Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zagłębie lubelskie

Zagłębie lubelskie

LZW
Województwo województwo lubelskie
Organ samorządowy n.d.
Nadburmistrzn.d.
Powierzchnia ok. 4000 km²
Liczba ludności ok. 50 tys.
Gęstość zaludnienia ok. 12 osób / km²
Nr kierunkowy (+48) 081
Największe miasta Lublin (ok. 357 000 mieszkańców)

Lubelskie Zagłębie Węglowe (LZW) – jest najmłodszym zagospodarowanym górniczo rejonem węglowym w Polsce na terenie Polesia i Lubelszczyzny .

Spis treści

Geografia

Położenie

Lubelskie Zagłębie Węglowe znajduje się na Wyżynie Lubelskiej , w województwie lubelskim , w lewym dorzeczu Bugu . Jest przedłużeniem Lwowsko-Wołyńskiego Zagłębia Węglowego znajdującego się na Ukrainie i ciągnie się od granicy kraju do Radzynia Podlaskiego . Obejmuje w Polsce obszar ok. 4 tys. km².

Podział administracyjny

W rejonie LZW znajdują się najważniejsze miasta: Lublin , Chełm , Lubartów oraz mniejsze miejscowości: Łęczna , Cyców , Puchaczów .

Historia

Głębienie pierwszych szybów w tym rejonie rozpoczęto w 1975 roku. W rejonie lubelskim planowano budowę siedmiu kopalń węgla kamiennego. W czasie głębienia szybów pojawiły się olbrzymie trudności związane z udostępnieniem złoża zalegającego na dużej głębokości (powyżej 900 m). Podczas głębienia szybów wielokrotnie miały miejsce wypływy wód z poziomów wodonośnych, łącznie z całkowitym zatopieniem dwóch szybów głębionych w centralnej części złoża (rejon Bogdanka ). Były to szyby S.1.1 i S.1.2, które zostały zatopione w 1979 roku. W późniejszym okresie doszło do zatopienia kolejnych dwóch szybów ( 1989 ) w planowanej drugiej kopalni K-2 (rejon Stefanów ).

Szyby te dzisiaj są udrażniane i zbrojone w celu udostepnienia nowego pola wydobywczego Stefanów. Wspomniane trudności skorygowały ambitne zamierzenia władz państwowych dotyczące budowy wielu kopalń w rejonie lubelskim. Wysiłki resortu górnictwa, kadry inżynierskiej przedsiębiorstwa górniczego pod nazwą Kopalnie Lubelskiego Zagłębia Węglowego w Budowie oraz jednostek naukowo–badawczych skupiły się na pokonaniu trudności związanych z głębieniem szybów i uruchomieniem jednej kopalni na obszarze obejmującym umowne rejony Bogdanka i Nadrybie. W pracach związanych z opanowaniem zagrożeń wodnych i odtapianiem pierwszych głębionych szybów uczestniczył prof. Stanisław Takuski, jako ekspert powołany przez ówczesne Ministerstwo Górnictwa i Energetyki.

Efektem olbrzymiego zmagania się z napotkanymi trudnościami było udostępnienie złoża dwoma szybami w rejonie Bogdanka (poziom 960 m) i dwoma szybami w rejonie Nadrybia (poz. 910). W 1982 połączono szyby w rejonach Bogdanka i Nadrybia chodnikiem wentylacyjnym. W tym samym roku uruchomiono obok filara ochronnego dla szybów w Bogdance pierwszą ścianę doświadczalną.

Górnictwo

Zasoby węgla szacowane są na ok. 612 mln ton. Dominuje tu przemysł wydobywczy oraz rolniczy. Działa tu spółka Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA posiadająca jedną kopalnię . Powstała w styczniu 1975 roku jako Przedsiębiorstwo Państwowe pod nazwą Kopalnie Lubelskiego Zagłębia Węglowego.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Zagłębie lubelskie":

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Maria Kazimiera d'Arquien ...

Ambona (architektura) ...

II Rzeczpospolita ...

1946 ...

Czwartorzęd ...

Szczebrzeszyn ...

Lubycza Królewska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zagłębie lubelskie":

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 5) ...

222. Warunki życia w Polsce (plansza 9) ...

143. Polacy na przełomie XIX i XX w. (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie