Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wojna domowa w Grecji

Wojna domowa w Grecji

Wojna domowa w Grecji

Mapa Grecji
Data 19461949
Miejsce Grecja
Wynikzwycięstwo sił rządowych
Terytorium Grecja
Strony konfliktu

Armia Narodowa Grecji [1] (siły rojalistyczne),
Wielka Brytania ,
USA

Demokratyczne Wojsko Grecji (DSE)
(greccy komuniści, radykalni republikanie)
Dowódcy
Aleksandros Papagos
Thrasyvoulos Tsakalotos
Markos Wafiadis

Nikos Zachariadis
Siły
180 000 (wojsko i policja, łącznie)35 000 (maksymalny stan oddziałów, 1948 r.)
Straty
16 753 zabitych
40 398 rannych
6 986 zaginionych [2]
25 000 zabitych [3]

Wojna domowa w Grecji, (( gr. ) ο Eλληνικός Eμφύλιος Πόλεμος) – walki prowadzone od grudnia 1944 roku do stycznia 1945 roku (pierwsza faza) oraz w latach 1946–1949 (druga faza) na terenie Grecji pomiędzy prawicowymi siłami popierającymi rząd i monarchę , wspieranymi militarnie i logistycznie przez Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone , a komunistycznymi siłami DSE (gr. ΔΣΕ, Dimokratikos Stratos Ellados - Demokratyczne Wojsko Grecji [4]), wywodzącymi się spośród części kombatantów lewicowego ruchu oporu EAM-ELAS (gr. ΕΑΜ – ΕΛΑΣ)[5][6], jednak znacznie mniej od nich licznymi. Komunistów z DSE popierali lewicowi macedońscy partyzanci z Frontu Wyzwolenia z greckiej prowincji Macedonia .

Spis treści

Geneza konfliktu

Konflikt zwolenników republiki ze zwolennikami monarchii sięgał korzeniami 1915 r., kiedy to państwo podzieliło się nawet na dwie części. W okresie międzywojennym parlament także ogłaszał republikę. Z kolei w 1936 r. król Jerzy II poparł wojskowy zamach stanu, rozwiązując parlament. W trakcie II wojny światowej sporną kwestią obu frakcji politycznych stało się podejście do okupacji niemieckiej , czyli okresu od 1941 roku. Działał wtedy rząd kolaboracyjny , a śmierć głodowa stała się udziałem 300 tysięcy obywateli Grecji[7]. Do sytuacji tej przyczyniła się walnie także brytyjska blokada morska, uniemożliwiająca tradycyjny i niezbędny Grekom duży import żywności. W efekcie głodu i hiperinflacji nastąpił szybki rozwój partyzantki, zwłaszcza jej lewicowej formacji ELAS i z dużym wpływem komunistów . Jednak celem ELAS było wyzwolenie kraju spod okupacji oraz zapewnienie ojczyźnie suwerenności, w ustrojowej formie republiki, z przywróceniem jej obywatelom ogólnego poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości społecznej , a nie wprowadzenie ustroju komunistycznego[8][9].

Po opuszczeniu Grecji przez okupacyjną armię niemiecką, zgodnie z podziałem stref wpływów pomiędzy ZSRR a Wielką Brytanią[10] i w myśl uzgodnień, przyjętych w trakcie konferencji w Libanie i we Włoszech, odbywanych z udziałem głównych ugrupowaniami partyzanckich, 12 października 1944 do Grecji wkroczyły oddziały brytyjskie pod dowództwem generała Rolanda Scubie . Powołany rząd koalicyjny pod przewodnictwem Jeoriosa Papandreu nie utrzymał się, ministrowie związani z EAM wystąpili z niego, po żądaniach generała Scubiego dotyczących rozbrojenia oddziałów ELAS. Lewica sprzeciwiała się rozbrojeniu swoich oddziałów bez jednoczesnego rozbrojenia sił militarnych rojalistów (EDES) oraz formacji kolaboracyjnych[11].

Utrzymanie rządu koalicyjnego oraz uniknięcie wojny domowej, od początku nie leżało w planach obozu królewskiego i Brytyjczyków.[12]. Jeszcze w 12 grudnia 1945 można było zapobiec dalszym starciom w Atenach. W trakcie tajnych negocjacji, partyzanci ELAS zaakceptowali wtedy wszystkie brytyjskie warunki, w zamian za wycofanie z miasta skrajnie antykomunistycznej 3 Brygady Górskiej. Brytyjczycy odmówili [13]. Eskalację walk ułatawiała Brytyjczykom i rojalistom także partia komunistyczna, uprawiając konfrontacyjną propagandę.

Pierwszy etap walk, tzw. "Dekemvriana"

Rozpad rządu, próba rozbrojenia ELAS, ale bez jednoczesnego rozbrojenia także sił prawicy i byłych kolaborantów [14], powszechnie wyrażane w wielkich demonstracjach żądania kar dla kolaborantów, ale także skrajnie napastliwa propaganda, prowadzona przez KPG, stały się przyczyną zamieszek w Atenach . W ich trakcie, 3 i 4 grudnia 1944, w następstwie kilkakrotnego zmasakrowania cywilnych demonstracji przez siły porządkowe, złożone wyłącznie z byłych kolaborantów , doszło też do pierwszych starć sił zbrojnych stron. Z chaotycznych, ale nie sprzecznych relacji stron wynika, że następnie duże zgrupowanie partyzantów ELAS starło się z Batalionami Bezpieczeństwa [15], złożonymi ze skrajnie prawicowych, byłych żołnierzy hitlerowskich , jednak protegowanymi już przez Brytyjczyków. Oddziały kolaboracjonistów zostały niezwłocznie wsparte przez (nieliczne wtedy) wojsko królewskie i przez armię brytyjską. W dniach 4 i 5 grudnia wielokrotnie rozgłoszono w Atenach rozkaz brytyjskiego naczelnego dowództwa, rozbrojenia lub rozbicia wszystkich sił ELAS w Attyce[16]. W telegramie do generała Scobiego W. Churchill zalecił: Proszę nie wahać się traktować Ateny jak zbuntowane miasto wroga[17]. 7 grudnia ateńskie zgrupowanie ELAS uzyskało zgodę EAM i niezwłocznie podjęło próbę opanowania całej stolicy. Tym niemniej, pierwsze poważniejsze starcie z Brytyjczykami miało miejsce dopiero 12 grudnia. Toczyły się jeszcze wtedy tajne negocjacje między brytyjskim dowódcą w Grecji, a ELAS. Ściągając wojska z Włoch, około 18 grudnia Brytyjczycy opanowali sytuację, dysponując już wtedy w całej Grecji łącznie 75 tysiącami swych żołnierzy. Dopiero po 35 dniach walk, toczonych z udziałem brygad brytyjskich komandosów, regimentu czołgów, marynarki wojennej i lotnictwa bombowego Wielkiej Brytanii, ale także po negocjacjach toczonych z udziałem premiera Grecji , premiera Wielkiej Brytanii , przywódców Kościoła Greckiego oraz dowódców partyzanckich, bojownicy ELAS, jako strona pokonana, opuścili stolicę.
W trakcie wydarzeń "dekemvriana" Obie strony dokonywały egzekucji. W szczególności, w dzielnicach kontrolowanych przez partyzantów, przeprowadzono wiele "sądów ludowych" oraz rozstrzelano nawet bez takiego sądu liczne osoby, oskarżane, czasem niesłusznie, o kolaborację z okupantem [18].

W ostatniej fazie walk, partyzanci osłaniający odwrót oddziałów, a także partyzanci w innych miejscach Grecji, pobrali licznych, prominentnych zakładników. Wg niektórych źródeł, chronili w ten sposób życie swych towarzyszy, wziętych do brytyjskiej niewoli, w trakcie walk. Kilku autorów przedstawia opinię, że część tych zakładników została następnie stracona, co poddawane jest w wątpliwość [19]. W trakcie walk ateńskich, Stany Zjednoczone zachowały postawę neutralną, przekazując stronie brytyjskiej swą dezaprobatę[20].

Porozumienie z Warkizy

W uzdrowisku Warkiza koło Aten 12 lutego 1945 r. podpisano kontrowersyjne i w dużej części niezrealizowane przez obie strony porozumienie, rozwiązujące wszystkie oddziały partyzanckie i paramilitarne stron. Przewidziano abolicję dla obu stron. Uzgodniono też przeprowadzenie referendum o losach monarchii, a dopiero następnie powszechnych wyborów parlamentarnych, pod kontrolą międzynarodową. Państwo gwarantować miało wolności obywatelskie i związkowe, znosząc prawa, które dotychczas ograniczały je. Nastąpiła wymiana jeńców i zwolnienie zakładników. Ustalono, że państwo greckie, w drodze normalnego poboru, od nowa utworzy siły zbrojne i policję, w szczególności przyjmując licznych oficerów, wskazanych przez ugrupowania Ruchu Oporu (w tym głównie ELAS i EDES). Zgodzono się co do potrzeby ukarania wybitnych kolaborantów i zbrodniarzy hitlerowskich oraz wyłączono z abolicji zwykłe przestępstwa kryminalne[21]

Porozumienie nie mogło wejść w życie, gdyż nie wszystkie oddziały partyzanckie zostały rozwiązane. M.in. ze strony ELAS zbuntował się, z niewielkim oddziałem, założyciel i jeden z trzech głównych dowódców ELAS, Aris Veluchiotis. Został za to potępiony przez KPG, a następnie, w czerwcu 1945 r. także wydalony partii i jednocześnie zdradzony i zgładzony [22]. Ze strony monarchistycznego ruchu partyzanckiego EDES w dalszym ciągu pozostawały uzbrojone i współpracowały z policją doborowe oddziały, w tym oddział, który dokonał osaczenia Velouchiotisa. Podjęły działalność bojówki, skrytobójczo mordujące zwolenników EAM/ELAS. Znaczna część broni rozchodzących się do domów partyzantów ELAS została przez nich ukryta, a nie zdana policji. Wobec partyzantów lewicy nie wprowadzono w życie obiecanej abolicji. Akcje zbrojne partyzantów ELAS z okresu okupacji, jeśli nie zostały każdorazowo zlecone przez zjednoczone dowództwo aliantów, zdominowane przez monarchistów sądy kwalifikowały jako "pospolite przestępstwa kryminalne" i jako takie nieobjęte układem z Warkizy[23]. Za zwykłe działanie kryminalne sądy uznawały też udział walkach "Dekemvriana" (dowódcą owego zgrupowania ELAS był Aris Velouchiotis). Poborem do nowego wojska i policji objęto w pierwszej kolejności byłych greckich hitlerowców[24]. Podczas gdy wszystkich tych oficerów, których w myśl umowy wytypował ELAS, pozostawiono bez przydziału do jednostek, większość z nich następnie także internowano lub więziono. Wybory powszechne przeprowadzono dopiero 31 marca 1946, czyli już po długotrwałej fali represji. Referendum ustrojowe przeprowadzono jeszcze po kolejnych 5 miesiącach represji. Działalność kolejnych rządów Grecji była w tym okresie ściśle nadzorowana przez Wielką Brytanię, dążącą do restauracji monarchii. Toteż już 10 kwietnia odwołano nawet greckiego premiera Nikolaosa Plastirasa, zwolennika pojednania pomiędzy lewicą i prawicą, zaraz po jego sprzeciwie wobec masowej promocji byłych hitlerowców[25].

Represje wobec byłych uczestników ruchu oporu ELAS

Wg źródeł lewicy, pomiędzy 12 lutego 1945 (umowa z Warkizy) a 31 marca 1946 (data pierwszych wyborów powszechnych) w kraju działało już także 166 grup antykomunistycznych, o charakterze bojówkarskim. Tylko w tym okresie przeciw domniemanym komunistom doszło do do 1289 mordów[26], 6671 zranień, 31 632 przypadków tortur, 84 931 aresztowań, 165 gwałtów i 18 767 rabunków oraz skazano na wyroki więzienia ponad 30 tysięcy osób, podejrzanych o sprzyjanie EAM. Zniszczono 767 biur i punktów informacji wyborczej EAM[27][28]. Urzędnicy Ministerstwa Obrony Narodowej bywali jednocześnie organizatorami oddziałów terrorystycznych[29]. Od wyzwolenia, do 31 marca 1946 r. wyznaczane przez Brytyjczyków rządy zmieniały się przeciętnie co 2-3 miesiące, co nie sprzyjało stabilizacji. Wojsko i policja zostały opanowane przez niejawną, skrajnie prawicową " Organizację X ". Najgorzej wyglądała sytuacja w południowej części półwyspu Peloponez. Prawicowi terroryści, a nie organy państwowe, sprawowali tam rzeczywistą władzę wykonawczą, na obszarach całych województw, bezkarnie mordując nawet urzędników państwowych. Bandyci-terroryści, oficjalnie poszukiwani listami gończymi, jeśli zostali ujęci przez lokalne siły porządkowe lub przez Brytyjczyków, przekazywani byli do Aten, tam jednak szybko odzyskiwali wolność. [30].

Oficjalne, sądowne represje wobec lewicy przygasły w grudniu 1945 roku, gdy decyzją Brytyjczyków władzę objął centrowy rząd Sofoulisa[31]. Ograniczono wtedy ściganie i zmieniono definicje przestępstw, popełnionych w trakcie II Wojny Światowej, przeciw formacjom wojskowym okupantów oraz personelowi kolaboracyjnej administracji .

Wojna domowa

KKE zbojkotowała przeprowadzone w atmosferze terroru wybory parlamentarne i nie uznała wyłonionego w nich prawicowego, monarchistycznego rządu, popieranego przez Wielką Brytanię. Krok ten uznawany jest dziś za największy błąd KC KPG. Analizując spisy wyborców i poważny zasięg bojkotu niektórzy historycy greccy wskazują, że gdyby nie bojkot, wiosną 1946 roku zapewne doszłoby do sformowania koalicyjnego rządu centro-lewicy [32]. Następnie KKE zbojkotowała też referendum o formie ustrojowej państwa (monarchia czy republika ?).

Ostatnia faza konfliktu, określana jako właściwa wojna domowa, rozegrała się w latach 1946–1949. Część spośród kombatantów lewicowego ruchu oporu wykorzystano do sformowania ideowego, komunistycznego wojska DSE. ( gr. Dimokratikos Stratos Ellados – Demokratyczna Armia Grecji)[33] następnie, stopniowo, przyjmującego za główny cel przekształcenie Grecji w państwo komunistyczne oraz przyłączenie jej do strefy wpływów ZSRR . Organy Komunistycznej Partii Grecji (KKE) uzyskały, pod takimi warunkami, logistyczne wsparcie krajów pozostających po 1945 roku pod wpływem ZSRR ( Albanii , Jugosławii , Bułgarii ). Wobec sukcesów komunistycznych partyzantów dotychczas neutralne Stany Zjednoczone, realizując wytyczne doktryny Trumana , od roku 1947 udzieliły rządowi Grecji decydującej pomocy ekonomicznej, od 1948 roku angażując się także militarnie. ZSRR i pozostałe państwa komunistyczne nigdy nie uznały formalnie "rządu z gór", utworzonego przez kierownictwo KKE. Fakt udzielania DSE pomocy wojskowej przez kraje komunistyczne, nie tylko te sąsiadujące z Grecją, utrzymywany był w tajemnicy. Od grudnia 1948 r. wykorzystywano także statki Polskiej Marynarki Handlowej, a dostarczane tą drogą materiały wojenne musiały nosić cechy produkcji niemieckiej (III Rzeszy) lub byłych aliantów zachodnich[34]. Komuniści mieli problemy z niewystarczającym wyposażeniem oraz zbyt niskim poziomem pomocy zewnętrznej, zwłaszcza od 1948 r., gdy doszło do sporu TitoStalin . W jego następstwie, najbliższy i dotychczas najwierniejszy partner Greków - Jugosławia - całkowicie wycofał się z pomocy dla partyzantów oraz zamknął dla nich swe granice. Błędem komunistów okazało się zamknięcie szeregów DSE przed większością nie-komunistycznych oficerów zawodowych, uprzednio licznie wspierających Ludowe Wojsko Wyzwoleńcze (ELAS)[35]. Wskutek przymusowego przesiedlenia około 800 tysięcy ludności[36] prowincji do większych miast komuniści mieli też problem z pozyskiwaniem rekrutów. Podobnie jak strona rządowa, partyzanci przystąpili wtedy do poboru przymusowego.

W trzyletniej wojnie domowej największymi starciami okazały się boje o masyw górski Grammos. W pierwszej z tych bitew, wojska rządowe użyły 80 000 żołnierzy, 136 dział, 50 samolotów którym DSE przeciwstawiło, w początkowej fazie operacji tylko 5.500 partyzantów, a w końcowej fazie 11 000 (mężczyzn oraz kobiet, łącznie).[37]. Walki toczyły się od 16 czerwca do 21 sierpnia 1948. Tego dnia siły DSE brawurowo przełamały pierścień wojsk rządowych, przebijając się w kierunku wschodnim, do także uprzednio umocnionego masywu góry Vitsi. Wyczerpane oddziały rządowe nie były już zdolne do pościgu. Bitwa ta uważana jest za jedną z najciekawszych taktycznie operacji DSE. O sukcesie partyzantów przesądziło znakomite wykorzystanie atutów bardzo trudnego, górskiego terenu.

W sierpniu 1948 r. pierwszego dwódcę DSE, Markosa Wafiadisa , zastąpił na tym stanowisku I sekretarz KC KPG Nikos Zachariadis. Do powstającego wtedy "rządu z gór" powołano wyłącznie komunistów, co pozostała lewica przyjęła z przykrym zdziwieniem. Gdyż aż do tego momentu partyzantów uważano raczej za niepokornych buntowników, walczących o wolność i pełne prawa obywatelskie, niż za ideowych komunistów. Nowy dowódca naczelny okazał się zwolennikiem operacji typu frontowego, nie zaś dalszej wojny partyzanckiej. Taka zmiana taktyki skutkowała krwawymi klęskami partyzantów, uzbrojonych znacznie słabiej, niż wojska rządowe, pozbawionych lotnictwa, sprawnego transportu, bardzo słabo wyposażonych w ciężką broń, pozbawionych zawodowych oficerów, tym niemniej porywających się na ważne ośrodki miejskie. Walkę partyzancką także utrudniono, gdyż rządowe lotnictwo wypaliło szatę leśną, na rozległych obszarach kraju. W końcowym okresie walk, w 1949 roku, strona rządowa użyła przeciwko partyzanckim zgrupowaniom 341 sztuk bomb napalmowych, produkcji USA.

Najbardziej tragicznie powstanie skończyło się na półwyspie Peloponez. W okresie od lutego do kwietnia 1949 r. 3 Dywizja DSE, odcięta od źródeł zaopatrzenia, została tam całkowicie unicestwiona.

Następnie, w sierpniu 1949, wojska rządowe pokonały DSE w drugiej bitwie o góry Vitsi (10-16 sierpnia) i Grammos (toczonej od 25 sierpnia). Armia rządowa użyła w tej bitwie 180 tysięcy żołnierzy, 150 dział, 200 transporterów opancerzonych oraz czołgów, 80 samolotów [38]. Uczestniczyli doradcy z USA. Wśród pilotów, także mogli znajdować się Amerykanie, co stwierdzono w przypadku jedynego, uprzednio strąconego samolotu. Wg źródeł KPG, istniała już wtedy 50-krotna przewaga siły ognia na korzyść strony rządowej. Po tej bitwie, partyzanci trwale wycofali się do Albanii, a stamtąd na emigrację. Broń przemówiła po raz ostatni rankiem, 30 sierpnia 1949 r.

Grecja po wojnie domowej

Ostateczne zwycięstwo sił monarchistycznych, wspieranych przez część krajów zachodnich, umożliwiło wstąpienie Grecji w struktury NATO . Zastraszenie społeczeństwa i pogrążenie go w apatii skutkowało też skupieniem rzeczywistej władzy głównie w rękach osób wojskowych i ich zwolenników, a często także byłych greckich kolaborantów hitlerowskich, takich jak np. pułkownik Georgios Papadopoulos , późniejszy organizator puczu w 1976 roku. Także po zakończeniu działań wojennych nie ustawały prześladowania administracyjne, a nawet skrytobójstwa osób podejrzewanych o lewicowe poglądy. Działacze lewicy narażeni byli na ataki prawicowych bojówek oraz popełniano przeciw nim zbrodnie sądowe. Zdarzały się też zabójstwa parlamentarzystów lewicy, dokonywane nawet na forum publicznym[39] i nawet bez cienia wątpliwości co do ich politycznej inspiracji[40]. Po krótkim okresie liberalizacji, lecz wciąż tylko pozorów demokracji, z połowy lat 60., nastąpił wojskowy zamach stanu "czarnych pułkowników" , dokonany już w roku 1967[41].

Jesień 1974 roku to początek wprowadzania rzeczywistej demokracji. Grecja ostatecznie stała się republiką. Cofnięto zakaz działalności partii komunistycznych. Zwolniono więźniów politycznych i rozpoczęto wydawanie zezwoleń przyjazdu emigrantom politycznym i ich rodzinom, w tym także byłym bojownikom DSE. Automatycznie przywrócono obywatelstwo greckie tym wychodźcom, którzy zostali pozbawieni go przez juntę oraz zapoczątkowano proces przyznawania obywatelstwa mieszanym rodzinom wychodźców z okresu wojny domowej. Rodzinę królewską pozbawiono jej rozległych nieruchomości. Potwierdził to następnie Europejski Trybunał Praw Człowieka, nakazując wypłacenie zadośćuczynienia, jednak bez związku z wartością nieruchomości.[42]. W szczególności dawny pałac i park królewski w Tatoi dziś wchodzą w skład Parku Narodowego Góry Parnitha , a dwie, rozległe posiadłości miejskie króla i królowej, w Atenach, obecnie stanowią parki miejskie, w dzielnicach Nowa Filadelfia i Aghoi Anargiroi. Założyciel i pierwszy dowódca DSE Markos Wafiadis, od 1989 r. dwukrotnie pełnił jeszcze godność posła do parlamentu Republiki Grecji, z ramienia partii socjalistycznej. Ostatni z "czarnych pułkowników" zmarł w roku 2010, odbywając karę dożywotniego więzienia w Korydallos , czyli podobnie, jak wcześniej jego koledzy z celi. [43]. Żołnierze wszystkich formacji Ruchu Oporu oraz obu stron wojny domowej 1946-1949 korzystają z praw kombatanckich[44], a określenie "Grecka Wojna Domowa", w języku greckim, należy teraz pisać z dużych liter.

Zobacz też

Przypisy

  1. Gr. Ελληνικός Στρατος - dosłowne polskie tłumaczenie: Greckie Wojsko.
  2. Część, spośród żołnierzy wojsk królewskich, w statystykach ujmowana jako zaginieni, walczyła następnie w szeregach DSE.
  3. Ostatnie greckie publikacje (np. " Emeis oi Ellines ") wskazują już 70 tysięcy, jako prawdopodobną, łączną liczbę śmiertelnych ofiar wojny domowej, ponoszonych nie tylko przez walczące oddziały.
  4. Nazwę własną DSE równie wiernie i trafnie przetłumaczyć można też jako "Republikańskie Wojsko Grecji". W języku greckim republika oraz demokracja wyrażane są tym samym słowem. Inaczej mówilibyśmy o dyktaturze, monarchii, tyranii, lecz nie o republice.
  5. Gr. : Εθνικός Απελευθερωτικός Μέτωπος (ΕΑΜ) - dosłowne polskie tłumaczenie: Narodowy Wyzwoleńczy Front. Czołowa organizacja greckiego Ruchu Oporu, zrzeszająca partie lewicy. Na terenach wolnych oraz wyzwolonych od wojsk okupacyjnych, EAM skutecznie organizował struktury tzw. ludowego państwa, oparte w znacznej mierze o samorządność. Największy wpływ na EAM mieli partyzanci ELAS oraz komuniści z KPG. Tym niemniej KPG posiadała też własne, nieliczne, ale elitarne i całkowicie zakonspirowane oddziały bojowe, co do których roli trwają spory.
  6. Ελληνικός Λαικός Απελευθερωτικός Στρατός (ΕΛΑΣ) - dosłowne polskie tłumaczenie: Greckie Ludowe Wyzwoleńcze Wojsko
  7. Tę liczbę wymienia uniwersytecka praca zbiorowa "Emeis oi Ellines".
  8. Obrazuje to m.in. tekst przysięgi wojskowej partyzantów ELAS, na Wikiźródłach .
  9. wskazuje na to m.in. analiza postaci założyciela i dowódcy ELAS, Arisa Welouchitisa, przeprowadzona przez C.M. Woodhouse'a, już na pierwszych stronach książki "The Struggle for Greece 1941-49". Autor cytuje tam bardzo istotne, jego zdaniem, fragmenty wystąpień Velouchiotisa, na wiecu w Larisie. Zdaniem Woodhouse'a, taka postawa wywoływała stały konflikt pomiędzy dowództwem ELAS a KC KPG. Drugi z dowódców - Stefanos Sarafis , odpowiedzialny za strategię i logistykę ELAS, w ogóle nie był komunistą, demonstrował przekonania jedynie republikańskie, by po układzie z Warkizy, oddać się do dyspozycji Sztabu Generalnego greckiej armii rządowej. Trzeci z "wielkiej trójki" wybitnych dowódców ELAS, Markos Wafiadis , choć także komunista, uchylił się od starcia z Brytyjczykami, prowadzonego w Attyce, z udziałem ELAS i KPG, w grudniu - styczniu 1944. W tym okresie Wafiadis z założenia był przeciwnikiem starcia. Rozważnie współpracował z brytyjskim dowództwem, dostosowując się ostrych ograniczeń, stawianych podległym mu oddziałom ELAS. Dopiero półtorej roku terroru wobec kombatantów EAM/ELAS, w okresie 1945-46, wpłynęło na radykalną zmianę, dawniej ugodowego stanowiska Wafiadisa.
  10. wg zgodnych relacji W. Churchilla i J. Stalina, porozumienie to wypracowano w trakcie konferencji na Kremlu, w dniach 9 i 10 października 1944 r.
  11. Od II wojny światowej do wojny o niepodległość Wietnamu. Madrid: Mediasat Group, 2008, ss. 266-267. . 
  12. C.M.Woodhouse - The Struggle for Greece 1941-1949 wyd. 2002, London, na stronie 101, przytacza osobistą notatkę Thrasiwulosa Tsakalotosa - dowódcy 3 Brygady Górskiej - trzonu królewskich sił zbrojnych - przedstawiającą tę okoliczność.
  13. C.M.Woodhouse - The Struggle for Greece 1941-1949, str 131
  14. Telegram Winstona Churchilla z 2 grudnia 1944, odnosząc się do sytuacji w Atenach, wymaga rozbrojenia ELAS, z jednoczesnym wymogiem pozostawienia pod bronią partyzantki oraz regularnych oddziałów prawicy. Winston Churchill College Cambridge, reference code: CHAR 20/176/44.
  15. wg wielu autorów, w tym Baerentzena i Close, str. 86, Brytyjczycy zgrupowali wtedy w Atenach nie mniej niż 12 000 tych byłych żołnierzy hitlerowskich. Autorzy podobnie oceniają początkową liczebność sił ELAS.
  16. Dawid H.Close - "The Greek Civil War - Studies of Polarization", London 1993, str. 86
  17. telegramy W. Churchilla z tego okresu przechowywane są w zbiorach Winston Churchill College w Cambridge.
  18. Często przytaczanym przykładem stało się pojmanie przez powstańczą milicję ulicy Patission, oskarżenie tylko na podstawie donosów i niemal niezwłoczne rozstrzelanie, osobistej partnerki premiera kolaboracyjnego rządu, znanej aktorki dramatycznej, uprzednio wyrzuconej już z szeregów Stowarzyszenia Aktorów Greckich. Następnie okazało się, że osoby niewinnej i wg niektórych świadectw, także patriotki. Eleni Papadaki . Nawet czołowi komuniści greccy już wkrótce uznali ten mord za wielką pomyłkę i czyn szczególnie nierozważny.
  19. Obie te, wzajemnie wykluczające się wersje przytaczają m.in. Lars Baerentzen i David H. Close, informację o rozstrzelaniu zakładników określając jednak jako "rzekomą" (The Greek Civil War - Studies... ", str. 87)
  20. telegramy Winstona Churchilla i jego dowódców z tego okresu wspominają o ograniczeniu amerykańskiej pomocy transportowej dla walczących w Atenach Brytyjczyków. Źródło: Archiwa Winston Churchill College, Cambridge.
  21. wybór fragmentów umowy z Varkizy przedstawiony jest m.in. w pracy C.M. Woodhouse'a "The Apple of Discord: A Survey of Recent Greek Politics in Their International Setting (London 1948) str.308-310, co przytacza m.in. Richard Clogg, rozdział 5.6 str.188 [1]
  22. C.M. Woodhouse, "The Struggle for Greece, 1941-1949", , str 4-5.
  23. Emeis oi Ellines , wyd. Skai Biblio 2008.
  24. szczegóły podaje hasło o Batalionach Bezpieczeństwa
  25. Heinz Richter, str 284 ; C.M. Woodhouse "Apple of discord" str.256 ; T.Kostopoulos str.72-74
  26. Brytyjscy badacze D.H.Close i L.Baerentzen, powołując się na źródła lewicy, rozwijają tę informację następująco: 953 mordy przez sprawców nieumundurowanych, 250 mordów - Gwardia Narodowa, 82 mordy - policja, 4 mordy popełnić mieli członkowie brytyjskiego korpusu wojskowego.
  27. precyzyjnie opisane dane obywatelskiej organizacji "Narodowa Solidarność Grecji" "Εθνηκή Αλληλεγγυή Ελλαδος", monitorującej przypadki bezprawia w Grecji, założonej w Atenach 28 maja 1941 r. Tabela z tymi danymi i w rozbiciu na województwa, zawarta jest m.in. w "Historii Wojny Domowej 1945-49" autorów Fivos-Neokosmos-Gfigoriadis, tom 2, str. 630, wydawnictwo Kam.Chr.Kamarinopoulos, z cytowanego raportu z zebrania zarządu w/w organizacji solidarnościowej, z 10 maja 1946 roku, nr protokołu 863. Niemal identyczne liczby oraz informacje o 767 zniszczonych biurach partyjnych przytaczają też Lars Baerentzen i D.H.Close w "The Greek Civil War - Studies of Polarization".
  28. rządowe dane o aresztowaniach i uwięzieniach, np. te przedstawione 10 grudnia 1945, w trakcie konferencji prasowej nowego Ministra Sprawiedliwości, są wyższe, niż dane zebrane przez źródła lewicy.
  29. dowody przytacza m.in. S.N.Grigoriadis, tom 2, str.81
  30. S.N.Grigoriadis, tom 2 str. 189
  31. Rząd Themistoklisa Sofoulisa kierował Grecją od 22 listopada 1945 do 4 kwietnia 1946
  32. Analiza spisów wyborczych sugeruje, że 31 marca 1945 r. nie udało się do urn aż 45% wyborców. Liczbę tę zakwestionowała i pomniejszyła do 9,3% anglo-amerykańska komisja obserwatorów, niemniej bez szczegółowego sprawdzenia spisów. Miało to znaczenie wyłącznie propagandowe i tylko na użytek zagranicy. ZSRR i Francja odmówiły udziału w pracy komisji. Źródło danych i ocen: m.in. S.N.Gregoriadis, t.2, str. 133. Godzi się zauważyć, że opracowanie to opublikowano w Atenach, jako pracę naukową, jeszcze w 1973 roku, czyli w warunkach rządów ultra-prawicowej junty czarnych pułkowników .
  33. Tekst przysięgi wojskowej partyzantów DSE, na Wikiźródłach .
  34. Jerzy Drzemczewski: Na śródziemnomorskim szlaku : 1924-2008. Gdynia: Pomorska Oficyna Wydawniczo-Reklamowa Porta Mare, 2009, ss. 51-59. . 
  35. F.N.Grigoriadis, tom 2.
  36. w/g źródeł greckich 800 tys. osób wysiedlono przymusowo, podczas gdy ok. 200 tys. osób opuściło domy dobrowolnie. Γιώργος Μαργαρίτης, Η ιστορία του Ελληνικού εμφυλίου πολέμου
  37. S.N.Grigoriadis t.2 str.272)
  38. S.N.Grigoriadis t.2 str.343
  39. Gen. Stefanos Sarafis , były naczelny dowódca ELAS, został po wojnie uwięziony, w 1951 roku zwolniony wyrokiem Sądu Najwyższego w związku z wybraniem go do parlamentu z listy lewicy, zamordowany w 1957 roku.
  40. Aktywista ruchu obrońców pokoju, Grigoris Lambrakis, został zamordowany podczas wiecu w Salonikach i przed obiektywami kamer ekip filmowych, w 1963 roku.
  41. "Przyczyny zamachu stanu mają swe korzenie w deformacjach, wywołanych Wojną Domową oraz niezdolnością kolejnych rządów do złagodzenia systemu politycznego i zakorzenienia w nim wartości demokratycznych" Źródło cytatu: Zeszyty naukowe "Monografie Wojenne", zeszyt nr.99 "Wojskowy Zamach Stanu 21 Kwietnia 1967", autorzy: Panos Pikramenos, Emmanuil Mpentrouvakis Πάνος Πικραμένος - oryg.: Eμμανουήλ Μπεντρουβάκης ΤΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ, wydawnictwo DEFENCE Media, Ateny, Grecja 2010, wstęp do rozdziału 3.
  42. European Court of Human Rights: Case-Law of the Grand Chamber 1998-2006, Jań Sǐkuta,Ján Šikuta,Eva Hubálková str.229
  43. Proces oraz wyroki, wydane na członków junty wojskowej, omawia hasło angielskojęzycznej Wiki: [2] . W szczególności generał Dimitrios Ioannidis został skazany na 7-krotną karę śmierci, oraz dodatkowo na dożywocie i degradację honorową. Prezydenckim aktem łaski wyroki śmierci zamieniono następnie na kolejne kary dożywotniego więzienia.
  44. Parlament podjął tę decyzję jednomyślnie w sierpniu 1989 r.

Bibliografia

  • Emeis oi EllinesΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. Πολεμική Ιστορία της Σύγχρονης Ελλάδας – grecka, uniwersytecka praca zbiorowa, Historia Wojen Współczesnej Grecji, wyd. Skai Biblio 2008 ()
  • W. Byford-Jones, The Greek Trilogy: Resistance-Liberation-Revolution, London, 1945
  • R. Capell, Simiomata: A Greek Note Book 1944-45, London, 1946
  • W. S. Churchill, The Second World War
  • Nigel Clive, A Greek experience 1943-1948, ed. Michael Russell, Wilton Wilts.: Russell, 1985 ()
  • D. Close (ed.), The Greek civil war 1943-1950: Studies of Polarization, Routledge, 1993
  • Dominique Eude, Les Kapetanios (in French and Greek), Artheme Fayard, 1970
  • N.G.L. Hammond Venture into Greece: With the Guerillas, 1943-44, London, 1983 (Like Woodhouse, he was a member of the British Military Mission)
  • Cordell Hull, The Memoirs of Cordell Hull, New York 1948
  • S.N. Kalyvas, The Logic of Violence in Civil War, Cambridge 2006
  • Georgios Karras, ``The Revolution that Failed. The story of the Greek Communist Party in the period 1941-49`` M.A. Thesis, 1985 Dept. of Political Studies University of Manitoba Canada.
  • D. G. Kousoulas, Revolution and Defeat: The Story of the Greek Communist Party, London, 1965
  • Reginald Leeper, When Greek Meets Greek: On the War in Greece, 1943-1945, London, 1950
  • M. Mazower (ed.) "After the War was Over. Reconstructing the Family, Nation and State in Greece, 1943-1960" Princeton University Press, 2000 () [3]
  • E. C. W. Myers, Greek Entanglement, London, 1955
  • Elias Petropoulos, Corpses, corpses, corpses ()
  • C. M. Woodhouse, Apple of Discord: A Survey of Recent Greek Politics in their International Setting, London, 1948
  • Julian Juźków, "Tagma Thanatu" ( pl. ) wspomnienia dowódcy polskiego oddziału, greckiego Ruchu Oporu, 1977, Wydaw. Min. Obrony Narodowej (Warszawa)
  • Richard Clogg – "Greece, 1940-1949: occupation, resistance, civil war : a documentary history
  • Foivos N. Grigoriadis - Historia Wojny domowej 1945-49, t.2, wydawnictwo Kamarinopoulos
  • Solon N. Grigoriadis - Historia Współczesnej Grecji, tom.2 "Wojna domowa - Bez kompromisów", wyd I 1973 r., wyd.II 2010 r. oficyna Polaris
  • Heinz Richter, Griechenland, zwischen Revolution und Kontrrevolution (1936-1946), Europaische Verlagsanstalt 1973, podane numery stron odnoszą się do wydania greckiego.
  • Tasos Kostopoulos "Autocenzurowana Pamięć – Bataliony Bezpieczeństwa..." wyd. greckie: "Η αυτολογοκριμένη μνήμη: τα τάγματα ασφαλείας και η μεταπολεμική εθνικοφροσύνη", Φιλίστωρ 2005

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wojna domowa w Grecji":

II wiek ...

Guwernantka ...

Adwentyzm ...

I wiek ...

Synagoga Chóralna w Kownie ...

1499 ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wojna domowa w Grecji":

008c. Grecja (plansza 12) ...

008b. Grecja (plansza 2) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie