Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zamach terrorystyczny w Bombaju w 2008 roku

Zamach terrorystyczny w Bombaju w 2008 roku

Zamach terrorystyczny w Bombaju
Zamach terrorystyczny w Bombaju

Hotel Taj Mahal Palace, jeden z celów ataku
Kraj   Indie
Miejsce Bombaj
Data26-29 listopada 2008
Godzinaod 22:30 przez co najmniej 48 godzin
Zabici195 osób w wyniku zamachów[1] oraz 14[2] [3] (lub 16[4]) policjantów
Ranni327[5]
Typ atakustrzelanina, wybuchy bomb
SprawcaMudżahedini Dekanu

Zamach terrorystyczny w Bombaju miał miejsce 26–29 listopada 2008. W serii 10 zamachów zginęło co najmniej 195 osób[1], około 300 zostało rannych, a nieznana liczba gości dwóch wielkich hoteli i oddzielnego centrum kultury żydowskiej Nariman House została zakładnikami zamachowców. Pięciu zakładników w Nariman House znaleziono zastrzelonych po jego odbiciu 28 listopada 2008, w tym rabina Gavriela Noacha Holtzberga , przywódcę ortodoksyjnych żydów w Bombaju oraz jego żonę Rivkę [6][7].

Zamachy miały miejsce w dziewięciu południowych punktach miasta: na dworcu kolejowym Chhatrapati Shivaji , w restauracji Leopold Café, w wielkich hotelach Taj Mahal i Oberoi, w dokach portowych, na komisariacie głównym dla Bombaju Południowego, na plaży, w szpitalu Cama, oraz w miejscowym centrum kultury żydowskiej Nariman House[8]. Zamachowcy użyli między innymi karabinów AK oraz granatów i podobno przybyli z morza. Dodatkowo miała miejsce eksplozja bomby w taksówce w pobliżu port lotniczego, w północnej dzielnicy Bombaju Vile Parle, ale nie ustalono jej powiązania z pozostałymi zamachami.

W hotelu Taj Mahal Palace wybuchł pożar. W czasie zamachu w hotelu znajdowali się przedstawiciele Parlamentu Europejskiego w tym Polak – Jan Masiel . Ranny został jeden z nich – Ignasi Guardans [8].

Z informacji podanych przez agencję AP wynika, że jedną z ofiar śmiertelnych jest szef bombajskiej jednostki antyterrorystycznej Hemant Karkare. Ponadto w wyniku zamachu na komisariat policji w Południowym Bombaju zginęło czterech innych funkcjonariuszy zajmujących wysokie stanowiska.

Nadal napływają sprzeczne informacje: wg jednych doniesień, z hotelu Taj Mahal udało się uwolnić wszystkich zakładników[9], jednak nowsze doniesienia m.in. BBC zaprzeczają temu[6]

Natomiast w bombajskim hotelu Oberoi, hinduscy komandosi uwolnili siedmiu zakładników. Wśród uwolnionych jest jeden z Polaków przetrzymywanych przez terrorystów. Wcześniej siłom hinduskim udało się uwolnić dwóch obcokrajowców z hotelu Taj Mahal. [10]


Spis treści

Miejsca ataków

Mapa miejsc ataku, które są zaznaczone niebieskimi kropkami
MiejsceTyp ataku
Chhatrapati Shivaji Terminus strzelanina, granaty
Komisariat policji na Południowy Bombajstrzelanina
Leopold Cafe, Colabastrzelanina, granaty
Hotel Taj Mahal Palacestrzelanina i eksplozja 6 bomb, pożar
Hotel Trident Oberoistrzelanina i eksplozja, pożar
doki Mazagaoneksplozja
Centrum kultury żydowskiej Nariman Housestrzelanina
Szpital Camastrzelanina
Plaża Girgaum Chowpattystrzelanina
Dzielnica Vile Parle, Północny Bombajeksplozja samochodu (powiązanie z zamachami nie zostało ustalone)

Ofiary śmiertelne i ranni

PaństwoZabiciRanni
  Indie 130+200+
  Izrael 9-
  Stany Zjednoczone 44
  Niemcy 33
  Australia 22
Kanada
  Kanada
22
  Francja 2-
  Wielka Brytania 17
  Japonia 11
  Grecja 11
  Singapur 1-
  Włochy 1-
  Jordania 1-
  Oman -2
  Filipiny -1
  Chiny -1
  Malezja 1-
  Mauritius 1-
  Meksyk 1-
  Tajlandia 1-
  Hiszpania -2
  Finlandia -1
  Norwegia -1

W zamachach zginęło 195 osób, a około 300 zostało rannych. Śmierć poniosło także 14 (lub 16) policjantów. Wśród zabitych było 21 obcokrajowców: 3 Niemców, 4 Amerykanów, 2 Australijczyków, 2 Kanadyjczyków, Japończyk i 9 Izraelczyków[11].

Reakcje międzynarodowe

  • Premier Gordon Brown nazwał wydarzenia w Bombaju przerażającymi i szokującymi. Podkreślił konieczność udzielenia władzom indyjskim pomocy w walce z terroryzmem[12].
  • Minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi powiedział, że jest zaszokowany i przerażony wydarzeniami w Bombaju[13]. Prezydent Asif Ali Zardari w odpowiedzi na zarzuty strony hinduskiej dotyczące odpowiedzialności elementów z Pakistanu za zamachy, stwierdził, że niepaństwowe czynniki chciały narzucić rządowi swój plan działania. Dodał również, że jest zszokowany tą tragedią[14].
  • Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Robert Wood zdecydowanie potępił ataki. Zadeklarował, że Stany Zjednoczone są gotowe udzielić rządowi hinduskiemu wsparcia w walce z terroryzmem[15].
  • Prezydent Lech Kaczyński w przesłanej prezydentowi Indii depeszy kondolencyjnej nazwał zamachy aktami barbarzyństwa, a także wyraził swoją solidarność z wszystkimi poszkodowanymi[16].
  • Dalajlama XIV w liście przesłanym hinduskiemu premierowi napisał, że jest głęboko zasmucony i zaszokowany serią śmiertelnych ataków w różnych częściach Mumbaju, które doprowadziły do utraty wielu cennych istnień i ranienia wielu innych. Zapewnił także o swojej solidarności z narodem Indii[17].


Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Zamach terrorystyczny w Bombaju w 2008 roku":

Podróżnik ...

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Dzień Zaduszny ...

Biegun południowy ...

Muzeum Zoologiczne Tadasa Ivanauskasa w Kownie ...

Most Konstantinasa Čiurlionisa w Kownie ...

Biegun północny ...

Terabajt ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zamach terrorystyczny w Bombaju w 2008 roku":

03 Dokumentacja pojazdu i uprawnienia policji (plansza 7) ...

03 Dokumentacja pojazdu i uprawnienia policji (plansza 4) ...

Procent z danej liczby (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie