Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Woodrow Wilson

Woodrow Wilson

Thomas Woodrow Wilson
Data urodzenia 28 grudnia 1856
Data śmierci 3 lutego 1924
28. Prezydent Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowaniaod 4 marca 1913
do 4 marca 1921
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Pierwsza Dama Ellen Wilson , Edith Wilson
Poprzednik William Taft
Następca Warren Harding
34. Gubernator stanu New Jersey
Okres urzędowaniaod 17 stycznia 1911
do 1 marca 1913
PoprzednikHorace Baker
NastępcaJames F. Fielder
Rektor Uniwersytetu Princeton
Okres urzędowaniaod 1902
do 1910
PoprzednikFrancis L. Patton
NastępcaJohn G. Hibben


Thomas Woodrow Wilson (ur. 28 grudnia 1856 w Staunton, Wirginia , zm. 3 lutego 1924 w Waszyngtonie , Dystrykt Kolumbii) – dwudziesty ósmy prezydent USA ( 1913 - 1921 ).

Wilson, urodzony w rodzinie prezbiteriańskiego pastora i wykładowcy uniwersyteckiego, ukończył Uniwersytet Princeton oraz Wydział Prawa na uniwersytecie w Wirginii . Zrobił doktorat na Johns Hopkins University i rozpoczął karierę naukową. Jest to także pierwszy amerykański politolog .

Bardzo szybko piął się w górę i w roku 1902 został rektorem Uniwersytetu Princeton .

Wilson stawał się coraz bardziej znany, co skłoniło konserwatywne kręgi wewnątrz Partii Demokratycznej do rozważenia jego kandydatury na prezydenta kraju. Najpierw jednak wystartował, w 1910 , w wyborach na gubernatora New Jersey . W 1912 demokraci nominowali go na prezydenta.

Mimo iż zdobył jedynie 42% głosów obywateli, to zadecydowała miażdżąca przewaga głosów elektorskich.

Już na początku swej prezydentury Wilson przeprowadził przez Kongres trzy ważne ustawy. Jedna z nich – Underwood Act – przewidywała obniżenie stawek celnych, druga – Federal Reserve Act – pozwalała na bardziej elastyczne gospodarowanie skarbem państwa, trzecia z kolei powoływała do życia Federalną Komisję Handlu (Federal Trade Commission), której zadaniem było zwalczanie nieuczciwych praktyk w biznesie. Jego program, znany jako New Freedom, dawał obywatelom prawo do swobodnego zrzeszania się oraz do strajku .

W 1913 Wilson wziął udział w pierwszej oficjalnej prezydenckiej konferencji prasowej w historii Stanów Zjednoczonych. Kontakty z prasą traktował jako środek do zdobycia poparcia dla swego programu[1].

4 sierpnia 1914 prezydent ogłosił neutralność USA w I wojnie światowej .

Na kolejne zmiany nie trzeba było długo czekać. W 1916 administracja Wilsona zakazała zatrudniania dzieci oraz ograniczyła czas pracy robotników kolejowych do ośmiu godzin dziennie. Te zmiany, oraz hasło "on trzyma nas z dala od wojny" (chodziło o toczącą się wówczas wojnę w Europie), pozwoliły Wilsonowi wygrać kolejne wybory, w których uzyskał 51,67% głosów.

Wkrótce po nich prezydent stwierdził, że Ameryka nie może pozostać neutralna w obliczu wojny światowej. 2 kwietnia 1917 Wilson poprosił Kongres o wypowiedzenie wojny Niemcom .

Przyłączenie się USA z wolna przeważało losy wojny na korzyść aliantów. W styczniu 1918 prezydent przedstawił przed Kongresem cele, które USA chcą osiągnąć w tej wojnie. Są one znane jako 14 punktów Wilsona i stały się podstawą traktatu wersalskiego .

Po podpisaniu przez Niemcy kapitulacji, Wilson wyjechał do Paryża , gdzie pracował na rzecz zapewnienia światu stałego pokoju. Następnie prezentował traktat wersalski przed Kongresem. Jednak po wyborach w 1918 demokraci utracili większość i Kongres, przewagą siedmiu głosów, traktat odrzucił.

Wilson, wbrew ostrzeżeniom lekarzy, zaczął podróżować po kraju i przekonywać współobywateli do traktatu. Wyczerpany doznał ciężkiego udaru, który omal go nie zabił.

W 1919 przyczynił się do założenia Ligi Narodów , za co otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla .

Prezydent zmarł w 1924 . Był żonaty dwukrotnie: najpierw z Ellen Wilson , a po jej śmierci z Edith Wilson .

Jego portret występuje na, nieznajdującym się w powszechnym obiegu , banknocie stutysięcznodolarowym .

Był przyjacielem polskiego pianisty i działacza Ignacego Jana Paderewskiego . Paderewski ufundował mu pomnik , który w 1931 roku został odsłonięty w poznańskim Parku Wilsona . Autorem rzeźby był Gutzon Borglum - autor twarzy Jerzego Waszyngtona wyrzeźbionej w zboczu góry Rushmore.

Honorowe obywatelstwa

Przypisy

  1. The President and the Press . ( ang. ). [dostęp 2010-06-08]
  2. Citrag.it: Boys' Towns of Italy, Inc. ( ang. ). [dostęp 2 kwietnia 2010].

Zobacz też

Poprzednik
Francis L. Patton
Rektor Uniwersytetu Princeton
1902 - 1910
Następca
John G. Hibben
Poprzednik
John Franklin Fort
Gubernator stanu New Jersey
1911 - 1913
Następca
James F. Fielder
tymczasowo
Poprzednik
William Jennings Bryan
Kandydat Demokratów na urząd Prezydenta USA, 1912 (zwycięstwo) Następca
James M. Cox
Poprzednik
William Howard Taft
Prezydent USA
1913 - 1921
Następca
Warren Harding
Poprzednik
Grover Cleveland
Demokratyczny Prezydent USA Następca
Franklin Delano Roosevelt


Inne hasła zawierające informacje o "Woodrow Wilson":

1986 ...

Bóbr europejski ...

Order Orła Białego Relander Reza Szach Pahlawi , 1927 cesarz Yoshihito , 1923 Benito Mussolini , 1923 Hajle Sellasje , 1930 Per Svinhufvud , 1935 Thomas Woodrow Wilson , 1922 Alexandre Millerand , 1921 Gaston Doumergue , 1924 Albert Lebrun , 1932 Tomasz Masaryk , 1925 kardynał Pietro ...

1932 ...

1969 ...

Balet ...

1983 ...

1933 ...

1929 ...

Partia Demokratyczna (USA) konserwatyści jak Andrew Johnson czy Grover Cleveland , a także do pewnego stopnia Woodrow Wilson . Konkurencyjni republikanie są programowo i jeżeli idzie o większość ich ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Woodrow Wilson":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 5) Był paktem powszechnej organizacji narodowej, którego inicjatorem był prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson, stworzonym w celu zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju na świecie, jednak ...

204 Traktat wersalski (plansza 9) ...

204 Traktat wersalski (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie