Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zenon Suszycki

Zenon Suszycki

Zenon Suszycki Turczynowicz (ur. 8 grudnia 1840 , zm. 1926 ) – uczestnik walk niepodległościowych, powstaniec styczniowy , fundator Zakładu Naukowego w Boguchwale .

Urodzony w Juliampolu na Litwie. Absolwent Wydziału Matematyczno-Fizycznego w Moskwie , był zatrudniony w Skarbowo-Techniczym Urzędzie w powiecie Borysońskim w guberni mińskiej . Mając 23 lata, z Borysońska poszedł do powstania w 1863 r. Ranny w bitwie pod Władykami (gub. wilejska), przedostał się za granicę. W Paryżu wstąpił do Wyższej Szkoły Górniczej Ecole des Mines, w której w 1870 roku uzyskał tytuł inżyniera górnictwa. Jego żoną była Wanda Suszycka. W 1885 roku zorganizował na terenie kopalni ropy w Ropiance koło Dukli pierwszą w Polsce zawodową szkołę wiertniczą - o nazwie Praktyczna Szkoła Wiercenia Kanadyjskiego. Był jej nie tylko organizatorem, ale i kierownikiem. W 1887 roku objął zarząd i kierownictwo kopalni Bóbrka . Pełnił funkcję dyrektora i nauczyciela w Praktycznej Szkole Wiercenia Kanadyjskiego, którą w 1888 r. przeniósł z Ropianki do Wietrzna , gdzie nadzorował kopalnię.

W 1893 roku, po wykupieniu kopalni Bóbrka, ustąpił ze stanowiska, rozwijając nadal w przemyśle naftowym działalność organizacyjną i handlową. Doszedł do wielkiej foirtuny dzięki pracy w przemyśle naftowym, a zdobyte pieniądze zainwestował w majątek ziemski w Boguchwale - który postanowił przeznaczyć na fundację naukowo-rolniczą. W 1901 - majątek Boguchwalski przeszedł w ręce inż. Zenona Suszyckiego. Został fundatorem Naukowego Zakładu Gospodarczego im. Zenona i Wandy Suszyckich w Boguchwale dzięki żonie, która po jego śmierci 1 maja 1926 r. zrealizowała jego prośbę.

Bibliografia

  • Nic o nich - bez nich. Pomagać wsi i rolnikom Rzeszowszczyzny. w; "Dziennik Polski"Dział; Podkarpacie,24.07.1998


Inne hasła zawierające informacje o "Zenon Suszycki":

1972 ...

Stepan Bandera ...

1969 ...

1958 ...

1976 ...

Imieniny ...

Antoni Lange ...

Sopot ...

Bóbrka (powiat krośnieński) 1887 r. zarząd i kierownictwo kopalni Bóbrka objął powstaniec styczniowy - inż. Zenon Suszycki . Rozpowszechnił na kopalni Bóbrka kanadyjską metodę wiercenia. Jako jeden z ...

Archont ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zenon Suszycki":

008. Eleaci i paradoksy (plansza 18) ...

012 Macedonia Filipa II i Aleksandra Wielkiego (plansza 16) ...

008. Eleaci i paradoksy (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie