Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Władysław Findysz

Władysław Findysz

Błogosławiony
Władysław Findysz
Data urodzenia 13 grudnia 1907
Krościenko Niżne
Data śmierci 21 sierpnia 1964
Nowy Żmigród
Kościół / wyznanie rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 19 czerwca 2005
Warszawa
przez Benedykta XVI
Wspomnienie 23 sierpnia
Szczególne miejsca kultukościół parafialny św Piotra i Pawła w Nowym Żmigródzie

Władysław Findysz (ur. 13 grudnia 1907 w Krościenku Niżnym , zm. 21 sierpnia 1964 w Nowym Żmigrodzie ) - błogosławiony Kościoła katolickiego , polski duchowny katolicki , w czasach PRL-u więziony za działalność religijną.

Spis treści

Biografia

Ukończył gimnazjum im. M. Kopernika w Krośnie, a po maturze w roku 1927 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu . Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1932 roku. Od 1939-1940 pracował jako administrator parafialny w Strzyżowskiej Farze. Jako wikariusz pracował na Podkarpaciu m.in. w jasielskiej Farze w latach 1940-1941, a od 1941 roku był proboszczem parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie koło Jasła (wtedy w diecezji przemyskiej).

W czasie drugiej wojny światowej zajmował się organizowaniem pomocy materialnej dla biednych oraz wspierał osoby na robotach przymusowych w Niemczech. W roku 1944 został przymusowo wysiedlony ze Żmigrodu. Po powrocie w styczniu 1945 roku, rozpoczął organizowanie pomocy charytatywnej i do odbudowy miasteczka. Jego działalność uchroniła wiele rodzin łemkowskich przed wysiedleniem w czasie Akcji "Wisła" . Po wojnie był inwigilowany przez UB , był więźniem Zamku w Rzeszowie i prześladowany przez władze komunistyczne.

W okresie po II Soborze Watykańskim rozpoczął intensywną działalność duszpasterską. W roku 1963 został za to aresztowany i skazany w pokazowym procesie na 2 i pół roku więzienia.

Karę odbywał na Zamku w Rzeszowie , a potem w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Mimo działań na rzecz jego uwolnienia i pogarszającego się stanu zdrowia, został zwolniony skrajnie wyczerpany dopiero 29 lutego 1964 roku. Po jego śmierci został uznany przez wiernych i Kościół katolicki za męczennika za wiarę, ofiarę władzy komunistycznej.

Relikwie

Sarkofag z relikwiami znajduje się w kościele św. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie.

Proces beatyfikacyjny

27 czerwca 2000 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Władysława Findysza. Papież Benedykt XVI zaliczył go w poczet błogosławionych, a zostało to uroczyście ogłoszone 19 czerwca 2005 r. przez prymasa Polski Józefa Glempa w Warszawie na zakończenie Krajowego Kongresu Eucharystycznego .

Dzień obchodów

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 23 sierpnia .

Zobacz też

Źródło


Inne hasła zawierające informacje o "Władysław Findysz":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Władysław Komar ...

1499 ...

Elegia ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

Pokój toruński 1411 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Władysław Findysz":

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 4) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 4) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie