Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wosk pszczeli

Wosk pszczeli

Wosk pszczeli
Plaster wykonany z wosku
Świece i figurki z wosku pszczelego

Wosk pszczeli, zwany czasami żółtym ( łac. Cera flava), jest substancją wydzielaną przez pszczoły , która służy im do budowania plastrów w ulu .

Wosk produkowany jest przez gruczoły woskowe znajdujące się na spodniej części odwłoka pszczoły robotnicy. Produkcja wosku zależy od jej wieku. Największa jest w trzecim tygodniu życia pszczoły.

W temperaturze pokojowej jest ciałem stałym. Topi się przy 62-72 °C (w zależności od składu). Wydzielony na powierzchni odwłoka pszczoły ma barwę białawą i jest nieco przezroczysty. Ciemniejsze zabarwienie wosku plastra spowodowane jest domieszką kitu pszczelego oraz zanieczyszczeniami. W miarę upływu czasu wosk w plastrze zmienia barwę na ciemnozółtą a nawet ciemnobrązową.

W przemyśle spożywczym posiada oznaczenie E-901.

Syntetyczny wosk pszczeli jest wysoce rafinowanym produktem ropy naftowej.

Spis treści

Skład chemiczny

Mieszanina kwasów organicznych , hydroksykwasów , alkoholi jednohydroksylowych i dwuhydroksylowych, estrów i węglowodorów (alkan hentriakontan stanowi ok. 8-9% wosku pszczelego). W zależności od uwarunkowań genetycznych rodziny pszczelej oraz czynników środowiskowych skład może się nieco zmieniać. W wosku występują między innymi kwas palmitynowy , cerotynowy, melisowy, cerylowy, mirycylowy oraz estry kwasu octowego i walerianowego .

Historia

Pytanie o pochodzenie wosku w siedzibach pszczoły miodnej zajmowało filozofów i naukowców od tysiącleci. Arystoteles przypuszczał, że wosk pochodzi z kwiatów. To przekonanie przetrwało aż do renesansu . W roku 1744 pojawiła się wzmianka o tym, że pszczoły same produkują wosk (H. C. Hornbostel). Dopiero po upływie prawie 50 lat informacje te zostały potwierdzone (J. Hinter), a w roku 1812 szwajcarski pszczelarz François Huber opublikował swoje spostrzeżenia na ten temat. Sposób, w jaki pszczoły wydzielają wosk, został dokładniej opisany w roku 1912 (L. Dreyling).

Zastosowanie

  • do produkcji węzy pszczelej.
  • do produkcji świec , które zapalone pachną miodem; świece woskowe są ważnym elementem liturgii kościołów wielu wyznań .
  • do produkcji środków czystości typu pasty, nabłyszczacze.
  • wybielony na słońcu lub za pomocą substancji chemicznych wosk pszczeli nosi nazwę wosku białego (łac. Cera alba) i jest stosowany np. do produkcji kosmetyków .
  • do pielęgnacji dredów .

Zobacz też

Bibliografia

  • Bornus L. (Red.) Encyklopedia pszczelarska, PWRiL, Warszawa 1989.


Inne hasła zawierające informacje o "Wosk pszczeli":

Historia Ukrainy ...

Jad ...

Kultury andyjskie ...

Beowulf ...

Ignacy Daszyński ...

Muhammad Ali (pasza) ...

Pszczoła miodna ...

Owady ...

Język etruski ...

Znicz (naczynie) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wosk pszczeli":

102. Nieorganiczne i organiczne składniki komórki cz.3 (plansza 23) ...

Historia Ikara - inspiracją do rozważań o naturze ludzkiej (plansza 2) ...

Chów i hodowla zwierząt (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie