Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zadar

Zadar

Na mapach: 44°07'N 15°13'E / 44.117, 15.217

Zadar
Herb
Herb Zadaru
Państwo   Chorwacja
Komitat Zadarska županija
Burmistrz Živko Kolega
Powierzchnia 194 km²
Położenie44° 7' N
15° 13' E
Ludność (2006)
•  liczba ludności
•  gęstość

82 680
426 os./km²
Nr kierunkowy (+385) 023
Kod pocztowy 23 000
Tablice rejestracyjne ZD
Miasta partnerskie Dundee ,

Reggio nell'Emilia ,
Romans-sur-Isère ,
Fürstenfeldbruck ,
Székesfehérvár ,
Padwa ,
Iquique ,
Bańska Bystrzyca

Położenie na mapie Chorwacji

Zadar
Strona internetowa miasta
Zadar
Ratusz

Ratusz
Panorama miasta

Panorama miasta
Brama Porta Terraferma

Brama Porta Terraferma
Przystań w Zadarze

Przystań w Zadarze
 

Zadar ( wł. Zara) – miasto w Chorwacji ( Dalmacja ), nad Morzem Adriatyckim . Od 1991 należy do niepodległej Chorwacji . Zamieszkuje je ok. 82 tys. mieszkańców (2005).

Jest to centrum gospodarcze oraz kulturalne północnej Dalmacji i jednocześnie piąte co do wielkości miasto kraju. Stolica administracyjna Zadarskiej županiji .

Znajduje się tu port handlowy i rybacki, stocznia oraz port lotniczy . Zadar jest ważnym ośrodkiem przemysłowym (przemysł spożywczy, chemiczny i włókienniczy) oraz kulturalnym (wyższa szkoła pedagogiczna, liczne zabytki i muzea ).

Spis treści

Historia

Zadar i okolice pod panowaniem Włoch w latach 1920-1947

Historia miasta sięga IV w. p.n.e. . Na terenie dzisiejszego Zadaru istniała osada iliryjskiego plemienia Liburnów. 300 lat później miasto, nazywane wówczas Jadrea, znalazło się pod panowaniem rzymskim . Za czasów panowania Cezara i Augusta umocniono je, otaczając murami obronnymi z basztami i trzema bramami , wytyczono forum , wzniesiono świątynie i bazyliki , amfiteatr , a także akwedukt i cmentarz . Po zniszczeniu Salony zostało wybrane na centrum administracji bizantyjskiej w Dalmacji . Około przełomu VI i VII w. w mieście urodził się przyszły papież Jan IV . W VIII w. wokół Zadaru, pozostającego pod zwierzchnictwem Bizancjum , zaczęli się osiedlać przybyli z północy Słowianie . W średniowieczu miał on status wolnego miasta i dopiero w X w. uznał zwierzchność królów chorwackich. Później znajdował się pod panowaniem weneckim . Na XV w. i XVI w. przypada bujny rozwój życia kulturalnego miasta, z którego pochodziło wielu wybitnych literatów, twórców kultury i sztuki (m.in. Petar Zoranić, jeden z pierwszych poetów piszących po chorwacku ).

Po okresie panowania weneckiego Zadar znalazł się w granicach habsburskiej Austrii . Po I wojnie światowej nie wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców , ale stał się włoską enklawą wraz z kilkoma przyległymi, niewielkimi miejscowościami (oprócz Zadaru m.in. Bokanjac, Arbanasi, Crno, część miejscowości Diklo) - w sumie 104 km². W okresie II wojny światowej Zadar stał się stolicą powiększonych terytoriów włoskich w Dalmacji (m.in. ze Splitem włącznie; odstąpionych przez marionetkowe Niepodległe Państwo Chorwackie ); po upadku Benito Mussoliniego Chorwaci próbowali zająć miasto, ale ubiegły ich oddziały Wehrmachtu; do 1944 miasto było pod kontrolą Włoskiej Republiki Socjalnej . W październiku 1944, po wycofaniu wojsk niemieckich i ucieczce włoskich urzędników, Zadar zajęli partyzanci jugosłowiańscy. Od 1947 oficjalnie znalazł się w granicach Jugosławii , a od 1991 Chorwacji .

Zabytki i turystyka

Turystyka w Zadarze rozwija się od ponad stu lat - w 1899 powstało tu pierwsze biuro podróży Liburnija, istniejące nieprzerwanie do dziś. Znajduje się tu bardzo interesujące Muzeum Archeologiczne ze zbiorami z czasów starożytnych i średniowiecza. W chorwackich folderach turystycznych stawiane bywa na równi z Dubrownikiem oraz Wenecją . Miasto znane jest ze słynnego wiśniowego likieru Maraschino. Niedaleko przystani promowej w nadbrzeże wbudowane są organy, które wydają niski dźwięk, gdy nadchodzi fala. Dlatego odnosi się wrażenie, że ten dźwięk pochodzi z morza.

Najciekawsze zabytki :

Inne

Miasto odgrywa ważną rolę w transporcie [], gdyż zbiegają się tu drogi z Rijeki i Zagrzebia na południe kraju.

W mieście znajduje się hala sportowa Arena Jazine .

Miasta partnerskie

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Zadar":

Gall Anonim ...

Traktaty w Rapallo ...

Jelenia Góra ...

Cesarstwo Bizantyńskie ...

IV wyprawa krzyżowa ...

Bitwa o Konstantynopol ...

Republika Wenecka ...

Parki narodowe w Chorwacji ...

1202 ...

Ljudevit ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zadar":

081. Najpiękniejsze wodospady świata (plansza 4) kroatische Nationalpark "Plitvicer Seen" befindet sich an der Hauptverkehrs-verbindung zwischen Zagreb und Zadar. Sein Phänomen besteht in 16 kleinen Seen, die miteinander durch Wasserfälle ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie