Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Legat papieski

Legat papieski

Legat papieski – przedstawiciel Stolicy Apostolskiej , delegowany przez papieża w celu prowadzenia, kształtowania i kontroli polityki kościelnej w danym kraju.

W średniowieczu legat papieski oprócz reprezentacją interesów Stolicy Apostolskiej zajmował się ściganiem herezji . Pierwszy legat papieski pojawił się w Niemczech , w 1231 roku i miał na celu wspomaganie miejscowych biskupów w ściganiu heretyków . Legatów nie ograniczała władza sądownicza - odpowiadali bezpośrednio przed papieżem. Każdy z nich posiadał wykształcenie pod względem teologii oraz zarówno prawa kanonicznego jak i cywilnego , dlatego stanowili silną linię obronną przeciwko panoszącej się w Europie herezji katarskiej .

Początkowo inkwizycja legatów była powierzona cystersom , którzy przemierzali Europę głosząc swoje nauki i tocząc publiczne dysputy z heretykami - kiedy ich misja zakończyła się porażką (legaci- cystersi często padali ofiarami zamachów ze strony katarów ), papieże zaczęli wyznaczać na legatów członków niedużo wcześniej powstałego zakonu dominikanów .

Współcześnie legaci pełnią papieskie poselstwo albo przy lokalnych Kościołach albo przy kościołach, państwach i rządach cywilnych. Gdy pełnią poselstwo tylko przy lokalnych Kościołach nazywają się delegatami apostolskimi. Gdy do poselstwa o charakterze kościelnym i religijnym dochodzi funkcja utrzymywania kontaktów dyplomatycznych z państwami i rządami, wtedy legaci – zgodnie z protokołem dyplomatycznym – otrzymują nazwę nuncjuszy, pronuncjuszy lub internuncjuszy.

  • Nuncjusz apostolski - przedstawiciel dyplomatyczny Stolicy Apostolskiej, który należy do grona ambasadorów z prawem pełnienia funkcji dziekana korpusu dyplomatycznego .
  • Pronuncjusz - przedstawiciel dyplomatyczny, który nie ma prawa do funkcji dziekana, ale należy do grona ambasadorów. Obecnie nie używa się już tytułów pronuncjusz.
  • Internuncjusz apostolski - przedstawiciel dyplomatyczny, który nie należy do grupy ambasadorów, ale jest zaliczany do rzędu legatów nadzwyczajnych lub urzędników posiadających pewne pełnomocnictwa. W ostatnich dziesięcioleciach klasa internuncjuszy przestała być stosowana w praktyce.


Źródła

  1. E. Sztafrowski: Podręcznik Prawa Kanonicznego 2. Ss. 64-69. 


Inne hasła zawierające informacje o "Legat papieski":

1398 z 1471 (zm. 1476) Julian Cesarini , kardynał, przewodniczył soborom w Bazylei , Ferrarze , Florencji , Legat papieski na Węgrzech (zm. 1444 w bitwie pod Warną) Zmarli 6 stycznia ...

1225 ...

Zakon Kaznodziejski ...

Archetyp (psychologia) ...

Józef Kowalczyk ...

Święta Kinga ...

Bolesław V Wstydliwy ...

Jerzy Radziwiłł (biskup) ...

Eleonora Habsburżanka ...

Grzegorz I ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Legat papieski":

040 Europa Środkowowschodnia w XI-XIV w. (plansza 6) ...

023 Schyłek Imperium Rzymskiego (plansza 17) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie