Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wsiewołod Mierkułow

Wsiewołod Mierkułow

Wsiewołod Nikołajewicz Mierkułow ps. Teoretyk (ur. w 1895 w Zakatale , zm. 23 grudnia 1953 ) – generał armii , wieloletni funkcjonariusz policji politycznej ( CzeKa , GPU , OGPU ), naczelnik Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD , ludowy komisarz (tj. minister; zob. narkomat ) Ludowego Komisariatu Bezpieczeństwa Państwowego (NKGB), jeden z realizatorów zbrodni katyńskiej , pierwszy zastępca szefa NKWD Ławrentija Berii .

Karierę w aparacie bezpieczeństwa Mierkułow rozpoczął w 1921 w gruzińskiej CzeKa. Po przekształceniu CzeKa w GPU, a następnie w OGPU przez 7 lat pracował w OGPU w kilku miejscowościach w Gruzji .

Od grudnia 1938 Mierkułow był pierwszym zastępcą ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ławrientija Berii i naczelnikiem Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD (GUGB). W czasie agresji ZSRR na Polskę w 1939 nadzorował z Ukrainy koordynację działań grup operacyjno-czekistowskich na terytorium państwa polskiego. Wraz z Leonidem Basztakowem i Bogdanem Kobułowem wchodził w skład Kolegium Specjalnego NKWD , tzw. trójki NKWD (Osoboje Sowieszczanije). Był faktycznym kierownikiem operacji "rozładowania" obozów jenieckich i więzień w kwietniu i maju 1940 roku. Ponosi odpowiedzialność za masowy mord na polskich oficerach w Katyniu .

W lutym 1942 w Mceńsku Wsiewołod Mierkułow jako specjalny wysłannik Stalina odbył serię spotkań z SS-Obergruppenführerem Karlem Wolffem w ramach rokowań na temat zawieszenia broni na froncie wschodnim, zawarcia wojskowego przymierza niemiecko-radzieckiego i eksterminacji Żydów w Związku Radzieckim. Strony nie doszły jednak do porozumienia[1][2].

Od 3 lutego 1941 do 20 lipca 1941 Mierkułow zajmował stanowisko ludowego komisarza bezpieczeństwa państwowego w NKGB, następnie od lipca 1941 do 1943 był ponownie naczelnikiem Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego (GUGB) przy Ludowym Komisariacie Spraw Wewnętrznych (NKWD).

Po ponownej reorganizacji aparatu bezpieczeństwa ZSRR w 1943 - likwidacji GUGB i ponownym utworzeniu NKGB Mierkułow stanął na jego czele i kierował nim do czasu przekształcenia komisariatu w Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego (MGB), czyli do 1946 roku).

Zwolniony ze służby bezpieczeństwa w maju 1946 roku, został zastępcą szefa, a następnie szefem głównego zarządu dóbr zagranicznych przy Radzie Ministrów ZSRR. W 1950 roku został ministrem kontroli państwowej.

Po śmierci Stalina i ponownym przejęciu kontroli nad resortem przez Berię Mierkułow został mianowany jego zastępcą w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (MWD). Po aresztowaniu Berii w 1953 Mierkułow jako jego pierwszy zastępca został także aresztowany w sierpniu 1953 i stracony 23 grudnia 1953.

Zobacz też

Przypisy

  1. Tadeusz Kisielewski , Zabójcy. Widma wychodzą z cienia, s. 69, Wyd. "Rebis", Poznań 2006,
  2. Tadeusz Konecki, Labirynt dezinformacji w Drugiej Wojnie Światowej, s. 362-364, Wyd. "Książka i Wiedza", Warszawa 2007,


Inne hasła zawierające informacje o "Wsiewołod Mierkułow":

1142 ...

Księstwo Perejasławskie ...

Księstwo Czernihowskie ...

Księstwo Rostowsko-Suzdalskie ...

Książęta smoleńscy ...

Księstwo Turowskie ...

Jarosław I Mądry ...

Piotr Soprunienko Soprunienko obok takich funkcjonariuszy radzieckich organów bezpieczeństwa jak Siemion Niechoroszew, komisarz zarządu, Wsiewołod Mierkułow , I-zastępca Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych, a tym samym naczelnik Głównego ...

Bogdan Kobułow ludowego komisarza spraw wewnętrznych, naczelnik Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego ( GUGB ) NKWD ZSRR Wsiewołod Mierkułow oraz naczelnik 1 Wydziału Specjalnego NKWD Leonid Basztakow , i które ...

Paweł Fitin do 1970 . Zmarł w Moskwie w grudniu 1971 . Zobacz też Ławrientij Beria Wiktor Abakumow Paweł Sudopłatow Wsiewołod Mierkułow Iwan Sierow ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wsiewołod Mierkułow":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie