Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wola Rzędzińska

Wola Rzędzińska

Wola Rzędzińskawieś w Polsce położona w województwie małopolskim , w powiecie tarnowskim , w gminie Tarnów . Graniczy z Tarnowem i wsiami: Ładna , Pogórska Wola , Jodłówka-Wałki i Zaczarnie . Zwyczajowo dzieli się na następujące części: Koniec, Pałcze, Podkościele, Dziurówki i Podlesie.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego . Liczba ludności w 2008 roku wynosiła 5720 osób[1].

Spis treści

Historia miejscowości

Wieś Wola była lokowana przez ród Tarnowskich w 1577 roku, niedaleko ich rodowego Tarnowa. Nazwę Rzędzińska zawdzięcza pobliskiej wsi (obecnie w granicach Tarnowa) Rzędzin . Dokument poborowy z roku 1581 wymienia w tej miejscowości 33 zagrodników, 1 komornika z bydłem, 3 komorników bez bydła i 2 rzemieślników. W 1588 roku wieś, w trakcie podziałów majątkowych pomiędzy rodami Tarnowskich i Ostrogskich , przypadła w udziale tym ostatnim. Od roku 1596 wieś była w zasięgu szkoły parafialnej w pobliskim Skrzyszowie . Wydarzeniem, które przyczyniło się do rozwoju Woli Rzędzińskiej, była budowa kolei z Tarnowa do Lwowa w latach 1850−1855. Grupa mieszkańców znalazła pracę przy budowie nasypu, a kilkunastu jako pracownicy kolei. Księga gminna z 1911 roku wymieniała we wsi 292 rolników, 130 wyrobników, 26 kolejarzy, 11 murarzy, 10 szewców, 8 robotników, 7 kowali, 5 stelmachów , 4 cieśli, 3 sklepników, 2 rzeźników, 2 krawców i jedną praczkę.

Pierwsza szkoła we wsi powstała w 1859 roku w drewnianym budynku z jedną salą lekcyjną. Od 1908 roku istnieje w Woli Rzędzińskiej Ochotnicza Straż Pożarna , rok później założono kółko rolnicze a w 1910 roku kasę pożyczkową . Od 1916 roku działała we wsi ochronka a później szkoła prowadzona przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Służebniczek NMP . Parafię w Woli Rzędzińskiej, przy istniejącym kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy erygował w 1925 roku biskup tarnowski Leon Wałęga . Pierwszym proboszczem został ksiądz Józef Stabrawa. Wcześniej posługę duszpasterską w świątyni pełnili księża ze Skrzyszowa.

W 1948 roku, na terenie wydzierżawionym od PKP powstało boisko nowo powstałego klubu LKS Wolania Wola Rzędzińska. W sezonie 2010/2011 piłkarze klubu grają w IV lidze [2].

Współczesność wsi

Obecna Wola Rzędzińska jest dużą podmiejską wsią, należącą do gminy Tarnów, podzieloną na dwa sołectwa : Wola Rzędzińska I i Wola Rzędzińska II. We wsi istnieją dwie szkoły podstawowe i gimnazjum publiczne, dwie parafie rzymskokatolickie, ośrodek zdrowia, apteka i kilka firm produkcyjnych i usługowych. Do największych zalicza się Leier Polska S.A. (dawniej Tarnowskie Zakłady Ceramiki Budowlanej), wytwarzające elementy budowlane, Tarnowskie Zakłady Osprzętu Elektrycznego Tarel czy Zakład Produkcyjno-Handlowe Polmark, produkujące osprzęt elektryczny[3].

Zabytkowe miejsca

Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Cmentarz wojenny

Cmentarz wojenny nr 204 znajduje się obok cmentarza parafialnego, naprzeciwko kościoła. Zaprojektował go Heinrich Schultz na planie prostokąta, ogrodzonego żeliwnymi rurami. Centralne miejsce zajmuje duży, betonowy krzyż. Cmentarz ma powierzchnię 402 metrów kwadratowych. Na cmentarzu pochowani zostali: 7 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 84 żołnierzy rosyjskich , którzy zginęli w 1915 roku, w trzech mogiłach zbiorowych i 78 pojedynczych[4].

Pomnik Nieznanego Żołnierza

Obok kościoła znajduje się pomnik, poświęcony parafianom poległym w czasie obu wojen światowych. Autorami projektu i wykonawcami pomnika byli Bogdana i Anatol Drwalowie, artyści z Tarnowa.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Urząd Gminy Tarnów [dostęp 2010-08-30]
  2. Wolania Wola Rzędzińska. Oficjalna strona klubu [dostęp 2010-08-30]
  3. Serwis Internetowy Woli Rzędzińskiej [dostęp 2010-08-30]
  4. Roman Frodyma: Cmentarze wojenne z I Wojny Światowej na Ziemi Tarnowskiej. Przewodnik Turystyczny. Krosno 2006.

Bibliografia

  1. Jan Kuta: Wola Rzędzinska. Wola Rzędzinska 1994

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wola Rzędzińska":

Miejsce zamieszkania ...

Determinizm ...

Karma ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Józef Kowalczyk ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Prawo kanoniczne ...

Maria Kazimiera d'Arquien ...

Demokracja ...

1937 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wola Rzędzińska":

131. Powstanie Straconych Szans (plansza 9) ...

12. Demokracja bezpośrednia i pośrednia (plansza 19) ...

Komizm w Zemście (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie