok. 263 p.n.e. w Atenach ) – grecki filozof , założyciel szkoły stoików .

Pozostawał pod wpływem Sokratesa , potem cyników ( Krates z Teb ), których obyczaje go zraziły. Jego szkoła miała być odpowiedzią na ogród Epikura . Za życia stał się najsławniejszym filozofem w Atenach , a na jego wykłady ściągali uczniowie ze wszystkich stron Grecji. Dał początek kierunkowi zwanemu stoicyzmem, który nakazuje zachować spokój zarówno w cierpieniu jak i w szczęściu. Nie należy poddawać się emocjom i namiętnościom. Jego powiedzenie: "Fortuna kołem się toczy"

Poglądy

Zenon w etyce przyjmował, że szczęście daje człowiekowi tylko cnota, uniezależniająca go od wszelkich okoliczności oraz ucząca życia zgodnego z rozumem i naturą. Powinna ona prowadzić do obojętności wobec wszystkiego. Postulował wyzbycie się uczuć (apatia), które uważał za źródło zła; wartość moralną uczynków uzależniał od intencji.

  • "Na tym właśnie polega dzielność szczęśliwego i pogodnego życia, że wszystko się czyni zgodnie z własnym głosem wewnętrznym i z wolą rządcy Wszechświata"
  • "Natura dała nam jeden język, a dwoje uszu po to, ażebyśmy słuchali dwa razy więcej, niż mówimy".

Cytaty te przypisywane Zenonowi wyrażają przekonanie stoików o celowości zorganizowania świata i o istnieniu przeznaczenia. W warstwie etycznej przekłada się to na ich postulat cnoty, który rozumieli jako poddanie się biegowi nieuniknionych wydarzeń.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Zenon z Kition":

1972 ...

Stepan Bandera ...

1969 ...

1958 ...

1976 ...

Imieniny ...

Antoni Lange ...

Sopot ...

Bóbrka (powiat krośnieński) ...

Archont ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zenon z Kition":

008. Eleaci i paradoksy (plansza 18) ...

012 Macedonia Filipa II i Aleksandra Wielkiego (plansza 16) ...

008. Eleaci i paradoksy (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie