Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wolna Partia Demokratyczna

Wolna Partia Demokratyczna

Freie Demokratische Partei
Lider dr Guido Westerwelle
Data założenia 11 grudnia 1948
Adres siedzibyThomas-Dehler-Haus,
Reinhardtstraße 14
10117 Berlin
Ideologia polityczna centryzm , liberalizm
Deklarowane
poglądy gospodarcze
neoliberalizm , Liberalizm klasyczny
Liczba członkówok. 65 000 ( 31 grudnia 2006 )
Członkostwo
międzynarodowe
Międzynarodówka Liberalna
Europejska Grupa
Parlamentarna
ELDP
MłodzieżówkaJunge Liberale (Młodzi Liberałowie)
Barwy żółty i niebieski
Obecni posłowie93 (15 %)
www.fdp.de

Wolna Partia Demokratyczna ( niem. Freie Demokratische Partei, FDP) to liberalna partia polityczna w Niemczech .

Spis treści

Historia

FDP powstała w 1948 r. w miejscowości Heppenheim w Zachodniej Strefie Okupacyjnej Niemiec jako zjednoczenie wszystkich partii liberalnych. Jej pierwszym przewodniczącym był późniejszy pierwszy prezydent RFN Theodor Heuss .

Ideą zjednoczenia było przezwyciężenie podziału wśród liberałów, spowodowanego przez kanclerza Ottona von Bismarcka .

Członkowie i działalność

Ogół członków i zwolenników FDP można podzielić na lewicowych liberałów i konserwatywnych liberałów. Lewicowi liberałowie występują przede wszystkim w sprawie praw obywatelskich, natomiast konserwatyści są przede wszystkim za neoliberalizmem , kładąc nacisk na sprawy gospodarcze. Elementem ich łączącym jest idea wolności niepodzielnej. Wspólne dla nich jest krytyczne nastawienie wobec państwa, a zwłaszcza biurokracji. Ich motto - Państwa tylko tyle, ile niezbędne - mówi o ograniczeniu ingerencji państwa w życie jednostki.

Liberałowie FDP współrządzili Niemcami od czasów powojennych. W 1949 roku zawarli koalicję z konserwatywną CDU i prawicową DP udzielając poparcia gabinetowi Konrada Adenauera . Wraz z chadekami kierowali państwem aż do 1966 roku (z przerwą na latach 1957 - 61 , gdy CDU dysponowała absolutną większością w Bundestagu ). Byli jedyną liczącą się siłą opozycyjną wobec tzw. wielkiej koalicji CDU i socjaldemokratycznej SPD ). W 1969 r. poparli w głosowaniu parlamentarnym kandydata SPD na prezydenta (był nim Gustav Heinemann ), co było dużym zaskoczeniem dla Niemców przyzwyczajonych widzieć FDP jako "przybudówkę" do partii Adenauera. Wspólna akcja z SPD była zaczątkiem ówczesnej współpracy parlamentarnej w gabinecie koalicyjnym Willego Brandta . FDP uzyskała wówczas wpływ na politykę zagraniczną (jej przedstawiciel Walter Scheel został ministrem) i spraw wewnętrznych (tutaj na czele resortu stanął Hans-Dietrich Genscher . W 1974 roku SPD "odwdzięczyło" się popierając kandydaturę Waltera Scheela na prezydenta RFN.

Kolorami FDP są żółty i niebieski.

Program

Partia postuluje liberalizm w dziedzinie światopoglądowej. Motto partii to: „Tak dużo państwa, ile jest niezbędne, tak mało państwa, jak to jest możliwe”. W ten sposób partia próbują maksymalnie ograniczyć ingerencję państwa w życie obywateli.
Centralnym celem partii jest tworzenie miejsc pracy poprzez zachęcanie przedsiębiorstw do inwestycji, co powinno zostać osiągnięte przez redukcję biurokracji, prywatyzację, deregulację, likwidację subwencji i reformę podatkową. Zadłużenie państwa powinno zostać zredukowane, a w globalizacji partia widzi ogromna szansę dla Niemiec. Opowiada się za podatkiem dochodowym progresywnym przy jednoczesnym obniżeniu progów podatkowych, postuluje ograniczenie wydatków państwowych na świadczenia socjalne, opowiada się za częściową prywatyzacją szkolnictwa i służby zdrowia, tam, gdzie ich utrzymywanie za bardzo obciąża budżet. W obszarze polityki edukacyjnej FDP jest za wsparciem edukacji przedszkolnej dzieci. Już w czwartym roku życia dzieci powinny przystąpić do testu językowego, który umożliwi rozpoznanie trudności językowych np. u dzieci ze środowisk imigranckich i zlikwidowanie ich w tzw. klasach startowych.
W polityce energetycznej partia proponuje połączenie odnawialnych źródeł energii z tradycyjnymi, jak węgiel czy gaz, jednocześnie krytykuje wzrost wykorzystania energii jądrowej.
FDP pozostaje najbardziej liberalną partią w niemieckim parlamencie.

Przewodniczący FDP

Pozostali znani członkowie lub byli członkowie

Fundacje powiązane z FDP

Zobacz też

Bibliografia

Linki zewnętrzne



Inne hasła zawierające informacje o "Wolna Partia Demokratyczna":

Wiktor Sukiennicki ...

Koszykówka ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Mer (urzędnik) ...

1986 ...

Złota wolność szlachecka ...

Orlęta Lwowskie ...

1977 ...

Kulturkampf ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wolna Partia Demokratyczna":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

209a Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie