Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Szarm el-Szejk

Szarm el-Szejk

Na mapach: 27°52'N 34°17'E / 27.867, 34.283

Szarm el-Szejk (Szarm asz-Szajch)
شرم الشيخ
Państwo   Egipt
Muhafaza Synaj Południowy
Położenie27° 52' N
34° 17' E
Ludność (2008)
•  liczba ludności

około 35 000
Położenie na mapie Egiptu

Szarm el-Szejk (Szarm asz-Szajch)
شرم الشيخ
Szarm el-Szejk jest położone na wybrzeżu Morza Czerwonego na półwyspie Synaj .
Zdjącie satelitarne Szarm el-Szejk (w ramce Centrum Kongresowe "Martim").
Stragan z owocami na Starym Targu (Old Market) w Szarm al-Maja
Deptak (centrum gastronomiczno-rozrywkowo-handlowe) w Naama Bay
Klifowe wybrzeże pomiędzy dzielnicami Hadaba i Ras Umm Sidd
Widok z lotu ptaka na Cieśnine Tirańską i Wyspę Tiran
Widok na Tower i Zatokę Wieży
Jedna z ulic miasta
Meczet w Szarm el-Szejk
Zachód słońca w Szarm el-Szejk

Szarm el-Szejk, Szarm asz-Szajch[1]), ang. : Sharm al-Shaykh, Sharm el-Sheikh, ar : شرم الشيخ (Broda Szejka) – miasto i kurort w Egipcie , w południowej części półwyspu Synaj ( muhafaza Synaj Południowy ), leżące nad brzegiem Morza Czerwonego ( Riwiera Morza Czerwonego ) w tzw. Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego (nazywana w czasie okupacji izraelskiej Zatoką Salomona ), składającej się z wielu mniejszych zatok, w odległości 80 kilometrów na południe od góry Synaj . Miasto jest usytuowane pomiędzy rezerwatami przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad . Liczba ludności wynosi około 35 000 stałych mieszkańców (2008).

Podstawą gospodarki Szarm el-Szejk jest turystyka – uprawianie sportów wodnych, np. nurkowania i snorkelingu (wiele osób uważa, że rafy Morza Czerwonego są trzecie pod względem atrakcyjności na świecie). Infrastruktura turystyczna jest tu rozwinięta na zadowalającym poziomie: hotele i restauracje kilku dużych, międzynarodowych sieci, także pola golfowe oraz wiele innych obiektów rekreacyjnych.

Spis treści

Historia

Najstarsze dzieje

Arabska nazwa miasta ( pol. Broda Szejka) najprawdopodobniej pochodzi od lokalizacji miasta na południowym cyplu półwyspu Synaj .

Pierwsze wzmianki o Szarm el-Szejk znajdują się na mapie morskiej z 1762 roku. Wielokrotnie najeżdżany w czasach starożytnych ze względu na bogate złoża miedzi i turkusów ; leży na starym morskim szlaku handlowym, którym przewożono jedwab i przyprawy ze wschodnich Indii .

Według Biblii , na północ od dzisiejszego miasta, Izraelici pod wodzą Mojżesza wędrowali z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej , znajdowało się tam ich kilka obozowisk. Na górze Synaj otrzymali od Jahwe Dziesięć Przykazań .

Egipska baza marynarki wojennej i okupacja Izraela

Strategiczne położenie Szarm el-Szejk doprowadziły do przekształcenia małej wioski rybackiej i utworzenia, po II wojnie światowej, egipskiej bazy marynarki wojennej .

W 1956 roku podczas konfliktu z Izraelem Egipt stracił tą ówczesną osadę rybacką, która w 1957 roku powróciła do Egiptu. Do 1967 r. stacjonowały tu siły pokojowe ONZ . W obecnej dzielnicy Hadaba w roku 1960 mieścił się egipski garnizon wojskowy.

W 1967 roku w jej okolicach nastapiła blokada morska Cieśniny Tirańskiej , ogłoszona przez egipskiego prezydenta Nassera , uniemożliwiająca żeglugę izraelskich statków po Morzu Czerwonym. Doprowadziło to do wojny z Izraelem, w wyniku której Izraelczycy zajęli półwysep Synaj wraz z Szarm el-Szejk (wówczas mała osada rybacka).

Miasto powstało po 1967 roku, kiedy Izrael zajął cały Synaj . Nazywało się Ofira ( hebr : אופירה) - od biblijnej krainy Ofir . Nazwa ta była w użyciu do 1982 roku. Ofirę zamieszkiwało wówczas 500 żydowskich rodzin (ok. 2000 osób). 14 maja 1968 r. otwarto lotnisko wojskowe izraelskiej armii Israeli Air Force pod hebrajską nazwą Ofira. W 1976 roku otwarto cywilny port lotniczy Ofira . Głównym celem inwestycji Izraelczyków w tym miejscu było uniemożliwienie Egiptowi blokowania Cieśniny Tirańskiej oraz kontrolowanie szlaku drogowego pomiędzy Ejlatem a wybrzeżem Zatoki Sueskiej . Ważną rolę zaczęła odgrywać turystyka, bowiem wpływy z niej wykorzystywano do finansowania kosztów izraelskiej okupacji wojskowej i osadnictwa na Synaju. Pod koniec lat 70 XX w. wybudowano port morski Szarm el-Szejk.

Powrót do Egiptu

Zachodnia (starsza) część miasta powróciła do Egiptu w 1979 roku, a całość w obecnych granicach administracyjnych w 1982 roku. Osadnicy żydowscy zostali wysiedleni do Izraela, a ich osada nie została zburzona - jak to miało miejsce wówczas z innymi osadami żydowskimi na Synaju - ale zajęte głównie przez Egipcjan przybyłych z afrykańskiej części Egiptu, a potem również przez miejscowych beduinów .

Od tego czasu następuje gwałtowna rozbudowa bazy hotelowo-turystycznej. Łączna liczba ośrodków turystycznych wzrosła z 3 w 1982 roku do 91 w 2000 roku, a obecnie ich liczba wzrosła do ponad 500. W ciągu kilku ostatnich lat powstało kilkanaście specjalnych turystycznych osiedli, gdzie obcokrajowcy nabywają mieszkania. Miasto pozyskało kilka renomowanych firm zarządzających hotelami ( Hyatt Regency , Accor , Marriott , Le Méridien, Four Seasons , Ritz-Carlton i innych) (3 do 5 gwiazdek). W 2007 r. otwarto aquapark połączony z hotelem o łącznej powierzchni 133 905 m². W mieście wybudowano kilka obiektów sieci gastronomicznych ( Starbucks , Hard Rock Cafe , McDonalds , Kentucky Fried Chicken i innych.

19 stycznia 2003 roku była tu meta Rajdu Dakar , a dzień wcześniej meta najdłuższego odcinka tego rajdu z Abu Risz . 3 stycznia 2004 roku miała miejsce katastrofa samolotu w której zginęło 140 osób. 23 lipca 2005 r. w mieście doszło do zamachów bombowych , w wyniku których zginęły 64 osoby. 23 maja 2007 roku otwarto drugi nowoczesny terminal lotniska oraz wielki meczet . W ciągu ostatniej dekady ( 1999 - 2009 ) Szarm el-Szejk był miejscem spotkań przywódców światowych (m.in. pokojowych spotkań bliskowschodnich i forach ekonomicznych) w specjalnym wybudowanym w tym celu centrum konferencyjnym. Stali mieszkańcy miasta - ich liczba ciągle wzrasta - to głównie pracownicy hoteli i obsługi turystycznej i administracji państwowej.

Infrastruktura miasta

Granice miasta rozciągają się od okolic Ras Muhammad na południowym zachodzie aż do rezerwatu Nabk na północnym wschodzie. Całość miasta łączy główna ulica miasta - Peace Prospect Road.

Przyjęto zasadę, aby domy w mieście zbudowane były w formie małych kompleksów komfortowych willi, a wokół nich skupiona ma być zieleń połączona z nowoczesną infrastrukturą sklepów, restauracji, basenów i ogrodów. Ze względu na ograniczenia prawne budynki mają maksymalnie dwa piętra. Ze względu na rosnącą popularność tego kurortu, firmy krajowe jak również zagraniczne, nie obawiają się inwestować pokaźnych sum pieniędzy w infrastrukturę miasta. Miasto zmienia się i rozrasta z roku na rok. Powstały nowe osiedla apartamentowców: Nabk Bay , Delta Szarm, Hajm-Salam, Chris czy Riwiera, a ostatnio wiele nowych obszarów mieszkalnych: Gold Szarm, San Szajn, Sunny Lake, Montaza i wiele innych.

Miasto dzieli się na kilka dzielnic, w tym na dwie główne: Szarm al-Maja (potocznie:Old Market lub Old City), czyli pierwotną część miasta oraz leżącą w odległości około 7 km Na'ama Bay, która traktowana jest jako główne centrum turystyczno-rozrywkowe. W zespole miejskim Szarm el-Szejk działa ponad 500 hoteli i ciągle budowane są nowe kompleksy wypoczynkowe. Prezydent Egiptu i wielu bogatych przedstawicieli świata arabskiego posiada tu prywatne rezydencje. Jedną z nich ma prezydent Egiptu Hosni Mubarak . W dzielnicy Nama Bay znajduje się baza międzynarodowych obserwatorów Multinational Force and Obserwer (Międzynarodowe Siły Obserwacyjne), którzy mają obowiązek kontrolować półwysep Synaj , który jest podzielony na zdemilitaryzowane pasy z posterunków oznakowanymi pomarańczowymi flagami.

20 km od centrum znajduje się międzynarodowe lotnisko port lotniczy Szarm el-Szejk .

Na wschód od Szarm el-Szejk leży wyspa Tiran , oddzielona Cieśmniną Tirańską . 25 km na południe od kurortu znajduje się park narodowy Ras Muhammad z bogactwem raf koralowych.

Obszar Szarm el-Szejk wynosi około 42 km², z tego:

  • kompleksy hotelowo-wypoczynkowe 8,4% powierzchni miasta;
  • inne usługi turystyczne 40,9%;
  • zieleń i tereny otwarte 12,3%;
  • usługi 9,9%;
  • drogi 12,2%;
  • zabudowa mieszkaniowa 13,7%;
  • budynki beduinów 1,6%;
  • handel, rzemiosło i mały przemysł 1,0%

Dzielnice miasta (z południa na północ)

  • Szarm al-Maja (lub Old Market czyli Stary Bazar) - najstarsza dzielnica miasta - znajduje się w zachodniej części miasta nad Zatoką Szarm al-Maja ; istnieje tutaj duży bazar tzw. Old Market, gdzie 23 lipca 2005 roku doszło do zamachów bombowych. Dzielnica zamieszkana głównie przez egipskich pracowników kurortu, nad zatoką znajduje się port morski i przystań.
  • Hadaba - dzielnica rezydencyjno-administracyjna w zachodniej części miasta na przylądku, na zachód od Ras Katy , z pocztą, posterunkiem policji, oraz jednym z dwóch delfinarium w mieście.
  • Ras Umm Sidd - dzielnica hotelowo-rezydencyjna w zachodniej części miasta, nad klifowym wybrzeżem z latarnią morską.
  • Haj an-Nur - dzielnica w południowo-zachodniej części miasta z dworcem autobusowym oraz z centrum medycznym, wybudowanym w kształcie piramidy z komorą dekompresji .
  • Tower (Wieża) - niewielka dzielnica hotelowa nad Zatoką Wieży , na przylądek o tej samej nazwie, z kilkoma rafami koralowymi.
  • Naama Bay - luksusowa dzielnica z hotelami i piaszczystymi plażmi, tzw. turystyczne serce regionu Synaj, sklepami (w tym jedyny w mieście sklep wolnocłowy), bankami, policją (również wodną), baza międzynarodowych obserwatorów Multinational Force and Obserwer (Międzynarodowe Siły Obserwacyjne), którzy mają obowiązek kontrolować półwysep Synaj, ośrodkiem medycznym i bazą gastronomiczno-rozrywkową (m.in. Hard Rock Cafe , Planet Holywood, Casino Royale , Casino Sinai czy Little Budda - zdobywca tytułu najdłużej funkcjonującego bez przerwy baru na Bliskim Wschodzie ); posiada nadmorską promenadę , 23 lipca 2005 roku doszło także tutaj do zamachów bombowych. Dzielnica usytuowana jest naprzeciw wyspy Tiran .
  • Pasha Bay - luksusowa dzielnica hotelowa nad małą zatoką o tej samej nazwie. Znajduje się tu plaża z dostępem do rafa koralowych (nurkowanie) (znajduje się tu jeden z największych koralowców na świecie).
  • Coral Bay (Zatoka Koralowa) - dzielnica hotelowa nad zatoką o tej samej nazwie, w północno-zachodniej części miasta, pomiędzy Pasha Bay a Shark Bay . Znajduje się tutaj plaża z dostępem do miejsc nurkowych na rafie koralowej ; swą rezydencję ma tu prezydent Egiptu Hosni Mubaraka . Dzielnica zabudowana jest kompleksem hoteli, dużym polem golfowym oraz terenami Centrum Kongresowego "Martim".
  • Shark Bay (Zatoka Rekina) - dzielnica hotelowa w północno-wschodniej części miasta nad zatoką o tej samej nazwie.
  • Ras Nasrani (Przylądek Chrześcijański) - dzielnica oraz przylądek w północno-zachodniej części miasta pomiędzy Shark Bay a Sea Life . W dzielnicy znajduje się port lotniczy Szarm el-Szejk i międzynarodowe centrum konferencyjne.
  • Montazah - północna dzielnica miasta, z centrum handlowo-rozrywkowym Soho, w którym mieszczą się liczne restauracje, dyskoteki, lodowisko, kręgielnia oraz kompleks kinowy.
  • Nabk (Nabq) - najbardziej wysunięta na północny wschód dzielnica miasta, składająca się głównie z luksusowych hoteli nad Cieśniną Tirańską nad zatoką Nabk , z piaszczystymi plażami i licznymi rafami koralowymi. Ta najnowsza dzielnica miasta, popularna dzielnica posiada również liczne nowoczesne centra handlowe, rozrywkowe (min. centra La Strada oraz Al Khan i sportowe (ścieżki rowerowe, pola gofowe, ośrodki nurkowe). W północnej części dzielnicy istnieją namorzyny - tutaj najbardziej wysunięte na północ na świecie.

Komunikacja

  • Port lotniczy Szarm el-Szejk - największe lotnisko międzynarodowe na półwysepie Synaj; po ostatniej rozbudowie terminalu stało się nowoczesne i komfortowe, obsługące ruch wewnątrz krajowy oraz europejski (w tym kilka lotów czarterowch z Polski ) i bliskowschodni.
  • Port morski Szarm el-Szejk - trasy statków ograniczone są do regularnych linii do Hurghady (ok. 2 godz.), a także tras wycieczkowych i turystycznych organizowanych, zazwyczaj przez duże biura turystyczne.
  • Przystań jachtowa Szarm el-Szejk - prywatne jachty
  • Dworzec autobusowy Szarm el-Szejk - połączenia autobusowe z Kairem , Suezem , Ismailią , Luksorem , Aleksandrią i ważniejszymi miejscowościami Synaju.
  • Liczne taksówki ( w tym wieloosobowe) - przejazd lokalny i krajowy.

Pod koniec 2006 roku jedna z firm kuwejckich przedstawiła ofertę wybudowania pierwszej linii kolei magnetycznej w Egipcie, której koszt ma wynieść ok. 7,5 miliarda dolarów i ma być przeprowadzona w 3 etapach. Linia kolejowa połączy Nabk z centrum miasta. Druga zaś będzie przebiegać od At-Tur do Nabk, a trzecia z Szarm el-Szejk do Dahabu . Dotychczas nie zrealizowno jeszcze tego projektu.

  • Przybliżona odległość i czas podróży (z centrum):

Ze względu na polityczne znaczenie turystyki dla gospodarki Egiptu, wszyscy przybywający goście mają obowiązek wykupić wizę turystyczną ważną jeden miesiąc. Mogą to uczynić bezpośrednio na lotnisku (koszt - 15 USD). Jeśli turyści chcą pozostać tylko w mieście lub w miejscowościach Dahab, Nuwajbi, Taba albo zwiedzić górę Synaj nie muszą jej posiadać, wystarczy bezpłatna pieczątka w paszporcie Only Sinai (wiza jest już wymagana, aby zwiedzić pobliski Ras Muhammad).

Konferencje pokojowe i ekonomiczne w Szarm el-Szejk

Szarm el-Szejk to także miejsce spotkań przywódców światowych (m.in. pokojowych spotkań bliskowschodnich ) w specjalnym centrum konferencyjnym (na 4700 miejsc), znajdującym się w pobliżu lotniska. Dlatego miasto nazywane jest czasami Miastem Pokoju. Odbyły się tu liczne konferencje ekonomiczne (mi.in. Banku Światowego ) oraz pokojowe, np. 4 września 1999 roku zawarto porozumienie w celu przywrócenia rządów palestyńskich w Strefie Gazy . Drugi szczyt odbył się 17 października 2000 roku po wybuchu drugiej palestyńskiej intifady . Szczyt pokojowy odbył się też 3 sierpnia 2005 roku w sprawie zmian w świecie arabskim , takich jak sytuacja w Iraku i konfliktu arabsko-izraelski. 18-20 maja 2008 roku odbyła się tu bliskowschodnie Światowe Forum Ekonomiczne . 3 marca 2009 roku odbył się szczyt w sprawie odbudowy Strefy Gazy po zniszczeniach w izraelskiej Operacji Płynny Ołów przeciwko Hamasowi . W konferencji brało udział 45 ministrów spraw zagranicznych z całego świata, zdecydowano na niej przekazać prawie 4,5 miliarda dolarów na jej odbudowę.

Klimat

Temperatura w okresie zimowym (od listopada do marca) wynosi w dzień od 15 do 35 stopni Celsjusza, w miesiącach letnich (od kwietnia do października) od 20 do 45 stopni Celsjusza. Temperatura wody Morza Czerwonego waha się od 21 (okres zimowy) do 28 (a miejscami nawet do 32) stopni Celsjusza latem. Jednak niska wilgotność powietrza (ok. 4%) pozwala na znoszenie tych wysokich temperatur. Opady deszczu należą tu do niezwykłej rzadkości, suche i ciepłe powietrze jest we wszystkich porach roku.

Średnia temperatura i opady dla Szarm el-Szejk
MiesiącStyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGruRoczna
Średnie najwyższe temperatury [°C]22232630343738373631272330
Średnie najniższe temperatury [°C]13131620232627282623181521
Opady [mm]0120000001015,1
Źródło: Climate Charts[2] 26.09.2009

Turystyka

Jedna z plaż w Szarm el-Szejk z widokiem na wyspę Tiran
Promenada w Naama Bay nocą
Prywatna plaża hotelowa w Naama Bay
Centrum Handlowe w dzielnicy Naama Bay
Promenada w Naama Bay
Widok na zatokę w Naama Bay
Kasyno w Naama Bay
Bogactwo podwodnego świata w morskich wodach kurortu ( Yolanda Reef )
Płetwonurkowie w wodach Morza Czerwonego
Jedna z 250 różnych raf koralowych występująca w okolicach Szarm el-Szejk
Louilla - jeden z licznych wraków w pobliżu Szarm el-Szejk ( Gordon Reef ) ...
... oraz Thistlegorm .

W mieście obowiązują - promowane przez przemysł turystyczno-rozrywkowy - trzy zasady: Odpoczywaj, pływaj i baw się!. Według branży turystycznej, miasto jest perłą egipskich kurortów, nie bez przyczyny nazywane Złotym Przylądkiem.

  • Ośrodki hotelowe: Kurort znany jest z ponad 500 ośrodków wypoczynkowych zlokalizowanych nad Morzem Czerwonym, na Riwierze Morza Czerwonego . Zabudowa hoteli to w większości budynki dwukondygnacyjne wkomponowane w tereny zielone. Obecnie prawie cała linia brzegowa jest już nimi zabudowana, obecnie prowadzi się nowe budowy w drugiej i dalszych liniach od wybrzeża. Szarm el-Szejk to najbogatsza część Synaju. Zamieszkujący ją szejkowie, którzy stawiają na rozwój i popularyzację regionu, stąd tak doskonała infrastruktura i serwis turystyczny na najwyższym światowym poziomie. Tutaj swoją rezydencje posiada również prezydent Hosni Mubarak , liczni arabscy politycy i biznesmeni. Kurort jest miejscem wypoczynkowym dla wielu głów państw z całego świata.
  • Ośrodki nurkowe: Różnorodność świata morskiego - występuje tu ponad 250 różnych raf koralowych i 1000 gatunków ryb w ciepłych wodach morskich - sprawiło, że istnieją tu liczne bazy nurkowe , ponad 40 szkół i baz nurkowania (dysponującymi łącznie ponad 200 łodziami). Do połowy lat 80 XX w. do miasta przybywali niemal wyłącznie amatorzy nurkowania. Dzisiaj stanowią oni zaledwie 20-30% ogólnej liczby turystów, w tym sporej grupy z Polski. Miasto ma do zaoferowania ponad 30 miejsc nurkowych, dostępnych zarówno z brzegu oraz z łodzi, które są oznakowane bojami - od płytkich ogrodów koralowych do wraków i stromych ścian zarówno dla początkujących i doświadczonych nurków oraz dla uprawiających snorkeling .
  • Ośrodki sportowe, turystyczne i rozrywkowe: Miasto posiada również zaplecze do uprawiania sportów wodnych i innych rekreacji (np. delfinaria , pola golfowe , korty tenisowe, porty jachtowe , park wodny , centrum rozrywkowe Z Tysiąca i Jednej Nocy z przedstawieniami arabskimi, beduińskimi, tory gokartowe , skoki bungee , lub na trampolinie ). W dzielnicy Namma Bay znajdują się liczne dyskoteki, kluby nocne, restauracje i kasyna znanych miedzynarodowych sieci. Region miasta obfituje w liczne dobrze oznaczone i przygotowane trasy rowerowe, dające możliwości jazdy po terenach miejskich, piaszczystych wydmach i po terenach górskich. Przy szlakach działają wypożyczalnie sprzętu rowerowego. W okolicy również wyznaczone są trasy dla quadów , safari na motocyklach, konne i wielbłądzie szlaki turystyczno-krajoznawcze. Organizowane są równięż rejsy statkami (w tym ze szklanym dnem i ścianami). W mieście działają liczne wypożyczalnie motorowerów, samochodów osobowych i terenowych.
  • Rafy koralowe: Niemal cały brzeg w Szarm el-Szejk stanowią podwodne ogrody koralowców . W okolicach miasta można podziwiać namorzyny , znajduje się tutaj ok. 50% ogólnej liczby tych drzew rosnących na całej północnej półkuli i jest to najbardziej wysunięty na północ las namorzynowy. W bliskim sąsiedztwie miasta znajduje się Park Narodowy Ras Mohammed obejmujący rozległy obszar pustynny oraz urzekające rafy koralowe i Obserwatorium Rekinów. W okolicznych ciepłych wodach morskich występuje ponad 250 różnych raf koralowych i 1000 gatunków ryb.

Ważniejsze miejsca do nurkowania

  • WRAKI:
  • Amphoras (Mercury) - rafa pomiędzy Ras Umm Sidd a Naama Bay z tureckim wrakiem statku z amforami wypełnionymi rtęcią .
  • Carnatic - rafa słynie z brytyjskiego wraku statku pocztowo-pasażerskiego o tej samej nazwie, który leży przy samej rafie na głębokości 20-30 metrów na lewej burcie. Tutaj zobaczymy mureny i strzępiele.
  • Dunraven - miejsce zatonięcia brytyjskiego statku parowego, który przewożąc przyprawy i złoto z Indii , zatonął w roku 1876 , po uderzeniu w rafę. Leży na głębokości 30 m w pobliżu rafy, obrócony do góry dnem. Wrak ma 80 m długości i 10 m szerokości. Rufa leży na głębokości 29 m.
  • Gordon Reef - rafa przy Ras Nasrani , popularna wśród doświadczonych nurków, słynie z wraku panamskiego statku Louilla , którego większa część znajduje się nad powierzchnią wody.
  • Jackson Reef - rafa słynie z wraku statku handlowego Lara (częściowo zniszczonego w 1996 roku), który zatonął tu w 1985 roku. W zachodniej części, można spotkać gorgonie a także czerwone ukwiały (na głębokości 28 m). Można zobaczyć też plateau , połączone z Rafą Woodhouse'a oraz koral ognisty (ang. fire corals). We wschodniej części rafy, na głębokości ok. 15 m, znajduje się piaskowa krawędź, zapadająca się w głębię w kierunku północnym. Tutaj zobaczymy żółwie morskie oraz duże ryby pelagiczne, m.in.: Whitetip reef sharks (białe rekiny rafowe), Grey reef sharks (szare rekiny rafowe) oraz Hammerhead sharks ( rekiny młoty ) - najliczniej występujące w okresie letnim.
  • Kormoran Reef , Zingara Reef - rafa przy Laguna Reef w Cieśninie Tirańskiej, z wrakiem niemieckiego statku Kormoran (Zingara), który wracał z Akaby z ładunkiem fosforanu, z powodu błędu nawigacyjnego, 22 sierpnia 1984 roku uderzył w rafę Laguna i obecnie spoczywa na głębokości 12 m.
  • Millon Hope - miejsce do nurkowania w Zatoce Nabk , z wrakiem statku, który zatonął 20 czerwca 1996 roku.
  • Shag Rock - duża okrągła rafa o głębokości 16 m, z dwoma wrakami Carina i Kingston
  • Shark Reef & Yolanda Reef - dwie położone obok siebie rafy z mnóstwem różnorodnych ryb i wrakiem statku Yolanda .
  • Thistlegorm - miejsce zatonięcia statku handlowego, który w październiku 1941 roku opłynął Afrykę i wpłynął na wody Morza Czerwonego. Wypełniony zapasami przeznaczonymi dla Północnej Afryki. Zatonął zbombardowany przez bombowce niemieckie. Jest jednym z najlepszych wraków do nurkowania. Cała ładownia okrętu jest dostępna dla nurków. Wewnątrz można zobaczyć ciężarówki, motory, skrzydła samolotów, silniki, pociągi, amunicję i pojazdy opancerzone.
  • White Knight (Biały Rycerz) - rafa ulokowana w Ras Nasrani , ze średnią głębokością 20 m (8-38m), znajdują się tu szczątki wraku małego statku Noos 1, który zatonął w 1994 .
  • PARK NARODOWY:
  • Ras Muhammad - pierwszy podwodny Park Narodowy Egiptu. Znany z ścian korali oraz dużych kolonii ryb. Park często nazywany perłą w koronie Morza Czerwonego, jest uważany za najpiękniejsze i niezniszczone miejsce na świecie. Jest otoczony pięknymi rafami koralowymi w których usytuowane są jedne z najpiękniejszych miejsc do nurkowania, dostępne tylko łodziami. Podwodne rajskie ogrody są siedzibą wielu różnych formacji koralowych.
  • Anemon City - rafa na terenie Ras Muhammad , o dużym nachyleniu, poprzecinana głębokimi zatoczkami i przesmykami.
  • Beacon Rock - rafa koło wraku statku Dunraven .
  • Big Passage & Small Passage - głębokie rafy na Zatoce Sueskiej.
  • Jackfish Alley (nazywana również Fisherman's Bank) - rafa położona na południe od Ras Zatar , o głębokości 30 m, nazwa rafy ma związek z dużą ilością zamieszkujących ją karanksów (ang. Jackfish) i aleją długa piaszczysta drogą podwodną, która oddziela krawędzie rafy.
  • Miejsce Płaszczek - rafa koralowa, której nazwa pochodzi od przebywających tam płaszczek .
  • Eel Garden - miejsce leżące na głębokości 15 m z piaszczystym polem, zamieszkane przez węgorze ogrodowe, otoczone rafą, położone w Ras Muhammad .
  • Ras Burg - rafa położona koło cyplu o tej samej nazwie w południowej części Ras Muhammad .
  • Ras Gozlani - położony pomiędzy Ras Muhammad a Szarm al-Maja , z 22-32 m słupami ogrodów koralowych.
  • Ras Zatar - położony koło Ras Gozlani w południowej części miasta, z licznymi podwodnymi jaskiniami.
  • Ściana Muhammada (Obserwatorium Rekinów) - rafa położone w Ras Muhammad przy jego głównej plaży z koralowcami i rybami pelagicznymi, rekinami wielorybimi, karanksami i barakudami.
  • Shark Reef & Yolanda Reef - dwie położone obok siebie rafy koło Ras Muhammad , z mnóstwem różnorodnych ryb i wrakiem statku Yolanda .
  • Small Passage - rafa koło Ras Muhammad , o głębokości 23 m.
  • POZOSTAŁE:
  • Al-Dżarkana - rafa w rezerwacie Nabk obok namorzynów i lagun, słynąca z najbardziej wysuniętymi na północ na świecie namorzynami.
  • Abu Tinun - rafa koralowa w Cieśninie Tirańskiej, znajdują się jaskinie oraz drzewa czarnych koralowców.
  • Far Gardens - koralowe ogrody o głębokości 42 m, gdzie znajduje się mała jaskinia, położona jest w Pasha Bay , z licznymi wysokimi formacjami korali madreporowych, z szerokim nawisem The Cathedral (Katedra).
  • Fiasco - rafa w Ras Umm Sidd , jej głębokość wynosi do 70 m.
  • Huszasza (Koralowe Ogrody) - rafa w Cieśninie Tirańskiej na Morzu Czerwonym, przy wyspie Tiran .
  • Hauza - rafa w Cieśninie Tirańskiej, przy dwóch piaszczystych plażach.
  • Laguna Reef - rafa w Cieśninie Tirańskiej, z piaszczystym płaskowyżem, w którym żyją rekiny.
  • Koszkasza - rafa w Cieśninie Tirańskiej, koło wyspy Tiran , jej głębokość jej wynosi 18 m
  • Marsa Umm Mureika - rafa w zatoce Marsa Bareika, występują tu głównie korale stołowe i ślimaki nagoskrzelne.
  • Middle Gardens - koralowe ogrody w Pasha Bay o głębokości 25 m, z łagodnie opadającymi ścianami, posiada największy płytki i piaszczysty płaskowyż.
  • Near Gardens - koralowe ogrody w Pasha Bay o głębokości 25 m, znajduje się tu Great Brain - jeden z największych koralowców na świecie.
  • Nubian Island ( Nubijska Wyspa ) - rafa w Cieśninie Tirańskiej, przy piaszczystej plaży.
  • Paradise - (Raj), obszar z koralowymi wieżyczkami i półkami skalnymi, pomiędzy krawędzią rafy a przełęczą w Ras Umm Sidd .
  • Pinky Wall (Różowa Ściana) - stroma rafa składająca się z różowych koralowców, przy Ras Umm Sidd a Tower .
  • Ras Bob - rafa przy przylądku o tej samej nazwie, przy punkcie krańcowym Ras Nasrani o głębokości 12 m, nazwa pochodzi od imienia fotografa, Boba Johnsona, który kilkanaście lat fotografował na tym obszarze. Znajduje się tutaj wiele małych zatoczek, z licznymi jaskiniami i szczelinami.
  • Ras Dżamila (Piękna) - rafa i miejsce obserwacji delfinów.
  • Ras Katy - rafa koło Ras Umm Sidd o głębokości 15 m.
  • Ras Nasrani (Przylądek Chrześcijański) - ściana rafowa z jaskiniami w dzielnicy Ras Nasrani, przy przylądku o tej samej nazwie.
  • Ras Umm Sidd - rafa przy przylądku o tej samej nazwie, położona blisko brzegu, z licznymi gorgoniami, największym ich skupiskiem w północnym Morzu Czerwonym.
  • Sea Life - rafa w niewielkiej zatoce o tej samej nazwie w południowej części dzielnicy Nabk , na północ od Ras Nasrani . Możliwe zejście do rafy prosto z mola.
  • Shark Bay - jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych, przy zatoce o tej samej nazwie.
  • Sodfa - rafa koralowa, położona na północny wschód od Tower , z piaszczystym zbocza przy średniej głębokości 12 metrów, pomiędzy rafą położona jest półka o długości 22 m.
  • Temple - rafa o głębokości 24 m, nazywana Świątynią, pośrodku dużej zatoki, między Ras Umm Sidd a Ras Katy , w opadającej piaszczystej zatoce, z licznymi kolumnami.
  • Thomas Reef - niewielka rafa pomiędzy Gordon Reef i Woodhouse Reef w Cieśninie Tirańskiej, położona na głębokości do 50 m, na głębokości 35 m znajduje się podwodny kanion.
  • Tower - koło Ras Umm Sidd , opadająca rafa, z 120 metrowym kanionem, z kilkomama formacjami morskimi.
  • Turtle Bay - pomiędzy Ras Umm Sidd a Amphoras , zatokę zamieszkują żółwie morskie.
  • Woodhouse Reef - rafa położona między Jackson Reef i Gordon Reef w Cieśninie Tirańskiej; długa, wąska rafa o głębokości 25 m.
  • Zatoka Nabk - z wrakiem statku Millon Hope, który zatonął 20 czerwca 1996 roku.

Zamachy bombowe w 2005

23 lipca 2005 w mieście doszło do zamachów bombowych , w wyniku których zginęły 64 osoby (niepotwierdzone szacunki sugerują, że mogło to być nawet 88 osób), a około 200 zostało rannych.

Katastrofa B737 pod Szarm el-Szejk

3 stycznia 2004 samolot Boeing 737 linii Flash Airlines runął do Morza Czerwonego zaraz po starcie z lotniska w Szarm el-Szejk . Nikt z 148 pasażerów (w tym 135 Francuzów) nie przeżył. Przyczyną była prawdopodobnie usterka techniczna.

Bibliografia

  • R. Zieliński Kraje arabskie i Izrael, tom. I - Egipt

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Szarm asz-Szajch - wg Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej
  2. Global Warming/Climate Change for Ras Nsrany, Egypt ( ang. ). [dostęp 26.09.2009].


Inne hasła zawierające informacje o "Szarm el-Szejk":

Ukraińska Powstańcza Armia ...

Al-Kaida wśród ofiar 3 Polki. 23 lipca 2005 – zamach bombowy w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk . 9 listopada 2005 – zamachy bombowe w hotelach w stolicy Jordanii ...

Synaj (półwysep) MFO liczą ok. 1700 żołnierzy i są rozlokowane na obszarze półwyspu. W Szarm el-Szejk (w dzielnicy Naama Bay ) znajduje się baza międzynarodowych obserwatorów Multinational ...

2003 ...

Etymologia nazw państw ...

Eugeniusz Bodo ...

Babilonia ...

Synaj (góra) słońca, organizowane przez biura turystyczne z oddalonego o ok. 100 km kurortu Szarm el-Szejk , a przewodnikami są miejscowi beduini z osady Al-Milga. W pobliskim ...

Muhammad Ali (pasza) ...

Wojna sześciodniowa w kierunku Kanału Sueskiego . Dodatkowo 7 czerwca Izraelczycy wysadzili desant morski zajmując Szarm el-Szejk na południu półwyspu Synaj. Natychmiast kolumny zmechanizowane rozpoczęły natarcie w ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Szarm el-Szejk":

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 25) Obok Gizy i Kairu turyści chętnie odwiedzają Aleksandrię i Luksor. Nowoczesny kurort turystyczny Szarm el-Szejk na południowym krańcu Półwyspu Synaj jest szczególnie lubiany przez sympatyków ...

45. Terroryzm (plansza 15) ...

125. Społeczno-gospodarczy podział państw (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie