Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zambia

Zambia

Republic of Zambia
Republika Zambii
Flaga Zambii
Herb Zambii
Flaga Zambii Herb Zambii
Dewiza : ( ang. ) One Zambia, One Nation
(Jedna Zambia, Jeden Naród)
Hymn : Stand and Sing of Zambia, Proud and Free
Położenie Zambii
Język urzędowy angielski
Stolica Lusaka
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Rupiah Banda
Szef rządu prezydent Rupiah Banda
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
38. na świecie
752 614 km²
1%
Liczba ludności  ( 2007 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
73. na świecie
11 500 000
15,3 osób/km²
Jednostka monetarna kwacha (ZMK)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
24 października 1964
Strefa czasowa UTC +2
Kod ISO 3166 ZM
Domena internetowa .zm
Kod samochodowy Z
Kod telefoniczny +260
Mapa Zambii

Zambia (Republika Zambii, ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza.

Spis treści

Ustrój polityczny

 • Ustrój: republika prezydencka
 • Prezydent: Rupiah Banda
 • Parlament: Zgromadzenie Narodowe (150 deputowanych)
 • Główne partie polityczne:
  • Ruch na Rzecz Wielopartyjnej Demokracji (Movement for Multiparty Democracy - MMD)
  • Zjednoczona Narodowa Partia Niepodległości ( United National Independence Party - UNIP)

Geografia

Podział administracyjny
Zdjęcie satelitarne Zambii

Największe miasta: Lusaka , Kitwe-Nkana , Ndola , Mufulira , Chingola , Livingstone , Chipata , Kapiri-Mposhi , Solwezi .

Klimat: podrównikowy suchy.

Główna rzeka: Zambezi - dopływy Kafue , Luangwa .

Jeziora: Bangweulu oraz częściowo Tanganika i Mweru . Sztuczny zbiornik wodny Kariba na Zambezi.

Flora: roślinność sawannowa , liczne parki narodowe i rezerwaty.

Ukształtowanie powierzchni

Obszar Zambii obejmuje lekko pofałdowany płaskowyż (1000-1400 m n.p.m. ), który stanowi znaczną część lewobrzeżnego dorzecza Zambezi . Na południu znajduje się rozległa Dolina Luangwy, z jednej strony ograniczona przez pasmo górskie Muczinga .

Granice

Zambia graniczy z 8 państwami. Całkowita długość granic wynosi 5 664 km z czego na poszczególne kraje przypada:

Podział administracyjny

Terytorium Zambii jest podzielone na 9 prowincji (w nawiasach stolice prowincji):

Historia

Pierwotnie tereny dzisiejszej Zambii zamieszkiwali Buszmeni, a od ok. VI wieku zaczął się napływ ludów Bantu . Od XIV do XV wieku pod wpływami państwa Monomotapa . W XIX wieku na terenie Zambii powstały dwa stabilne twory państwowe - państwo Barotse (na zachodzie) i Bemba (na południowym zachodzie).

W 1835 w Zambii osiedlił się zuluski lud Nguni.

W II połowie XIX wieku tereny Zambii zaczęły być stopniowo penetrowane przez europejskich misjonarzy, handlarzy i odkrywców. Jednym z odkrywców był Brytyjczyk David Livingstone . On jako pierwszy z Europejczyków zobaczył wodospady na rzece Zambezi i nazwał je na cześć królowej Wiktorii .

W 1888 Cecil Rhodes uzyskał od miejscowych władców przywileje do eksploatacji złóż mineralnych.

Od 1902 Zambia znalazła się pod zarządem Brytyjskiej Kompanii Afryki Południowej, którą kierował Rhodes. W tym czasie rozpoczęła się tam eksploatacja bogatych złóż rud miedzi , a także budowa linii kolejowych dla umożliwienia wywozu surowców. W 1911 roku tereny te zostały przekształcone w brytyjski protektorat o nazwie Rodezja Północna . Od 1924 do uzyskania niepodległości Rodezją Północną administrował rząd brytyjski.

W okresie międzywojennym Rodezja Północna stała się największym producentem miedzi na świecie.

W dziesięcioleciu 1953 - 1963 wchodziła w skład Federacji Rodezji i Niasy. Po jej rozpadzie 31 grudnia 1963 Północna Rodezja uzyskała szeroką autonomię, a 24 października 1964 proklamowano niepodległość Zambii. W tym samym roku została też członkiem ONZ i Organizacji Jedności Afrykańskiej. Prezydentem Zambii został Kenneth Kaunda . Polityka Zambii we wczesnym okresie niepodległości była zwrócona przeciw otaczającym ją krajom kolonialnym ( Mozambik , Angola , Rodezja ) oraz RPA (wraz z Namibią ) i aktywnie popierała ruchy wyzwoleńcze ( MPLA , FRELIMO , ZAPU , ANC i SWAPO ). Konflikt z Rodezją doprowadził do zablokowania granicy z tym państwem co w połączeniu z sankcjami wobec Rodezji ( 1965 - 1980 ) spowodowało poważne trudności gospodarcze, transportowe i energetyczne.

Linia kolejowa tanzańskiego portu Dar es Salaam, zbudowana z pomocą ChRL poprawiła sytuację transportową (problemy z transportem przez RPA i przez Angolę). Budowa hydroelektrowni Kariba rozwiązała problemy energetyczne kraju.

Od 1972 w Zambii zapanował system jednopartyjny. Polityka Kaundy i światowy trend spadkowy cen miedzi doprowadziły do kryzysu gospodarczego, w wyniku którego władzę w 1991 przejęła opozycja. Po referendum na które zgodził się Kaunda, doszło do zmian politycznych. W roku 1991 wybory wygrał Ruch na Rzecz Wielopartyjnej Demokracji, a prezydentem został Frederick Chiluba. W 1996 Kaunda i większość działaczy opozycyjnych zostali odsunięci od możliwości startowania w wyborach i ponownie zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i prezydenckich odniósł Ruch na Rzecz Wielopartyjnej Demokracji i Frederick Chiluba. UNIP partia Kaundy zbojkotowała wybory, nie zgadzając się na wyeliminowanie jej przywódcy i stawiając zarzuty nieprawidłowości przy głosowaniu.

Wybory w 2001 wygrał Levy Mwanawasa i został zaprzysiężony na prezydenta w 2002 . Od tego czasu rozpoczął kampanię antykorupcyjną, jednym z celów tej kampanii jest postawienie zarzutów byłemu prezydentowi Frederickowi Chilubie.

Gospodarka

Zambia jest ważnym eksporterem rud miedzi. Wpływy z wywozu tego surowca wynoszą 80% wartości dochodów z handlu zagranicznego. W sektorze rolnictwa pracuje 86% ludności czynnej zawodowo, wytwarzając 15% produktu krajowego brutto.

Demografia

Przyrost ludności: 1,52% (2003, dane szacunkowe)

Skład etniczny:

 • Afrykanie - 98,7%
  • Bemba : 36%
  • Tonga: 17%
  • Malawi: 13%
  • Lozi: 10%
  • Lunda: 6%
  • Luena: 5%
  • Ngoni : 4%
  • Fipa: 3%
  • Nkoyi: 2%
 • Europejczycy - 1,1%
 • inne - 0,2%

Języki:

Religijność

[1]

Przypisy

 1. Dane z 2000 r. i późniejsze na podstawie książki P. Johnstona i J. Mandryka, "Operation World" i innych materiałów za: "Ruch zielonoświątkowy na świecie: Zambia" - strona internetowa Zboru "FILADELFIA" Kościoła Zielonoświątkowego w Bielsku-Białej

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Zambia":

Zambezi ...

Wodospad ...

Tablica rejestracyjna (I)Wybrzeże Kości Słoniowej (CI)Wyspa Man (GBM)Wyspy Marshalla (MH)Wyspy Salomona (SOL)Wyspy Owcze (FO) ZZambia (Z)Zimbabwe (ZW)Zjednoczone Emiraty Arabskie (UAE) ZSRR (SU) Indeks: A B C D ...

1964 ...

Człowiek ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Klęska głodu ...

Dzień Kobiet ...

Państwa świata według kontynentów ...

Tanzania ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zambia":

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 19) siebie grupy etniczne Tutsi i Hutu. W konflikt zaangażowały się także państwa trzecie (m.in. Zambia, Uganda, Rwanda). MONUC ...

120. Zasoby naturalne. Górnictwo i kopalnictwo (plansza 13) ...

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 16) bądź głodowym składa się z ok. 30 krajów takich jak: Kenia Zimbabwe, Zambia, Zair, Liberia, Mozambik, Etiopia, Angola, Rep. Środkowoafrykańska, Sierra Leone, Boliwia, ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie