Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Woda pitna

Woda pitna

Woda pitna – czysta woda , która nadaje się do spożycia (bez zagrożenia dla zdrowia). Powinna ona zawierać odpowiednią ilość soli mineralnych (dlatego woda destylowana , mimo wysokiej czystości, nie nadaje się do celów konsumpcyjnych), a nie zawierać zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych.

W niektórych kontekstach (najczęściej związanych z żeglugą morską ) wodę pitną nazywa się wodą słodką (w przeciwstawieniu do słonej wody morskiej ).

Spis treści

Spożycie

Spożycie wody przez dorosłego człowieka nie powinno przekraczać 1–1,5 litra na godzinę, gdyż może to doprowadzić do poważnych zaburzeń w gospodarce elektrolitycznej organizmu[].

Wypicie bardzo dużej ilości wody pitnej (powyżej 5 litrów w ciągu kilku godzin) może prowadzić do śmierci wskutek hiponatremii . W tak dużych ilościach bezpieczniej pić płyny izotoniczne .

Źródła wody pitnej

Rzeka Izera v Czechach, źródło wody dla Pragi

Wodę pitną można czerpać ze studni lub innych ujęć, a na terenach zurbanizowanych jej podstawowym rodzajem jest woda wodociągowa . W krajach rozwiniętych coraz powszechniej spożywa się wodę mineralną .

Czasami wodę pitną można uzyskać przez przegotowanie wody powierzchniowej , lecz nie daje to gwarancji unieszkodliwienia wszystkich drobnoustrojów . Spożywanie wody skażonej bakteriologicznie może być przyczyną zatrucia, którego najczęstszymi objawami są nudności , wymioty i biegunka . Żołnierze niektórych armii otrzymują substancje odkażające, które w warunkach polowych umożliwiają im w miarę bezpieczne picie dostępnej wody powierzchniowej (nawet z kałuży ).

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Woda pitna":

Oddychanie komórkowe ...

Fosforan wapnia ...

Globuliny ...

Kwas fosforowy ...

Eunectes ...

Eksperyment kortowski ...

Fruktoza ...

Chemoklina ...

Strefa eufotyczna ...

Stratyfikacja termiczna wody w jeziorze ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Woda pitna":

22 Eksploatacja i obsługa pojazdu (plansza 9) ...

Procent z danej liczby (plansza 12) ...

010b. Rzym (plansza 18) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie