Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Carl Wieman

Carl Wieman

Carl Wieman

Carl Wieman (po lewej) i Eric Cornell (po prawej)
Urodzony 26 marca 1951
Corvallis
Zawód fizyk


Carl Edwin Wieman (ur. 26 marca 1951 w Corvallis, Oregon ) - amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 2001 za otrzymanie nowego stanu materii , tzw. kondensatu Bosego-Einsteina , a także za pierwsze badania jego własności.

W 1973 ukończył fizykę w Massachusetts Institute of Technology . Tytuł doktora uzyskał w 1977 na Uniwersytecie Stanforda . Od 1984 pracuje i wykłada jako profesor na University of Colorado w Boulder. Laureat Nagrody Rabiego i Medalu Franklina.

Zajmuje się m.in. wykorzystaniem laserów do badań atomów . Przez ostatnie dziesięć lat próbował przy pomocy laserowego promieniowania chłodzić i zamykać atomy w tzw. pułapce. Jest współwłaścicielem trzech patentów wykorzystujących wiedzę o laserach w praktyce. Prowadząc badania w 1995 wspólnie z E.Cornellem stworzył eksperymentalnie w temperaturze 20 nano kelwinów nowy stan materii (przewidywany już w 1924 roku hipotetycznie przez S.N.Bosego i A.Einsteina ) w postaci rozcieńczonego (rozrzedzonego) gazu atomów rubidu (tzw. kondensatu Bosego–Einsteina). Badania te otwierają możliwość tworzenia nowych generacji układów scalonych , a tym samym komputerów kwantowych o niewielkich rozmiarach i ogromnej mocy obliczeniowej. W 2001 wyróżniony za to odkrycie Nagrodą Nobla (wspólnie z E.Cornellem i niemieckim fizykiem W.Ketterlem) [1] .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Carl Wieman":

Odense ...

1884 ...

1679 ...

Świadomość społeczna ...

Zawał mięśnia sercowego ...

1777 ...

1977 ...

1878 ...

1863 ...

Archetyp (psychologia) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Carl Wieman":

01. Rozwój człowieka (plansza 12) ...

026. Stuttgart, część 1 (plansza 7) ...

34. Organizacje międzynarodowe ? ONZ (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie