Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wyścig zbrojeń

Wyścig zbrojeń

Wyścig zbrojeń – popularne określenie na wzajemne, obustronne i spiralne (wzajemnie się rozkręcające) zbrojenia prowadzone przez wrogie sobie państwa lub obozy polityczne z myślą o potencjalnym konflikcie zbrojnym.

Obecnie w powszechnym rozumieniu pojęcie to odnosi się do światowego wyścigu zbrojeń, jaki miał miejsce pomiędzy krajami NATO ze Stanami Zjednoczonymi na czele a ZSRR i Układem Warszawskim w czasie zimnej wojny w II połowie XX wieku . Podobne rywalizacje miały jednak miejsce wcześniej, począwszy od starożytności, np. między wojnami imperiów diadochów (IV-II p.n.e), przed wybuchem I wojny światowej oraz w okresie 20-lecia międzywojennego.

Wyścig zbrojeń, a właściwie związane z nim wydatki, mogą mieć niszczące konsekwencje dla gospodarki krajów biorących w nim udział, jak stało się to z ZSRR. W 1922 , wobec panującej recesji, pięć krajów, które wyszły zwycięsko z I wojny światowej, podpisało traktat waszyngtoński , który ograniczał kosztowne zbrojenia morskie.

W czasie zimnej wojny szczególnym polem rywalizacji tego wyścigu był toczony między Stanami Zjednoczonymi a ZSRR wyścig kosmiczny .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Wyścig zbrojeń":

Brescia ...

Adolf Hitler ...

1932 ...

1929 ...

1964 ...

1975 ...

1988 ...

Wejherowo ...

National Aeronautics and Space Administration ...

2006 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wyścig zbrojeń":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 6) ...

223 Świat podzielony - okres zimnej wojny (plansza 8) w krajach zdominowanych przez władze radzieckie. Między USA i ZSRR toczył się Wyścig zbrojeń. ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie