Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wyżyna Śląska

Wyżyna Śląska

Wyżyna Śląska

Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Wyżyny Polskie
Podprowincja Wyżyna Śląsko-Krakowska
MakroregionWyżyna Śląska
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska
- woj. opolskie
- woj. śląskie
- woj. małopolskie

Wyżyna Śląska ( 341.1 ), kraina geograficzna w południowej Polsce , o powierzchni 3929 km2. Stanowi część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, która z kolei jest częścią Małopolskiej Wyżyny.

Główne rzeki: Wisła , Przemsza

Dzieli się na mezoregiony :

Od północy graniczy z Równiną Opolską i Wyżyną Woźnicko-Wieluńską , od wschodu z Wyżyną Krakowsko-Częstochowską , od południa z Kotliną Oświęcimską i Kotliną Ostrawską , od zachodu z Kotliną Raciborską i Pradoliną Wrocławską .


W podłożu ma platformę paleozoiczną . Jej najwyższym wzniesieniem jest Góra Świętej Anny o wysokości 406 m n.p.m.

Wyżynę Śląską pokrywają osady polodowcowe, przede wszystkim piaski. Na trasie przepływu Białej Przemszy znajduje się Pustynia Błędowska - największe w Europie pole luźnych piasków. Postępuje jej zarastanie w wyniku wprowadzenia tam roślin wydmowych , np. mikołajka nadmorskiego .

Gleby Wyżyny Śląskiej to głównie bielice i gleby płowe . Występują tu dość duże opady (700-800 mm rocznie). Klimat Wyżyny uległ znacznemu przeobrażeniu pod wpływem działalności człowieka . Mniejsza degradacja środowiska występuje w północnej części Wyżyny Śląskiej.

Jest to największy obszar zurbanizowany w Polsce. Występują silne zanieczyszczenia powietrza, których skutkiem jest zmniejszenie natężenia promieniowania słonecznego i zwiększenie zachmurzenia.

Przez Wyżynę Śląską przebiega główny dział wodny rozdzielający dorzecza Odry i Wisły . Sieć rzeczna jest rzadka, a wody bardzo zanieczyszczone, jest to obszar ubogi w wodę zdatną do picia. Dużą część Wyżyny Śląskiej zaopatruje w wodę Jezioro Goczałkowickie .

Wyżyna Śląska to najsilniej uprzemysłowiona kraina geograficzna Polski. Jest to związane z występowaniem bogactw mineralnych , gł. węgla kamiennego . Najwięcej kopalń znajduje się w rejonie konurbacji górnośląskiej. Znajduje się tu wiele elektrowni , m.in. w Łaziskach Górnych , Będzinie i Jaworznie . Do niedawna wydobywano tu też rudy cynku i ołowiu : Olkusz , Jaworzno i rudy żelazaCzęstochowa . Znajduje się tu dużo fabryk przemysłowych oraz koksowni.

Pod względem historycznym zachodnia (większa) część Wyżyny Śląskiej należy do Górnego Śląska , a wschodnia (mniejsza) do Małopolski .Inne hasła zawierające informacje o "Wyżyna Śląska":

Brno ...

West Side Story ...

Cieplice Śląskie-Zdrój ...

Kowary ...

Pstrąg potokowy ...

Historia Australii ...

Wierzba śląska ...

Dożynki ...

Mułowiec ...

Sława (miasto) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wyżyna Śląska":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...

212 Gospodarcze i społeczne problemy II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie