Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Walery Goetel

Walery Goetel

Walery Goetel (ur. 14 kwietnia 1889 w Suchej Beskidzkiej , zm. 6 listopada 1972 w Krakowie ) – polski geolog , ekolog i paleontolog , profesor .

Spis treści

Życiorys

Po ukończeniu gimnazjum w Krakowie studiował geologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wiedeńskim. W 1913 doktoryzował się z dziedziny geologii i paleontologii na Uniwersytecie w Wiedniu. Do 1920 pracował jako wykładowca w Uniwersytecie Jagiellońskim, później został profesorem geologii ogólnej i paleontologii. Od 1929 pełnił obowiązki prodziekana, a od 1932 dziekana Wydziału Górnictwa Wydziału Górniczego AGH . W 1935 został prorektorem, a cztery lata później rektorem uczelni (do 1951).

Naukowo zajmował się badaniem budowy geologicznej Tatr , był współtwórcę przygranicznych parków narodowych w Tatrach , Pieninach oraz na Babiej Górze . Był również pasjonatem geografii politycznej, czynnie włączył się w polsko-czechosłowacki spór o przebieg granicy w Tatrach, czemu dał wyraz w trzech publikacjach: O Jaworzynę (1922), Szkic przebiegu sprawy Jaworzyny (1925) i Spór o Jaworzynę a Park Narodowy Tatrzański (1925). Interesował się też kwestią mniejszości narodowych w Karpatach, szczególnie ŁemkówO Łemkowszczyźnie (1935).

Był twórcą nowej gałęzi nauki – sozologii – która łączy w sobie problematykę ochrony przyrody z racjonalnym użytkowaniem jej zasobów.

Odbył wiele podróży naukowych (po krajach europejskich, Kaukazie , Islandii , Afryce , Azji Zachodniej i Południowej. Wspomnienia Walerego Goetla z podróży po ZPA można przeczytać w książce: Ze wspomnień podróżników (1958).

W 1945 wchodził w skład polskiej delegacji na Konferencji poczdamskiej jako rzeczoznawca. Od 1940 pozostawał członkiem Stronnictwa Demokratycznego . Z jego ramienia znalazł się w 1945 w Krajowej Radzie Narodowej .

Doktor honoris causa AGH (1960), Akademii Górniczej w Ostrawie (1950) i Politechniki Krakowskiej (1970). Członek Polskiej Akademii Nauk. W 1983 został patronem powołanej przez SD Fundacji im. prof. Walerego Goetla, która zajmowała się badaniem i promocją ochrony środowiska[1].

Był bratem pisarza Ferdynanda Goetla .

Publikacje naukowe W. Goetla

  • W. Goetel, 1917: Die Rhätische Stufe und der unterste Lias der subtatrischen Zone in der Tatra. Bulletin d'Académie des Sciences de Cracovie, Cl. Sci. math.-nat. A (1917), pp. 1–222.

Przypisy

  1. Antoni Czubiński , Stronnictwo Demokratyczne (1937-1989): zarys dziejów, Poznań 1998

Źródła

  • [1] - Biogram na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego
  • Henryk Wosiński, Stronnictwo Demokratyczne w Polsce Ludowej. Cz. 3: Udział Stronnictwa w pracach parlamentu PRL w latach 1944-1968 (red. Wiktoria Beczek), Warszawa 1969


Inne hasła zawierające informacje o "Walery Goetel":

1908 ...

Order Orła Białego ...

Przegląd Sportowy ...

Polska Partia Socjalistyczna ...

II Rzeczpospolita ...

Imieniny ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

1960 ...

KGB ...

Walery Waleria .Znane osoby noszące imię Walery: Walery Czkałow Walery Eljasz-Radzikowski Walerij Giergijew Valéry Giscard d'Estaing — francuski polityk Walery Goetel — polski geolog , ekolog i paleontolog Walery Gostomski Walery Jaworski Walerij Kirijenko — ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Walery Goetel":

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 6) ...

Motyw powrotu w literaturze i filmie (plansza 14) ...

214 Rządy autorytarne w Polsce (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie