Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Zdzisław Karos

Zdzisław Karos

Zdzisław Karos (ur. 1950 , zm. 23 lutego 1982 w Warszawie ) - starszy sierżant Milicji Obywatelskiej .

Był zatrudniony przy ochronie ambasad w Warszawie. 18 lutego 1982 w drodze do pracy został zaatakowany w tramwaju przez dwóch młodych członków organizacji Powstańcza Armia Krajowa - Druga Kadrowa, której opiekunem był ksiądz Sylwester Zych . Organizacja powstała po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 w Polsce stanu wojennego . Stawiała sobie za cel zgromadzenie broni palnej, która miała być następnie użyta w czasie konfrontacji z komunistyczną władzą[1].

Napad na przypadkowego milicjanta miał być sposobem na zdobycie broni. Sierżant Karos nie oddał służbowego pistoletu i po początkowym zaskoczeniu postanowił rozbroić napastników. Został postrzelony w czasie szamotaniny przez jednego z nich: 17-letniego Roberta Chechłacza. Zmarł w szpitalu kilka dni później od rany postrzałowej w brzuch.

Chechłacz został skazany za to na najwyższą przewidzianą karę 25 lat więzienia, jednak ułaskawiono go w 1989 . Ksiądz Zych, który miał dostarczyć fałszywego alibi oraz przechowywać broń Drugiej kadrowej, został skazany na 6 lat więzienia i odbył pełną karę. Proces był szeroko wykorzystywany propagandowo przez władze PRL , a zabójstwo wywołało w środowiskach solidarnościowych zróżnicowane reakcje.

Skazanych w tej sprawie nie objęły amnestie dotyczące więźniów politycznych; potraktowano ich jako więźniów kryminalnych.

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Zdzisław Karos":

Orlęta Lwowskie ...

Język prasłowiański ...

1977 ...

Pokolenie "Współczesności" ...

Zdzisław Jerzy Bolek ...

Janusz Bielański ...

Zdzisław Sochacki ...

Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II na Wawelu ...

1925 ...

1929 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zdzisław Karos":

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie