Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sala Zgromadzeń

Sala Zgromadzeń

Artykuł z serii
Świadkowie Jehowy
Dzieje
Geneza
Chrześcijaństwo · Restoracjonizm
Historia
Badacze Pisma Świętego
Wierzenia i praktyki
Nauki

Imię Boże · Antytrynitaryzm · Dni ostatnie
· Armagedon · Odstępstwo
Królestwo Boże · Zbawienie · Dusza

Zebrania

Sala Królestwa · Sala Zgromadzeń
Pieśni Królestwa · Modlitwa
Wykład publiczny · Studium Strażnicy
Teokratyczna szkoła służby kaznodziejskiej
Zebranie służby · Zborowe studium Biblii

Szczególne wydarzenia
Kongres · Chrzest
Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa
Organizacja i działalność
Struktura organizacyjna
Ciało Kierownicze · Towarzystwo Strażnica
Starszy zboru · Sługa pomocniczy
Betel · Zbór · Głosiciel · Pionier · Szkoła Gilead
Służba Informacji o Szpitalach
Publikacje
Strażnica · Przebudźcie się!
Nasza Służba Królestwa
Biblia w Przekładzie Nowego Świata
Prezesi Towarzystwa Strażnica
C. T. Russell · J. F. Rutherford
N. H. Knorr · F.W. Franz · M. G. Henschel
D. A. Adams · M. H. Larson

Sala Zgromadzeń – miejsce zgromadzeń Świadków Jehowy na corocznych zgromadzeniach obwodowych i specjalnych lub kongresach .

Spis treści

Korzystanie z Sal Zgromadzeń

W sali zgromadzeń spotyka się poszczególny obwód (ok. 20 zborów , do 2500 obecnych) na dwudniowym zgromadzeniu obwodowym (w okresie jesienno-wiosennym), oraz w tym samym okresie na jednodniowym zgromadzeniu specjalnym . Sale zgromadzeń od chwili rozpoczęcia inwestycji są własnością Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego – Strażnica .

Niekiedy w sali zgromadzeń przeprowadza się dodatkowe kursy Kurs Służby Królestwa , Kurs Usługiwania , Kurs Służby Pionierskiej ). W sali zgromadzeń nie wolno prowadzić działalności komercyjnej ani wykorzystywać jej do czyichkolwiek celów prywatnych. Jest to obiekt użyteczności religijnej, służący biblijnej działalności edukacyjnej oraz wielbieniu Boga.

Nad utrzymaniem sali zgromadzeń czuwa Komitet Użytkowania Sali Zgromadzeń składający się z powołanych przez Biuro Oddziału starszych zboru , którzy działają w nim jako wolontariusze. Czuwa ona nad pracami konserwatorskimi, porządkowymi oraz nad finansowymi. Po każdym dniu zgromadzenia ochotnicy z poszczególnych zborów lub obwodów dbają o posprzątanie obiektów. Przez cały rok poszczególne zbory dbają też o dodatkowy dozór tych sal.

Wygląd

Sale zgromadzeń są to zazwyczaj proste, estetyczne budynki, zbudowane w czynie społecznym przez Świadków Jehowy. Ich główną część stanowi sala wykładowa, gdzie odbywają się zgromadzenia obwodowe i specjalne , a na niektórych również większe kongresy . Sale te nie mają takiego samego przeznaczenia użytkowego jak świątynie czy kościoły w innych religiach.

Na zewnątrz budynku (ogrodzenia) znajduje się tabliczka z napisem "Sala Zgromadzeń Świadków Jehowy". Przy obiekcie umieszczony jest bezpłatny parking oraz tereny zielone z alejkami (można w nich pospacerować w czasie przerwy między sesjami zgromadzeń).

Główna sala wypełniona jest rzędami krzeseł, zwróconymi w kierunku podium na którym stoi mównica wygłaszającego wykład oraz stolik do przedstawiania scenek. Na ścianie umieszczona jest tablica z tekstem zaczerpniętym z Biblii (taki sam ustalany na całym świecie, zmieniany co rok), a także biblijną myślą przewodnią danego zgromadzenia. W sali zgromadzeń znajdują się niewielkie skrzynki, gdzie można wrzucać dobrowolne datki finansowe. Obok głównej sali wykładowej w obiekcie znajdują się mniejsze sale konferencyjne, biblioteczka publikacji Świadków Jehowy , przestronny hol z kafeterią - gdzie przy stolikach można spożyć pokarm w czasie przerwy - pokój narad, niewielki basen - w którym chrzci się nowych członków wyznania, szatnia, pokój dla matek z dziećmi, toalety i inne pomieszczenia techniczno-gospodarcze (np. nagłośnienie). Zazwyczaj przy sali zgromadzeń znajdują się też Sale Królestwa dla miejscowych zborów. O wystroju estetycznym sali zgromadzeń decydują poszczególne "obwody" biorąc pod uwagę miejscowe zwyczaje.

Przykładowe zgromadzenie na Sali Zgromadzeń – zgromadzenia obwodowe i specjalne (Carnaxide w Portugalii)

Niektóre sale zgromadzeń składają się również z zadaszonego amfiteatru. Obiekt taki może pomieścić 5 do 15 tysięcy osób. Staje się w ten sposób również miejscem letnich "zgromadzeń okręgowych", czy innych specjalnych spotkań.

Wstęp na sale zgromadzeń jest wolny, oraz otwarty dla osób zwiedzających.

Historia

Pierwotnie Świadkowie Jehowy spotykali się na zgromadzeniach, w różnych obiektach (n.p. w wynajmowanych halach sportowych lub wystawowych czy teatrach). W 1965 roku otwartą pierwszą "Salę Zgromadzeń" w wyremontowanym teatrze w Long Island w Nowym Jorku . W tym samym czasie na Gwadelupie Świadkowie Jehowy zaprojektowali "przenośną" salę zgromadzeń najpierw na 700 osób (potem powiększona została na 5000 osób) dostosowaną do miejscowych potrzeb. W następnych latach rozpoczęto remonty i adaptacje różnych budynków nadających się na salę zgromadzeń. W późniejszym czasie wznoszone je od podstaw. Pierwszymi takimi obiektem w Polsce były oddane do użytku 19 czerwca 1999 r.: Centrum Kongresowe Świadków Jehowy w Sosnowcu. Jest to największy taki obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej. W ten sam dzień oddano również dwie inne sale. Obecnie w Polsce jest 8 takich obiektów.

Przed Salą Zgromadzeń w Portugalii
Przed Salą Zgromadzeń w Australii
Były Teatr Stanleya w Jersey City (USA), obecnie Sala Zgromadzeń na ponad 4000 miejsc
Sala Zgromadzeń w Surrey - jedna z siedmiu w Wielkiej Brytanii .
Sala Zgromadzeń w Medole - jedna z kilku we Włoszech .
Jedna z dwóch Sal Zgromadzeń w Danii - w Silkeborg .
Centrum Kongresowe w Silkeborg

Budowa, finansowanie, własność

Towarzystwo Strażnica po zapoznaniu się czy jest zapotrzebowanie na wybudowanie obiektu i w jakim stopniu będzie on wykorzystywany podejmuje decyzję o wzniesieniu sali zgromadzeń oraz kontaktuje się ze zborami mających wziąć udział w realizacji tego przedsięwzięcia. W tym celu członkowie zborów składają dobrowolne datki finansowe. W celu wspierania powstawania nowych sal zgromadzeń i sal królestwa, w połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. powstały Regionalne Komitety Budowlane (RKB), które zajmują się wsparciem logistycznym. "Regionalne Komitety Budowlane" organizują ekipy budowlane, złożone z wolontariuszy, które pracują przy budowie takich obiektów. Przy decyzjach budowlanych bierze się pod uwagę funkcjonalność i trwałość przyszłej sali zgromadzeń.

Sale zgromadzeń w Polsce

  • Centrum Kongresowe Świadków Jehowy w Sosnowcu

Centrum znajduje się w sosnowieckiej południowej dzielnicy "Niwka" przy ul. Mikołajczyka 84. Powstał po adaptacji byłej bazy transportowej. Centrum zostało oddane do użytku 19 czerwca 1999 roku. Cały kompleks składa się ze sali zgromadzeń na 2400 osób (zamontowanymi w niej dwoma "telebimami"), zadaszonego amfiteatru na ponad 6400 osób, dwóch "Sal Królestwa" dla miejscowych zborów oraz kilku mniejszych sal wykładowych i konferencyjnych, biblioteki, basenu do chrztu (oddzielonego od głównej sali wielką szybą), holu (w którym można zobaczyć wystawę "Fioletowe trójkąty – Świadkowie Jehowy w obozach koncentracyjnych", oraz "Migawki z budowy Centrum Kongresowego") z kafeterią, szatnią i zapleczem sanitarno-gospodarczo-technicznym. Na zewnątrz są obszerne parkingi i ogród z alejkami. Korzystają z niego śląskie i małopolskie zbory Świadków Jehowy na 22 jesienno-wiosennych zgromadzeniach obwodowych i 22 specjalnych, a w lecie na 5 zgromadzeniach okręgowych (wtedy otwarty jest też amfiteatr, połączony wspólną sceną z salą). Korzysta z tego obiektu prawie co trzeci Świadek Jehowy w Polsce. W poprzednich latach korzystali z niego także głuchoniemi Świadkowie Jehowy z całego kraju na zgromadzeniu okręgowym (program tłumaczy się na język migowy – tłumaczy widać na wielkich ekranach), obecnie zgromadzenia dla głuchoniemych odbywają się w łódzkiej lub warszawskiej sali zgromadzeń. W obiekcie tym odbywają się też zajęcia Kursu Usługiwania wraz z uroczystym zakończeniem poszczególnych jego klas oraz Kurs Służby Pionierskiej i spotkania Regionalnego Komitetu Budowlanego. Centrum można zwiedzać bezpłatnie w dni powszednie w godz. 8-12 i 13-17. [1][2]

Sala mieści się przy ul. Kmieca 18, korzystają z niej zbory z Lubelszczyzny. Sala została wybudowana od podstaw. Liczba miejsc: 1100. Oddana do użytku 24 września 2000 roku.

Sala mieści się przy ul. Chocimskiej 4. Na parceli o powierzchni ponad 12 000 metrów kwadratowych zaadaptowano halę naprawy samochodów oraz stojący obok budynek socjalny. Obiekt został oddany do użytku 19 czerwca 1999 roku. W kompleksie znajdują się sala główna oraz dwie Sale Królestwa oraz pokoje gościnne. Z Sali korzystają zbory z centralnej Polski. Liczba miejsc: 1100. W poprzednich latach na obiekcie odbywały się także zgromadzenia okręgowe, obwodowe i specjalne dla głuchoniemych Świadków Jehowy z całego kraju, na którym program przedstawiany był w języku migowym – przedstawiających dodatkowo widać było na wielkich ekranach. [3]

Sala mieści się w malborskiej dzielnicy "Wielbark" przy ul. Głowackiego 104. Obiekt został wybudowany od podstaw na bagnistym terenie byłego poligonu wojskowego w ciągu jednego roku. Oddany do użytku 7 września 2002 roku. Sala główna może pomieścić 1100 osób. Obok niej usytuowano basen do chrztu, oddzielony od widowni szybą. Urządzono też hol, szatnie i kafeterię. Inne pomieszczenia to: Sala Królestwa, sala konferencyjna, oraz pomieszczenia gospodarczo-techniczne. Korzystają z niej 212 zborów z Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur w czasie zgromadzeń obwodowych i specjalnych. 14 września 2002 roku odbył się tzw. "dzień otwarty drzwi", rozdano 5000 zaproszeń (w tym 100 imiennych – władzom miasta, powiatu, gmin, dyrektorom szkół i szpitali), z których skorzystało ponad 1000 gości[4]. 27 czerwca 2006 r. od uderzenia pioruna, spłonęła część dachu w zachodnim skrzydle,[5]został on w krótkim czasie odbudowany przez wolontariuszy z RKB.[6]

Z Sali oddanej do użytku 12 grudnia 2009 roku korzystają zachodniopomorskie i częściowo lubuskie zbory. Obiekt wzniesiono od podstaw w ciągu 11 miesięcy przez wolontariuszy ze 126 zborów. Sala posiada prawie 1000 miejsc siedzących, pokoje gościnne, trzy mieszkania, magazyn literatury, salę wykładową i szkoleniową, pomieszczenia socjalne, zaplecze techniczne oraz kilkaset miejsc parkingowych [7][8]

Sala przy ul. Mosińskiej 7, z której korzystają wielkopolskie zbory. Sala została wybudowana od podstaw a oddana została do użytku 22 września 2001 roku. Liczba miejsc: 1100.

Sala mieści się w podbrzeskej miejscowości Skarbimierz przy ul. Wierzbowej, w zaadoptowanym na salę zgromadzeń byłym hangarze na nieczynnym lotnisku wojskowym, korzystają z niej zbory z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Liczba miejsc: 1100. Została oddana do użytku 23 września 2002 roku.

Mieści się ona na warszawskim osiedlu Ursus przy ulicy Posag 7 Panien. Obiekt wybudowany został przez 80 stałych wolontariuszy tzw. rodzinę budowlaną wspieraną przez setki ochotników. Budowa trwała od czerwca 2003 roku do dnia uroczystego oddania 11 grudnia 2004 roku. Obiekt ma powierzchnię 4900 m². Na sali głównej i balkonie jest 1500 miejsc siedzących. Z sali korzystają – podczas zgromadzeń obwodowych i specjalnych – mazowieckie zbory [9] oraz dodatkowo przeprowadza się zgromadzenia obwodowe i specjalne w językach angielskim, rosyjskim i ormiańskim. Na obiekcie odbywają się obecnie także zgromadzenia okręgowe, obwodowe i specjalne dla głuchoniemych Świadków Jehowy z całego kraju, na którym program przedstawiany jest w języku migowym (na potrzeby Sali Zgromadzeń zaadoptowano wcześniej - 19 czerwca 1999 roku - były teatr przy ul. Szwedzkiej 2/4 w Warszawie na 900 miejsc, gdzie obecnie mieszczą się Sale Królestwa).[10]

Linki zewnętrzne

Źródła

  1. Folder "Sala Zgromadzeń Świadków Jehowy Sosnowiec
  2. Zdjęcie satelitarne Sali Zgromadzeń w Sosnowcu
  3. Zdjęcie satelitarne Sali Zgromadzeń w Łodzi
  4. Przebudźcie się! 22.01.2003 s.16-19
  5. Pożar Sali Zgromadzeń w Malborku
  6. Zdjęcie sali głownej Sali Zgromadzeń w Malborku
  7. www.goleniowska.com
  8. szort.pl
  9. Nasza Służba Królestwa wrzesień 2005 str.1
  10. Zdjęcie sali głownej Sali Zgromadzeń w Warszawie


Inne hasła zawierające informacje o "Sala Zgromadzeń":

Wag ...

Linz ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Bernardo Bellotto ...

Teatr Nasz ...

Kowary ...

Zamek Chojnik ...

Aula ...

Pionier (Świadkowie Jehowy) Dni ostatnie · Armagedon · Odstępstwo Królestwo Boże · Zbawienie · Dusza Zebrania Sala Królestwa · Sala Zgromadzeń Pieśni Królestwa · Modlitwa Wykład publiczny · Studium Strażnicy Teokratyczna szkoła służby kaznodziejskiej Zebranie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sala Zgromadzeń":

040. Salzburg - miasto Mozarta. (plansza 5) ...

11. Geneza i istota demokracji (plansza 9) ...

243. Oświata, nauka i kultura Polski (plansza 21) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie