Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wola Batorska

Wola Batorska

Wola Batorska wieś w Polsce położona w województwie małopolskim , w powiecie wielickim , w gminie Niepołomice .

Wieś położona jest przy Wiśle , oddalona około 30 km od Krakowa . Liczba mieszkańców około 2 500 (jedna z największych wsi w województwie).

Historia

Kościół w Woli Batorskiej

Pierwsza wzmianka o Woli Batorskiej pojawiła się w archiwach królewskich z roku 1273 roku, wieś ta nazywała się wtedy Czystebrzegi. Nie jest znane pochodzenie dzisiejszej nazwy, niektórzy dementują hipotezy o nazwie wsi pochodzącej od Króla Stefana Batorego , wiadomo też że Wola Batorska nazywała sie kiedyś Batużyńską Wolą od nazwy niejakiego Batużyńskiego, przypuszcza się też, że nazwa uległa przekształceniu i dlatego występuje teraz w takiej formie. Do pierwszego rozbioru w 1772 r. wieś wchodziła w skład królewszczyzn. W okresie zaborów znalazła się w granicach monarchii Habsburgów, ale już po 1815 r. granica z zaborem rosyjskim biegła wzdłuż Wisły, nad którą położona jest Wola Batorska. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. w Woli Batorskiej szukali schronienia uciekinierzy zza drugiej strony Wisły. W czasie drugiej wojny światowej działały na terenie wsi organizacje partyzanckie - oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich . Ich członkowie brali m.in. udział w próbie zamachu na pociąg wiozący niemieckiego Generalnego Gubernatora Hansa Franka , który próbowano wysadzić w Staniątkach pod Niepołomicami . W Woli Batorskiej znajduje się kościół pod wezwaniem NMP Nieustającej Pomocy, kamień węgielny został wmurowany w roku 1936 , wcześniej Wola Batorska należała do parafii niepołomickiej.

Kultura

We wsi działa ludowy zespół pieśni i tańca "Nasza Wola" .
Jak również Ochotnicza Straż Pożarna, która została założona w 1898r. OSP poza swoją podstawową działalnością niesienia pomocy przy pożarach, wypadkach, powodziach i innych zdarzeniach zajmuje się również działalnością kulturową jak: organizacja regionalnych festynów, jasełek itp. Regularnie organizowana jest zbiórka krwi dla dzieci poszkodowanych w wypadkach.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wola Batorska":

Miejsce zamieszkania ...

Determinizm ...

Karma ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Józef Kowalczyk ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Prawo kanoniczne ...

Maria Kazimiera d'Arquien ...

Demokracja ...

1937 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wola Batorska":

131. Powstanie Straconych Szans (plansza 9) ...

12. Demokracja bezpośrednia i pośrednia (plansza 19) ...

Komizm w Zemście (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie