Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Władysław Malecki

Władysław Malecki

Władysław Malecki

Sejm bociani, olej na płótnie, 1874,
Imiona i nazwiskoWładysław Aleksander Malecki
Data i miejsce urodzenia 3 stycznia 1836 r., Masłów
Data i miejsce śmierci 5 marca 1900 r., Szydłowiec
Narodowość polska
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl realizm

Władysław Aleksander Malecki (ur. 3 stycznia 1836 w Masłowie , zm. 5 marca 1900 w Szydłowcu ) – polski malarz realista znany gł. z pejzaży, brat Bolesława.

Władysław Malecki urodził się w Masłowie koło Kielc w 1836 r., jako drugi z trzech synów Ignacego i Karoliny z Chmielewskich. Maleccy wywodzili się ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Ojciec Władysława pracował w administracji jako pisarz prowentowy. Niedługo po narodzinach drugiego syna rodzina przeniosła się do Suchedniowa , gdzie Ignacy zostaje kasjerem tamtejszych zakładów górniczych. W latach 1852 - 1856 studiował malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Christiana Breslauera. W tym okresie uwieczniał krajobrazy Bawarii , Tyrolu i Alp .

Po zakończeniu nauk jego obrazy nie znalazły uznania wśród ówczesnych elit. Jako tułacz i nędzarz malował pejzaże wiejskie i drobnomieszczańskie Gór Świętokrzyskich i ziemi szydłowieckiej . Malował pejzaże i krajobrazy, oraz epizody z powstania styczniowego . W latach 80. XIX w. znalazł schronienie w Szydłowcu. Ówczesny burmistrz miasta zaproponował mu swój mecenat. Malecki zamieszkał w ratuszowej wieży gdzie także tworzył. Podczas życia w Szydłowcu poświęcił się utrwalaniu na płótnie nie tylko sielankowych pejzaży, ale też portretów dostojnych jak na małomiasteczkowe realia gmachów Szydłowca (pejzaże dotyczące panoram miasta, ratusza , kościołów św. Zygmunta Króla oraz Ducha Św. ). Poświęcając się Szydłowcu uwieczniał ważne dla miasta wydarzenia (np. Kampania Langiewicza ). Zmarł z głodu i wycieńczenia w 1900 r. W Szydłowcu żył i tworzył do końca swych dni, po latach zaczyna być doceniany wśród polskich artystów oraz historyków sztuki.

Bibliografia

  1. Oborny Alojzy , Władysław Malecki - mistrz pejzażu [w:] Z dziejów powiatu szydłowieckiego pod red. Marka Przeniosły, PANZET, Szydłowiec 2009


Inne hasła zawierające informacje o "Władysław Malecki":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Władysław Komar ...

1499 ...

Elegia ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

Pokój toruński 1411 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Władysław Malecki":

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 4) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 4) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie