Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Worek samorozprężalny

Worek samorozprężalny

Worek samorozprężalny, tutaj połączony z maską twarzową, zestawem do podawania tlenu oraz dodatkowym workiem będącym rezerwuarem tlenowym

Worek samorozprężalny (resuscytator) – w medycynie przyrząd wykorzystywany w resuscytacji u pacjenta nieoddychającego lub oddychającego w sposób nieefektywny, umożliwiającymi wentylację wysokimi wartościami tlenu. Wchodzi w skład standardowego wyposażenia zespołu ratunkowego.

Jednym z pierwszych worków samorozprężalnych były aparatu firmy Ambu. Nazwa worek Ambu stała się synonimem dla wszystkich podobnych produktów, mimo, że jest zastrzeżoną marką.

Połączony jest z maseczką zakładaną na usta i nos pacjenta lub z rurką intubacyjną . Często ma możliwość podłączenia tlenu. Wielkość worka jest zależna od zastosowania. Produkowane są rozmiary dla dzieci, dorosłych oraz uniwersalne. W niektórych modelach możliwa jest sterylizacja.

Bez dodatkowej podażu tlenu worek samorozprężalny umożliwia wentylację powietrzem atmosferycznym, czyli tlenem o stężeniu 21%. Po podłączeniu do worka tlenu o przepływie 5–6 l/min uzyskuje się wzrost stężenia tlenu do 45%, a po zwiększeniu przepływu do 10 l/min i zastosowaniu dodatkowego rezerwuaru możliwe jest uzyskanie stężenia ok 85%[1].

Przypisy

  1. Specjalistyczne zabiegi resuscytacyjne. Podręcznik do kursu "Specjalistyczne zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych". Kraków: Wydawnictwo PANDIT, 2006, s. 53. 

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Worek samorozprężalny":

Małże ...

Święty Mikołaj (kultura masowa) ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Beskid Żywiecki ...

Powstanie Nika ...

Małpy właściwe ...

Muhammad Ali (pasza) ...

Boks ...

Gady ...

Wał przeciwpowodziowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Worek samorozprężalny":

014. Mięczaki - silnie wyspecjalizowane bezkręgowce (plansza 16) ...

006. Grzyby (plansza 24) ...

014. Mięczaki - silnie wyspecjalizowane bezkręgowce (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie