Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zamek w Pucku

Zamek w Pucku

Pozostałosci zamku

Zamek w Pucku –zbudowany został przez Krzyżaków w końcu XIV lub na początku XV wieku. Początkowo był to murowany dom mieszkalny, siedziba lokalnej administracji zakonu. Budynek był jednopiętrowy, podpiwniczony, z kuchnią i kaplicą oraz poddaszem służącym jako magazyn zbożowy. Wzniesiony na piaszczystym wzniesieniu, w północno-zachodniej części miasta. Nie miał własnych fortyfikacji , lecz włączony był w system obrony miasta. Od Pucka oddzielała go fosa ze zwodzonym mostem . Fosa i wał ziemny były tez od strony Zatoki Puckiej .

W 1454 zamek, wraz z Pomorzem Gdańskim przeszedł we władanie królów polskich, jako siedziba starostwa .

Starostowie z rodów Weyherów i Kostków rozbudowali zamek o nowy budynek mieszkalny, zbrojownię , stajnię , spichlerz i browar . Związane to było, między innymi z ustanowieniem Pucka jako portu polskiej floty wojennej.

W czasie wojny ze Szwecją w 1626 Puck wraz z zamkiem został zdobyty przez Szwedów. Po wojnie Władysław IV Waza zlecił rozbudowę i umocnienie miasta oraz zamku, ale rozbudowa, zaprojektowana w 1634 przez inżyniera Fryderyka Getkanta, nie została w pełni zrealizowana, ze względu na kłopoty finansowe.

W czasie Potopu zamek był oblegany przez Szwedów w 1665, lecz obronił się dzięki pomocy wojsk gdańskich.

Z I rozbiorem Polski Puck przypadł Prusom w 1772. Wkrótce później zamek rozebrano. Do dzisiaj zachowały się niektóre ściany piwnic.

Wykopaliska archeologiczne

W czasie prac archeologicznych odsłonięto pełny zarys fundamentów z częściowo zachowanymi gotyckimi piwnicami. Odnaleziono resztki bramy i przedbramia oraz młyn zamkowy. Na dziedzińcu odnaleziono resztki ceglanego pieca, prawdopodobnie z łaźni. Na podstawie badań dendrochronologicznych pali użytych do umocnienia skarpy stwierdzono, że Krzyżacy rozbudowali zamek w latach XVI wieku. Oprócz szczątków naczyń glinianych odnaleziono także groty strzał i bełtów , pociski muszkietowe , resztki kafelkafli z pieców i małych szybek okiennych, oprawionych w ołów. Unikatem jest para ceremonialnych ostróg , prawdopodobnie należących do Karola Knutsona , króla szwedzkiego, który opuszczał zamek w pośpiechu.

Wykopaliska prowadzone są od 1991 przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

Źródła

Martyna Milewska, Grażyna Zborowska, Jerzy Kruppé: Archeologia o zamku puckim. Warszawa. .

Na mapach: 54°43'18″N 18°24'31″E / 54.72167, 18.40861


Inne hasła zawierające informacje o "Zamek w Pucku":

Brescia ...

Odense ...

Linz ...

Brno ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Wittenberga ...

Zamek w Kownie ...

1884 ...

Paź ...

Bastylia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zamek w Pucku":

065. Bonn (plansza 21) ...

Geneza Syzyfowych prac (plansza 7) ...

040. Salzburg - miasto Mozarta. (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie