Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wyspa Bouveta

Wyspa Bouveta

Bouvetøya
Wyspa Bouveta
Flaga Wyspy Bouveta
Flaga Wyspy Bouveta Herb Wyspy Bouveta
Położenie Wyspy Bouveta
Język urzędowy norweski
Status terytorium terytorium zależne
Zależne od Norwegii
Głowa terytorium król Harald V
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe

58,5 km²
0%
Liczba ludności  (2007)
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia

0
osób/km²
Jednostka monetarna korona norweska (NOK)
Rok utworzeniaprzekazanie przez Wielką Brytanię
1925
Strefa czasowa UTC 0
Kod ISO 3166 BV/BVT/074
Domena internetowa .bv
Mapa Wyspy Bouveta

Wyspa Bouveta ( norw. Bouvetøya) – należące do Norwegii terytorium zależne, będące bezludną, wulkaniczną wyspą na południowym Atlantyku , na południowy zachód od Przylądka Dobrej Nadziei .

Geografia

Powierzchnia Wyspy Bouveta wynosi 58,5 km² i jest prawie cała pokryta przez lodowce . Brak portu, statki muszą zakotwiczać z dala od brzegu. Lodowce z grubych warstw lodu tworzą wysokie urwiska spływające do morza albo na czarne plaże wulkanicznego piasku. Również 29,6 km linii brzegowej jest często otoczone przez lodowy pak. Najwyższym punktem na wyspie jest Olavtoppen , który sięga do 780 m n.p.m.

Wyspa Bouveta jest uważana za najbardziej samotną wyspę świata. Najbliższym lądem jest Ziemia Królowej Maud na Antarktydzie , oddalona o 1600 km w kierunku południowym.

Historia

Wyspę Bouveta odkrył 1 stycznia 1739 francuski żeglarz i odkrywca Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier, który dowodził francuskimi statkami Aigle i Marie. Jednak położenie wyspy nie zostało dokładnie ustalone, ponieważ Bouvet nie opłynął wyspy i pozostało niejasnym, czy była to na pewno wyspa, czy część kontynentu.

Wyspa nie była odwiedzana aż do 1808 , kiedy to zawitał tam statek wielorybniczy dowodzony przez niejakiego Lindsaya, ale nikt nie wyszedł na ląd. Pierwsze pomyślne zbliżenie do lądu nastąpiło w 1822 , kiedy kapitan Morrell pomyślnie wylądował, polując na foki . W 1825 niejaki kapitan Norris lądował na wyspie nazywanej odtąd Wyspą Liverpool i przyłączył ją dla Wielkiej Brytanii . W 1898 niemiecka wyprawa Carla Chuna , płynąca statkiem Valdivia, dotarła do wyspy, ale nie wysadziła załogi. Pierwszy dłuższy pobyt na wyspie miał miejsce w 1927 , kiedy to norweska załoga przebywała na niej około miesiąca, co stało się powodem terytorialnych pretensji Norwegii względem wyspy. Wielka Brytania zrzekła się praw do wyspy na rzecz Norwegii w następnym roku i w 1930 roku wyspa została przyłączona do Norwegii.

W 1971 Wyspa Bouveta i otaczające ją wody terytorialne zostały ogłoszone rezerwatem przyrody. Wyspa nie jest zamieszkana, istnieje tu jedynie zautomatyzowana stacja meteorologiczna, umieszczona przez Norwegów w 1977 . Wyspa posiada jednak przydzieloną domenę internetową najwyższego poziomu .bv . Domena nie jest używana.

Linki zewnętrzne

Dane w CIA Factbook


Inne hasła zawierające informacje o "Wyspa Bouveta":

II wiek ...

Xiamen ...

Odense ...

Wolin ...

Uznam ...

Szkoci ...

Cieśnina ...

Aurora ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Melos ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wyspa Bouveta":

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 11) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

151. Najpiękniejsze miejsca wakacyjne (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie