Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zachodni Brzeg

Zachodni Brzeg - (arab. الضفة الغربية ad-Diffa al-Gharbija) (zwany także Zachodnim Brzegiem Jordanu; dawna nazwa Cisjordania, w źródłach izraelskich określana też jako Judea i Samaria – יהודה ושומרון) – część Palestyny administrowana przez Izrael i obejmująca obszar historycznych izraelskich krain Judei i Samarii na zachód od doliny rzeki Jordan.

Powierzchnia: 5800 km2 Ludność: 2,3 mln Palestyńczyków i 475 tys. Żydów zamieszkujących 141 kolonii zbudowanych z inicjatywy władz Izraela po wojnie sześciodniowej w 1967. Najważniejsze miasta: Jerycho, Betlejem, Dżanin, Nablus, Ramallah i Hebron.

Historia

Obszar ten w latach 1920-1948 stanowił część brytyjskiego mandatu Palestyny. Po podziale Palestyny na terytoria żydowskie i arabskie, znalazł się w obszarze arabskim. W wyniku pierwszej wojny izraelsko-arabskiej po ogłoszeniu niepodległości Izraela włączony został do Jordanii. Po wojnie sześciodniowej w 1967 zajęty przez wojska izraelskie i odtąd kontrolowany przez Izrael. W 1988 roku po proklamowaniu państwa palestyńskiego, Jordania formalnie zrzekła się praw do tego terytorium.

W 1994 roku Palestyńczycy z Jerycha i otaczającego je obszaru (ok. 60 km2) uzyskali autonomię (w ramach palestyńskiej autonomii w Strefie Gazy i mieście Jerycho). W 1995 roku nastąpiło rozszerzenie autonomii na dalsze obszary Zachodniego Brzegu Jordanu.

Na tych obszarach obecnie toczą się zamieszki i walki (intifada) między nieregularnymi, często uznawanymi za terrorystyczne organizacjami palestyńskimi a armią izraelską.


Inne hasła zawierające informacje o "Zachodni Brzeg":

Uznam ...

Iwan IV Groźny ...

Stanisław Hozjusz ...

Język prasłowiański ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Sucha Góra (Karkonosze) ...

Armia Czerwona ...

Jezioro Nidzkie ...

Jezioro Gardyńskie ...

Tałty (jezioro) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zachodni Brzeg":

01 Znaki drogowe - znaki ostrzegawcze - część 2 (plansza 13) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 7) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie