Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zemsta (etyka)

Zemsta (etyka)

Zemsta - odwet na osobie lub grupie za doznane wcześniej zło . Zemsta może przypominać sprawiedliwą karę za winy , ale jej motywem nie jest dobro społeczeństwa, lecz osobista żądza odegrania się na przeciwniku. Mściciel chce, aby jego ofiara cierpiała tak samo albo bardziej niż on i nigdy więcej nie mogła uczynić tego samego zła jemu bądź bliskim mu osobom.

Etyczność zemsty była rozważana przez filozofów . Niektórzy myśliciele sądzili, że pełni ona pozytywną rolę, bo strach przed odpłatą za winy powstrzymuje złe osoby przed dokonywaniem nieetycznych czynów utrzymując w społeczeństwie sprawiedliwość. W pewnych kulturach przeważa przekonanie, że zemsta powinna być znacznie bardziej dotkliwa dla jej ofiary niż wyrządzone wcześniej zło, aby odstraszać potencjalnych złoczyńców. Jej przeciwnicy uważają, że do niczego nie prowadzi, gdyż osoba nią dotknięta (lub jej przyjaciele) może chcieć odpłacić się tym samym.

W Kodeksie Hammurabiego zemsta została ograniczana do równej odpłaty za doznane krzywdy zgodnie z zasadą " oko za oko, ząb za ząb ". Taka norma etyczna miała na celu ograniczenie wendety , prowadzącej do narastającej spirali przemocy między mszczącymi się na sobie członkami wrogich klanów.

W niektórych religiach dążenie do zemsty stało się sprzeczne z normami nakazującymi wybaczanie wrogom doznanych od nich krzywd. Chrześcijanie w modlitwie Ojcze nasz zwracają się do Boga słowami:

i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom


Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Zemsta (etyka)":

Rodzimy Kościół Polski ...

Janusz Józefowicz ...

Kornel Ujejski ...

Zemsta (komedia) ...

Zemsta (etyka) ...

Arystoteles ...

Religioznawstwo ...

Adam Mickiewicz ...

Cnota ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zemsta (etyka)":

Zemsta - dramatem (plansza 11) ...

241. Postęp czy zagrożenie? (plansza 13) ...

Zemsta - dramatem (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie