Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wrzeciono (przędzalnictwo)

Wrzeciono (przędzalnictwo)

Wrzeciono do przędzenia ręcznego
1 – rowki zabezpieczające
2 – rowek ozdobny
3 – przęślik
4 – zarys nawoju

Wrzeciono – narzędzie do ręcznego przędzenia (skręcania włókien ). Razem z kądzielą tworzy zestaw do chałupniczego wytwarzania przędzy z włókien lnianych , konopnych , wełnianych i in. Wrzeciono wykonywano z twardego drewna przez wytaczanie na tokarce . Wykonywane były w różnych kształtach, które w niewielkim stopniu wpływały na funkcjonalność, a miały raczej znaczenie estetyczne.

  • wrzeciono proste (a) – wykonane z jednego kawałka drewna ma dużą średnicę, która zwiększa bezwładność potrzebną do utrzymania wrzeciona w szybkim ruchu obrotowym. Rowki na wrzecionie mają za zadanie uniemożliwienie zsuwania się przędzy.
  • wrzeciono z przęślikiem (kółkiem zamachowym) (b) – wrzeciono o mniejszej średnicy ma w dolnej części zwiększający bezwładność krążek. Krążek ten zabezpiecza również przędzę przed zsuwaniem się z wrzeciona i powiększa jego pojemność. Rowek na tym krążku jest elementem ozdobnym.
  • inna wersja wrzeciona (c) z nieco większym krążkiem, który jeszcze bardziej zwiększa pojemność wrzeciona.

Wrzeciona to także elementy maszyn włókienniczych, takich jak: przędzarki, niedoprzędzarki, skręcarki, cewiarki. W przędzarce wrzeciono to część robocza, której przeznaczenie jest podobne jak wrzeciona ręcznego. Ma ona za zadanie skręcić tasiemkę włókien w przędzę i następnie nawinąć ją na cewkę osadzoną na wrzecionie. Podobnie w skręcarce, wrzeciono współdziałając z obrączką, skręca przędze pojedyncze w przędzę nitkowaną i nawija ją na cewkę umieszczoną na wrzecionie.

Zobacz też

  • wrzeciono - element obrabiarki


Inne hasła zawierające informacje o "Wrzeciono (przędzalnictwo)":

Pierwouste ...

Ciężka woda ...

Kloto ...

Rozkolce ...

Muszla ...

Komórka ...

Habiru ...

Kategoria:Biologia komórki ...

Kategoria:Przemysł włókienniczy - oddział Muzeum w Bielsku-Białej Muzeum w Bielsku-Białej - Dom Tkacza O Odziarniarka P Paździerze Pilling Przędzalnia P cd. Przędzenie R Roszarnia Roszenie słomy lnianej T Tkalnia W Watolina Wrzeciono (przędzalnictwo) Wykończalnia Węzeł tkacki Z Zgrzeblarka Zgrzeblenie ...

Wrzeciono (przędzalnictwo) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wrzeciono (przędzalnictwo)":

Podziały komórkowe - część 1 (plansza 11) ...

Podziały komórkowe - część 2 (plansza 18) ...

Podziały komórkowe - część 2 (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie