Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wojna w Somalii (2009-)

Wojna w Somalii (2009-)

Wojna w Somalii (2009-nadal)
Wojna domowa w Somalii

Sytuacja w Somalii 27 lipca 2010
Data 8 lutego 2009 - nadal
Miejsce Somalia
Strony konfliktu
Al-Shabaab
Zagraniczni Mudżahedini
Al-Kaida
-----------

Hizbul Islam
Tymczasowy Rząd Federalny ( Unia Trybunałów Islamskich )
Ahlus Sunnah Wal Jamaah
Milicja suficka
  Etiopia
AMISOM :
  Uganda
  Burundi
  Dżibuti
----
Wspierani przez:
Puntland
  Stany Zjednoczone
  Francja
Dowódcy
Mukhtar Robow
Ali Hasan †
Ali Saleh Nabhan †
Omar Iman Abubakr
Bare Ali Bare †
Sharif Sheikh Ahmed
Omar Abdirashid Ali Sharmarke
Yusuf Hussein Dumal
Abdulkadir Ali Omar
Abdirahman Ibrahim Ma'ow
Abdirahman Farah Dirow †
Levi Karuhanga
Siły
Al-Shabaab: 3000-7000 bojowników
Hizbul Islam : nieznane
Zagraniczni Mudżahedini :
1200 bojowników[1]
6000 żołnierzy[2]
nieznane
AMISOM 5000 żołnierzy[3]
Wojna w Somalii (2009-)

Bitwa w Mogadiszu (luty 2009)Ofensywa rebeliantów w centralnej Somalii (2009)Bitwa w Mogadiszu (maj - wrzesień 2009) Bitwa pod Wabho Bitwa o Beledweyne (2010)Bitwa o DobleyBitwa w Mogadiszu (2010)

Wojna w Somalii (2009-nadal) – piąta faza somalijskiej wojny domowej , która rozpoczęła się na początku lutego 2009, gdy ugrupowanie Hizbul Islam wypowiedziało wojnę nowo zaprzysiężonemu prezydentowi Sharifowi Ahmedowi .

Spis treści

Historia

Tło

4 lutego 2009 cztery grupy islamistów, w tym grupa Hassana Dahira Aweys' Eritreana, niegdyś należąca do ASR (Sojuszu na rzecz Wyzwolenia Somalii), połączyła się i sformowała organizację o nazwie Hizbul Islam . Celem powstałej organizacji była walka z nowym rządem Sharifa Ahmeda . Prezydent Ahmed został zaprzysiężony na prezydenta Somalii 31 stycznia 2009 , kończąc tym samym okres wojny z lat 2006-09 , podczas której z ówczesnym rządem somalijskim, wspieranym przez wojska etiopskie, walczyły bojówki Unii Trybunałów Islamskich , których liderem był Sharif Ahmed. Ugrupowanie Ahmeda było wówczas połączone sojuszem z ASR i Al-Shaabab oraz innymi mniejszymi islamistycznymi organizacjami. Całość była wspierana przez Al-Kaidę .

Sharif Sheikh Ahmed został zaprzysiężony na prezydenta. Ponieważ jednak reprezentował umiarkowane islamskie skrzydło w somalijskiej polityce, radykalne organizacje przeciwstawiły się mu, dążąc do jego obalenia.

Ponadto Somalia - państwo pogrążone w wojnie domowej, praktycznie bez rządu - stała się dogodnym miejscem dla budowania baz przez rebeliantów Al-Kaidy , która wówczas coraz mniej pewnie czuła się w takich krajach jak Irak , Afganistan czy Pakistan . Drugim państwem oprócz Somalii narażonym na działalność terrorystów stał się Jemen .

Wypowiedzenie wojny

8 lutego 2009 roku Hizbul Islam wypowiedziała wojnę rządowi Ahmeda oraz siłom pokojowym Unii Afrykańskiej [4].

W dniu wypowiedzenia wojny doszło do gwałtownych starć w południowej części Mogadiszu[5]. Podczas walk ulicznych doszło do spotkania lidera Al-Shaabab Sheikha Mukhtara Robowa z prezydentem Ahmedem. Podczas negocjacji Ahmed ogłosił, iż są czynione przygotowania do wprowadzenia koranicznego prawa szariatu [6]. Następnie Robow zaprzeczył, jakoby miał rozmawiać z prezydentem i ogłosił, iż walki będą trwać aż do wprowadzenia prawa koranicznego[7].

10 lutego Szebabowie rozpoczęli natarcie w prowincji Bakool. Walki koncentrowały się wokół miasta Baoida, które rebelianci chcieli zdobyć, po tym jak zostało opanowane 26 stycznia 2009 po półrocznym oblężeniu przez siły Unii Trybunałów Islamskich[8]. W Galmudug Szebabowie walczyli o Masagaway oraz Warsheekh[9].

12 lutego Mukhtar Robow zdementował informacje mediów, które donosiły o zawarciu przez niego nieformalnego porozumienia z prezydentem. Dodał też, że nie ma zamiaru negocjować z rządem, a walki będą trwać nadal[10], po czym jeszcze raz publicznie wypowiedział wojnę nowemu rządowi[11].

22 lutego doszło do zamachów na bazę wojsk AMISOM w Mogadiszu. W podwójnym zamachu samobójczym zginęło 11 żołnierzy Burundi , a 15 osób zostało rannych[12].

24 lutego wybuchła dwudniowa bitwa w południowych dzielnicach Mogadiszu . Przy pomocy moździerzy rebelianci zaatakowali Pałac Prezydencki, położony na wzgórzu w dzielnicy Wardhigley. W walkach zginęło co najmniej 69 osób, w tym 48 cywilów. Wśród ofiar były także dzieci[13].

28 lutego Hizbul Islam złożył propozycję rozejmu rządowi[14]. Jednak 1 marca Sharif Ahmed odrzucił ofertę. Prezydent zgadzał się z wprowadzeniem szariatu, ale odmówił wyjścia wojsk z terenów kontrolowanych przez rebeliantów[15].

18 kwietnia parlament Somalii uchwalił wprowadzenie w całym kraju szariatu , czyli prawa muzułmańskiego[16].

6 maja Al-Shaabab ogłosiło, iż będzie kontynuować wojnę, nawet po wycofaniu się sił Unii Afrykańskiej[17].

25 maja rząd zarządził natychmiastową blokadę lotnisk oraz portów morskich, aby zapobiec przemytowi broni dla bojowników[18].

Ofensywa rebeliantów

Sytuacja w Somalii przed rozpoczęciem walk

7 maja wybuchły ciężkie walki w Mogadiszu o kontrolę nad miastem. Rebelianci z ugrupowania Al-Shaabab (Szebabowie) oraz Hizbul Islam prowadzili walki z wojskami rządowymi oraz siłami międzynarodowymi AMISOM. Ciężkie walki trwały od końca września do momentu zerwania sojuszu pomiędzy islamistycznymi frakcjami walczącymi z rządem. Walki w Mogadiszu pochłonęły życie ok. 100 rebeliantów i 100 żołnierzy rządowych oraz 29 żołnierzy AMISOM. Zginęło także prawie 1500 cywilów, a 223 tys. musiało uciekać z miasta[19].

Równolegle z walkami w stolicy rebelianci przystąpili do ofensywy na terenach centralnej Somalii. 11 maja Szebabowie wjechali na ciężarówkach Toyota-Pickup do miasta Bula-Barde w okręgu Hiraan. Miasto te było pierwszym, które wpadło w ręce rebeliantów w dzielnicy Hiraan[20].

W dniach 12-13 maja odbyła się bitwa o miejscowość Mahas, jednak bojówki rządowe Unii Trybunałów Islamskich utrzymały kontrolę nad miasteczkiem[21]. 15 maja rebelianci przeprowadzili drugi atak na Mahas. W walkach zginęły 4 osoby, a setki cywilów uciekło z miasta. W mieście odcięto łącza telekomunikacyjne[22]. Tymczasem wybuchła bitwa o Wabho w somalijskiej prowincji Galgudug. Kontrolę nad Wabho zachowały bojówki Ahlus Sunnah Wal Jamaah, jednak kosztowało to życie 5 milicjantów[23]. W wyniku licznych walk na przełomie 15-16 maja zginęło 68 osób. Rząd twierdzi, że w bitwach o Mahas i Wabho zginęło 48 Szebabów[24].

17 maja rebelianci islamscy zdobyli miasto Johwar. Zginęło 7 osób, w tym 4 cywilów i 3 prorządowych bojówkarzy. Szebabowie potrzebowali zaledwie 20 minut, by przepędzić bojówki rządowe z miasta[24]. Tego dnia w kolejnym dniu bitwy o Mahas zginęło 17 osób, a w walce w El Bur (w Galgudug) zabito 16 osób[25]. 18 maja Szebabowie przejęli kontrolę nad ważnym strategicznie miastem Mahaday, leżącym około 23 km na północ od wcześniej zdobytego Jowhar. Rebelianci wjeżdżając do miasta nie napotkali oporu ze strony bojówek rządowych[26]. Unia Trybunałów Islamskich w celu odbicia miasta szturmowała je 20 maja , ale bez skutku[27]. Dopiero kolejne ataki zakończyły się odbiciem miasta 26 maja [28].

19 maja do Somalii wjechało 18 wojskowych samochodów ciężarowych z wojskami etiopskimi, które rozmieszczono w okręgu Hiraan. Wojska te w latach 2006-2008 walczyły przeciwko Unii Trybunałów, teraz wspomagały rządowe bojówki Unii w utrzymaniu terytoriów w środkowej Somalii[29].

31 maja wojska etiopskie zajęły kontrolowaną dotychczas przez rebeliantów wioskę Kalaberyr koło Beledweyne . Wojska te stacjonowały wokół tej miejscowości od 20 maja[30]. 4 czerwca prorządowa armia odbiła objęła całkowitą kontrolę nad miastem Mahaday[31].

5 czerwca rozpoczęła się krwawa bitwa między prorządowymi bojówkami Ahla Sunna Waljamaca a rebeliantami z Al-Shaabab i Hizbul Islam o niewielkie miasto Wabho w somalijskiej prowincji Galgudug. Tam już 15 maja wrogie frakcje islamskie stoczyły bitwę, w której zwyciężyły siły rządowe, chociaż początkowo, gdy walki jeszcze trwały, zwycięstwo ogłosiły bojówki Ahla Sunna Waljamaca. Wg Agencji Reutera oraz miejscowych organizacji humanitarnych w bitwie zginęło 123 osoby - cywile, rebelianci, bojownicy prorządowi[32]. Ostatecznie 7 czerwca rebelianci przejęli kontrolę nad Wabho[33]. Ze względu na dużą liczbę ofiar bitwa pod Wabho była jednym z najkrwawszych starć wojny domowej w Somalii trwającej od 1991 roku[34].

13 czerwca Etiopczycy zajęli miejscowość Balanbal w Galgudud, gdzie utworzyli bazę wojskową[35]. 18 czerwca w zamachu bombowym w Beledweyne zginął somalijski Minister Obrony Omar Hashi Aden. W zamachu tym łącznie zginęło 31 osób, a rannych zostało 45[36].

21 czerwca w Somalii wprowadzono stan wyjątkowy. Władze poprosiły kraje ościenne o natychmiastową pomoc militarną. "Zwracamy się do państw ościennych, takich jak Kenia, Dżibuti, Etiopia i Jemen, a także do społeczności międzynarodowej, o wysłanie do Somalii wojsk w ciągu 24 godzin" - prosił Szejk Aden Mohamed Madobe, przewodniczący tymczasowego parlamentu Somalii[37].

Sytuacja w Somalii w połowie lipca 2009

W wyniku dwumiesięcznych walk rebelianci zdobyli kontrolę nad terenami Hiraan, Shabellaha Dhexe, Mareeg oraz Galguduud.

22 czerwca Etiopczycy rozpoczęli operację militarną przeciwko rebeliantom w Kala-beyrka, leżącą w okręgu Hiraan[38]. 28 czerwca rozpoczęły się walki pod El-baraf, leżące pod Mahaday. Znajdujących się tam Szebabów zaatakowała Unia Trybunałów[39].

26 lipca po ciężkich walkach Unia Trybunałów Islamskich zdobyła całkowitą kontrolę nad miastem Beledweyne . Dotychczas Hizbul Islam kontrolował zachodnią część miasta. Po jej zdobyciu w całym mieście wprowadzono godzinę policyjną[40][41].

11 sierpnia Al-Shaabab wycofało się z regionu El Dher w dystrykcie Galgadud. El Deher przeszło pod kontrolę milicji Ahlu Sunnah Wal Jamaah. Wówczas w Galgadud jedynie region El Bur pozostawał w rękach Al-Shaabab[42]. 13 sierpnia wybuchły kolejne walki w El Dehr. Rzecznik Szebabów Szejk Ali "Dheere" Mohamud, ogłosił, że rebelianci odzyskali kontrolę nad regionem. W dwudniowej walce zginęło 30 osób[43]. 20 sierpnia w bitwie pod Bula Barde zginęły 33 osoby. Z kolei w starciach pod Bulahawa zabitych zostało 45 Szebabów[44].

14 września amerykańskie śmigłowce dokonały nalotu na pozycję rebeliantów pod miejscowością Barawee, leżącą nad Oceanem Indyjskim . W wyniku operacji prowadzonej pod kryptonimem "Celestial Balance" zginęły 4 osoby, w tym terrorysta Saleh Ali Saleh Nabhan[45].

17 września w podwójnym zamachu samobójczym w Mogadiszu zginęło 12 żołnierzy Burundi , pięciu Ugandy i czterech cywilów. 40 osób zostało rannych[46].

20 września Szebabowie zdobyli graniczące z Etiopią miasto Yeed. W wyniku starć z somalijskimi oddziałami rządowymi śmierć poniosło co najmniej 14 osób. Po tych walkach pojawiły się spekulacje, że etiopscy rebelianci z Narodowego Frontu Wyzwolenia Ogadenu (ONFL) pomagali Al-Shaabab w walce przeciwko somalijskiemu rządowi. Przedstawiciele Frontu odrzucili te oskarżenia i oświadczyli, iż nie mają żadnych powiązań z somalijskimi rebeliantami[47].

W wyniku walk, które toczyły się latem 2009, wojska etiopsko-somalijskie i bojówki wierne prezydentowi Ahmedowi odzyskały kontrole nad okręgami Mareeg, Galgudud oraz Shabellaha Dhexe. W ostatecznym rozrachunku w porównaniu z sytuacją w centralnej Somalii sprzed maja 2009 rebelianci objęli kontrolę o zachodnie krańce prowincji Hiraan i Shabellaha.

Zakończenie sojuszu rebeliantów

1 października wybuchły walki w Kismayo między Al-Shaabab, a Hizbul Islam. Relacje między frakcjami kontrolującymi południe kraju zaczęły się pogarszać we wrześniu 2009 . Dwa ugrupowania kontrolujące Kismayo ustaliły, iż będą rotacyjne sprawować władzę nad miastem po sześć miesięcy. Al-Shaabab, kontrolujący większość miast południa Somalii , po upływie tego czasu odmówił jednak oddania władzy Hizbul Islam. W wyniku walk poległo 12 rebeliantów, a 70 zostało rannych[48]. Co najmniej 17 osób zginęło w trakcie serii bitew w nocy 5 października . Rzecznik somalijskiej frakcji rebeliantów Hizbul Islam powiedział, że "zaprosili" oni zagranicznych bojowników do walki z Al-Shabaab[49]. 7 października doszło do starć w pobliżu wioski w pobliżu Janay Abdalla. Pierwszy atak o 4 rano zmusił rebeliantów Al-Shabaab do odwrotu[49].

Wojna trzech stron

Wrogo nastawione do siebie frakcje zaczęły rywalizację o kontrolę nad miastami w południowej Somalii. 22 listopada Al-Shaabab ogłosił, iż w następstwie walk wypędzono bojowników Hizbul Islam z miasta Afmadow[50].

W wyniku ciężkich walk między rebeliantami 28 listopada na granicy z Kenią tysiące cywilów zmuszonych było do ucieczki do południowego sąsiada Somalii. Al-Shaabab wyparł bojowników Hizbul Islam z miasta Dobley[51].

3 grudnia doszło do zamachu bombowego w hotelu Shamboo w stolicy kraju. W ataku terrorystycznym zginęło 25 osób, w tym ministrowie edukacji Ahmed Abdulahi Waayeel, zdrowia Qamar Aden Ali, szkolnictwa wyższego Ibrahim Hassan Addow. 60 osób zostało rannych, w tym minister sportu Saleban Olad Roble[52].

Od stycznia 2010 walki toczyły się południu kraju - między Hizbul Islam i Szebabami ( bitwa o Dobley ) - oraz w centralnej Somalii (głównie wokół Beledweyne między frakcjami rebelianckimi, a strukturami milicji Ahlu Sunna, lojalnymi prezydentowi Ahmedowi, które zakończyły się sukcesem rebeliantów). Rebelianci, tym razem osobno, także w stolicy przeprowadzali pojedyncze ataki na siły AMISOM oraz patrole wojsk rządowych.

2 lutego doszło do szturmu pałacu prezydenckiego. Atak odparto, a w wymianie ognia poległo 15 bojowników. 10 lutego miejsce miał kolejny atak moździerzowy na pałac prezydencki w wykonaniu Szebabów. W walkach zginęły 24 osoby, 40 zostało rannych, a tysiące cywilów uciekło ze stolicy[53]. 9 marca na targowisku w dzielnicy Bakaret w Mogadiszu został zastrzelony lider Hizbul Islam Bare Ali Bare. Świadkowie wydarzenia informowali, iż morderstwa dokonali dwaj mężczyźni, prawdopodobnie członkowie Al-Shaabab[54].

10 marca wybuchły ciężkie walki w Mogadiszu . Szebabowie walczą tam z siłami rządowymi oraz AMISOM[55].

15 marca rząd podpisał umowę o współpracę militarną z ochotniczą milicją Sufi. Bojownicy suficcy przeciwstawiali się radykalnym organizacją walczącym z rządem w Mogadiszu. Wcześniej suficcy ochotnicy walczyli z radykałami w ramach milicji Ahlus Sunnah Wal Jamaah[56].

19 marca w wymianie ognia między rebeliantami w mieście Dobley zginął jeden z liderów Al-Shaabab, Ali Hasan[57]. Ugrupowanie to 25 marca przejęło kontrolę nad rozgłośniami radiowymi na terenach kontrolowanych przez nich. Wg rząd w Mogadiszu było to naruszenie wolności słowa i prawa mediów[58].

11 lipca Szebabowie zorganizowali zamach w stolicy Ugandy - Kampali w wyniku czego zginęły 74 osoby. Był to odwet za obecność wojsk ugandyjskich w misji AMISOM [59]. Po zamachach Unia Afrykańska zdecydowała się wzmocnić kontyngent AMISOM w Somalii o dodatkowych 4 tys. żołnierzy. W 2010 stacjonowała tam 6100 żołnierzy z Ugandy i Burundi . Nowi żołnierze mają pochodzić z Gwinei i Dżibuti [60].

23 sierpnia Szebabowie ogłosili "ostateczną wojnę" przeciwko "najeźdźcom", jak nazwano 6 tys. żołnierzy Unii Afrykańskiej, stacjonujących w Mogadiszu. W krwawych starciach , które wybuchły w stolicy, zginęło co najmniej 40 cywilów, a ponad 130 zostało rannych. Dzień później rebelianci zaatakowali hotel w Mogadiszu , zabijając 31 osób, w tym sześciu parlamentarzystów[61].

W czasie walk w stolicy do dymisji 21 września podał się premier Somalii Omar Abdirashid Ali Sharmarke . Swoją decyzję argumentował potrzebą zakończenia wewnętrznych sporów przyczyniających się do obniżenia zdolności obronnych i poziomu bezpieczeństwa. 25 września suficka milicja Ahlu Sunna Waljama'a, która wspierała militarnie wojska rządowe ogłosiła, iż zaprzestaje walk zbrojnych z radykałami islamskimi w stolicy. Przyczyną tego była wspomniana dymisja premiera Somalii. Tym samym rząd somalijski nie wywiązał się z obietnic ws. podziału władzy, które zostały ustalane na mocy porozumienia z Addis Abeby . Członkowie milicji mieli mieć w rządzie pięciu ministrów. Suficcy milicjanci poinformowali, że nie zamierzają oddać kontrolowanych przed siebie terenów w centralnej Somalii rebeliantom i tam jeśli nastanie potrzeba będą walczyć[62]. Nowym premierem został Mohamed Abdullahi Mohamed , który objął stanowisko 31 października.

W październiku 2010, kiedy podczas bitwy w stolicy przewagę zdobyły siły AMISOM, rebelianci z Al-Shaabab zamknęli kontrolowaną granicę z Kenią [63]. Mimo to 20 tys. cywilów uciekło do Kenii przed toczącymi się w pobliżu granicy walkami. 29 października Szebabowie zdobyli kontrolę nad miastem Bulo Hawo[64].

Przypisy

  1. Somalia: Ideologial Differences Split Somalia's Al-Shabaab ( ang. ). allafrica.com.
  2. EU to provide 100 troops for training Somali force ( ang. ). Reuters.
  3. Somalia: Amisom Losing Out ( ang. ). allafrica.com.
  4. Hizbul Islam deklaruje wojnę rządowi Sharifa Ahmeda ( ang. ). [dostęp 2009-04-20].
  5. Heavy fighting erupts in southern Mogadishu ( ang. ). presstv.ir. [dostęp 2009-02-08].
  6. Somalia: President Ready to Practice Sharia Law ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-02-08].
  7. The Most Dangerous Place in the World ( ang. ). foreignpolicy.com. [dostęp 2009-02-16].
  8. Somalia: Tensions in Southwest Between Govt Forces, Al Shabaab ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-02-10].
  9. Somalia: Five Killed in Fighting Between Clan and Islamist Militias ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-02-11].
  10. Al-Shabaab reiterates opposition to new Somali leader ( ang. ). hiiraan.com. [dostęp 2009-02-12].
  11. Al-Shabaab reiterates opposition to new Somali leader ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-02-12].
  12. Deaths in Mogadishu AU camp attack ( ang. ). english.aljazeera.net. [dostęp 2009-02-22].
  13. Maciej Konarski: Gwałtowne walki w Somalii ( pol. ). 25.02.2009. [dostęp 2009-04-20].
  14. Somalia in truce with rebel group ( ang. ). english.aljazeera.net. [dostęp 2009-02-28].
  15. Somali rebels reject ceasefire ( ang. ). english.aljazeera.net. [dostęp 2009-03-01].
  16. Parlament Somalii wprowadził szariat w całym kraju ( pol. ). gazeta.pl. [dostęp 2009-04-18].
  17. Somalia: Al Shabaab to 'Continue War' Even If African Union Withdraws ( ang. ). allaafrica.com. [dostęp 2009-05-06].
  18. Somalia blocks air, sea ports to curb rebels ( ang. ). presstv.com. [dostęp 2009-05-26].
  19. Displacement Update - Growing Insecurity Cuts Off Aid Access ( ang. ). allafrrica. [dostęp 2009-07-21].
  20. Somalia: Al-Shabab forces took control of Bula-Barde district ( ang. ). somaliweyn.org. [dostęp 2009-05-11].
  21. Somalia: Calm Returns to Central Town After Fighting That Killed Seven People ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-05-13].
  22. Somalia: Fighting Kills Four in Central Region ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-05-15].
  23. Somalia: Calm Returns to Central Town ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-05-16].
  24. 24,0 24,1 Militants take key Somali town, warlord defects ( ang. ). Reuters. [dostęp 2009-05-17].
  25. Somalia: Fighting Among Islamists Spreads, Al Shabaab Take Jowhar ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-05-17].
  26. Somalia: Islamists Capture Another Strategic Town ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-05-18].
  27. Somalia: Four Killed in Fighting Between Islamistsl Region - Report ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-05-21].
  28. Somalia: 7 Killed in Violence, Aweys Crowned Hizbul Islam Chief ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-05-26].
  29. Somalia: Ethiopian Troops Enter Central Region - Report ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-05-19].
  30. Somalia: Somalia: Ethiopian Troops Make Search Operations in Hiraan Region ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-05-31].
  31. Somalia: Pro Government Islamists Capture Mahaday Town ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-06-04].
  32. Somali battle kills 123, rebels deny leader Aweys dead ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-06-06].
  33. Somalia: 50 Killed in Central Somalia Clashes, Aweys 'Wounded' ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-06-07].
  34. Somalia: Ahlu Sunna Wajama'a Claims They Have Injured Sheik Aweys ( ang. ). allAfrica, 2009-06-07. [dostęp 2009-06-09].
  35. Somalia: Ethiopian Troops Reach in Balanbal Town in Central Somalia ( ang. ). allafrica.com. [dostęp 2009-06-13].
  36. Somalia: Suicide bomber kills Somali security minister ( ang. ). Reuters. [dostęp 2009-06-18].
  37. SStan wyjątkowy w Somalii ( pol. ). Reuters. [dostęp 2009-06-21].
  38. Somalia: Ethiopian Troops Start Searching Activities in Central Region ( ang. ). Reuters. [dostęp 2009-06-22].
  39. Somalia: Fresh Fighting Starts in Mahaday Town ( ang. ). allafrica. [dostęp 2009-06-28].
  40. Somalia: Govt Forces Capture Town From Militia ( ang. ). allafrica. [dostęp 2009-07-26].
  41. Somalia: Government Soldiers Impose Night Curfew in Beledweyn Town ( ang. ). allafrica. [dostęp 2009-07-28].
  42. Somalia: Ahlu Sunnah Take District in Central Somalia, Shabaab Withdraw ( ang. ). allafrica. [dostęp 2009-08-11].
  43. Somalia: 30 Killed in Central Somalia Clashes Among Islamists ( ang. ). allafrica. [dostęp 2009-08-14].
  44. Fighting kills 22 in Somali capital Mogadishu ( ang. ). Reuters. [dostęp 2009-08-21].
  45. Senior al Qaeda leader killed in Somalia ( ang. ). longwarjournal.org. [dostęp 2009-09-01].
  46. 21 Killed in Suicide Bomb Attacks on AU Forces in Mogadishu ( ang. ). voanews.com. [dostęp 2009-09-18].
  47. Etiopscy rebelianci zaprzeczają związkom z islamistami z Somalii ( pol. ). psz.pl. [dostęp 2009-09-22].
  48. Somali factions battle in Kismayo ( ang. ). aljazeera. [dostęp 2009-10-01].
  49. 49,0 49,1 Somalia: 17 killed in renewed clashes near Kismayo ( ang. ). garoweonline. [dostęp 2009-10-03].
  50. Islamists seize southern Somali town, 12 killed ( ang. ). Reuters. [dostęp 2009-11-22].
  51. Hardline rebels take Somali border town near Kenya ( ang. ). Reuters. [dostęp 2009-11-28].
  52. 4th minister dies of wounds ( ang. ). straitstimes.com. [dostęp 2009-12-06].
  53. Somali clashes kill 24, thousands flee capital ( ang. ). Reuters. [dostęp 2010-02-10].
  54. Gunmen kill senior Somali rebel leader - witnesses ( ang. ). Reuters. [dostęp 2010-03-09].
  55. At least 10 killed in Somali capital violence ( ang. ). Reuters. [dostęp 2010-03-10].
  56. Somali Sufi militia joins government to fight rebels ( ang. ). Reuters. [dostęp 2010-03-15].
  57. Somali al Shabaab rebel commander shot dead ( ang. ). Reuters. [dostęp 2010-03-20].
  58. Somalia insurgents take over radio stations ( ang. ). Reuters. [dostęp 2010-03-25].
  59. 'Somali link' as 74 World Cup fans die in Uganda blasts . BBC News, 12 lipca 2010. [dostęp 15 lipca 2010].
  60. African Union adds 4,000 troops to Somalia peace force . Reuters, 28 lipca 2010. [dostęp 28 lipca 2010].
  61. Zamachowcy zabili 6 posłów . tvn24.pl, 24 sierpnia 2010. [dostęp 24 sierpnia 2010].
  62. Somali group quits government . Al Jazeera.
  63. AU peacekeepers gaining ground in Somali capital . Reuters.
  64. SOMALIA: Border town emptied by fighting . Reuters.


Inne hasła zawierające informacje o "Wojna w Somalii (2009-)":

Podróżnik ...

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zaduszny ...

II wiek ...

Biegun północny ...

Canelli ...

Adwentyzm ...

Linz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wojna w Somalii (2009-)":

008c. Grecja (plansza 12) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie