Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (kat.)
Zaśnięcie Bogurodzicy (praw.)

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Guido Reni , 1642
Dzień 15 sierpnia (kat.)
15 sierpnia (praw. liturgia wg kal. jul. )
28 sierpnia (praw. wg kal. greg. )
Typ święta chrześcijańskie
Religie katolicyzm
prawosławie
Zwyczajeświęcenie ziół i kwiatów
Znaczeniewzięcie do nieba wraz z ciałem i duszą NMP
Inne nazwyMatki Boskiej Zielnej ( Polska )
Matki Boskiej Znakomitej ( Kongo )
Matki Boskiej Korzennej ( Czechy )
Wniebowzięcie NMP, Pietro Perugino , Galleria degli Uffizi, Florencja

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, łac. Assumptio Beatae Mariae Virginis in coelum – przedmiot wiary dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Marii Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Dogmat ten uznawany jest w Kościele katolickim i innych Kościołach w unii z Rzymem. Według teologii katolickiej Jezus Chrystus własną mocą wstąpił do nieba, Najświętsza Maryja Panna mocą Bożą została wzięta do nieba.

Spis treści

Prawosławie

Prawosławie Wniebowzięcie NMP uznaje pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy [1][2]. W teologii prawosławnej i starokatolickiej Wniebowzięcie Marii wypływa z faktu, że jest Matką Jezusa-Życia, który po Jej śmierci zabiera Ją do nieba. Śmierć Chrystusa była dobrowolna, natomiast śmierć Jego Matki była zgodna z ogólnym prawem natury.

Mariawici

W Kościele Starokatolickim Mariawitów Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny mimo szczególnego szacunku, jakim się je otacza, traktowane są jako prawda wiary, a nie jako dogmat, co znaczy, że wiara w nie nie jest uważana za konieczną do zbawienia.

Katolicyzm

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny jest również przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII . Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Kościoły wschodnie od V wieku obchodziły koimesis ( gr. zaśnięcie) Najświętszej Marii Panny. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia, kiedy w VII wieku przyjęte zostało to święto w Rzymie .

Obchody

W Kościele katolickim w Polsce uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ( 15 sierpnia ) jest dniem wolnym od pracy . Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (Polska), Matki Boskiej Znakomitej ( Kongo ) bądź Matki Boskiej Korzennej ( Czechy ). W Kościele jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku . Wywodzi się ono z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba . W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności . W niektórych rejonach Polski w czasie obrzędów religijnych związanych z tym świętem błogosławi się wiązanki kwiatów, kiedyś ten zwyczaj był bardzo popularny. Wierzono, że taki bukiet nabiera cudownych , leczniczych właściwości. Podczas powrotu z kościoła zostawiano go wśród upraw gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach po czym, po kilku dniach, zabierano go do domu. Był przechowywany bardzo pieczołowicie, okadzano nim izbę, trzymano w miejscu które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działała.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej , odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach Polski często wiąże się ono ze świętem dożynek .

Protestanci przeciwstawiają się dogmatowi o wniebowzięciu podając jako argument brak jakiejkolwiek wzmianki na ten temat w Piśmie Świętym.

Cerkiew prawosławna obchodzi święto Zaśnięcia Bogurodzicy, 15/28 sierpnia[3], tj. 28 sierpnia wg kalendarza gregoriańskiego [1].

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Zaśnięcie Bogurodzicy na cerkiew.pl (oprac. Jarosław Charkiewicz)
  2. Успение Богородицы , Uśpienie Bogurodzicy na rosyjskiej Wikipedii
  3. podwójne datowanie

Źródło

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny":

Adolf Giżyński ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Stanisław Hozjusz ...

Maciej Słomczyński ...

Pec pod Sněžkou ...

Podgórzyn (województwo dolnośląskie) ...

Kowary ...

Ludwik XVIII ...

Aleksandr Suworow ...

Lednica 2000 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny":

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 3) ...

Bogowie olimpijscy (plansza 14) ...

Średniowiecze (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie