Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wolfgang Ketterle

Wolfgang Ketterle

Wolfgang Ketterle

Urodzony 21 października 1957
Heidelberg
Zawód fizyk

Wolfgang Ketterle (ur. 21 października 1957 w Heidelbergu ) – niemiecki fizyk , profesor na MIT . W 2001 r. został wyróżniony Nagrodą Noblą w dziedzinie fizyki .

Urodził się w Heidelbergu w Niemczech, uczęszczał do szkół w Heidelbergu i Eppelheim . W 1976 wstąpił na Uniwersytet Ruprechta Karla w Heidelbergu, 2 lata później przeniósł się na Uniwersytet Techniczny w Monachium , gdzie w 1982 uzyskał tytuł magistra. W 1986 zdobył doktorat w Instytucie Optyki Kwantowej w Garching w ramach Instytutu Maxa Placnka. Następnie pracował naukowo w Garching i Heidelbergu. W 1990 dołączył do grupy Davida E. Pritcharda w Naukowych Laboratoriach Elektronicznych MIT. W 1993 dołączył do kadry naukowej wydziału fizyki MIT. Od 1998 jego stanowisko profesorskie jest sponsorowane przez fundusz Johna D. MacArthura .

Pracuje nad nowymi metodami ochładzania, pułapkowania i manipulacji atomów , które pozwolą na poznanie właściwości ultrazimnej materii. Opracował metody ochładzania gazu umożliwiające otrzymanie kondensatu Bosego-Einsteina w rozrzedzonych gazach. W 1997 uzyskał kondensat Bosego-Einsteina dla 23Na, po raz pierwszy opisując jego właściwości falowe ( dualizm korpuskularno-falowy ). Zrobił pierwszy laser atomowy oraz zmierzył prędkość dźwięku rozchodzącego się w kondensacie.

W 2001 za badania nad kondensatem Bosego-Einsteina otrzymał wraz z C. Wiemanem i E. Cornellem Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Ich odkrycia mają znaczenie dla konstruowania laserów atomowych i komputerów kwantowych o wielkiej mocy i niewielkich rozmiarach.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wolfgang Ketterle":

Linz ...

Brno ...

Elegia ...

1749 ...

Cieplice Śląskie-Zdrój ...

1791 ...

Adolf Hitler ...

1958 ...

1980 ...

Ziemia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wolfgang Ketterle":

040. Salzburg - miasto Mozarta. (plansza 5) ...

139. Przemiany w kulturze i życiu codziennym (plansza 2) ...

023. Franfurt nad Menem. - Miasto kontrastów. (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie