Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wniebowstąpienie

Wniebowstąpienie

Wniebowstąpienie Jezusa, Ewangeliarz Rabuli, miniatura, VI wiek

Wniebowstąpienie – przeniesienie się osoby świętej do nieba za życia (nie po śmierci ) wraz z ciałem (nie sama dusza ). Dwie najbardziej znane postacie, którym przypisywane jest wniebowstąpienie, to Jezus Chrystus oraz Mahomet .

Wniebowstąpienie znane jest także w buddyzmie (mnich Śantidewa) i hinduizmie (bóg Kryszna ).

Spis treści

Wniebowstąpienie Jezusa

Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa opisane zostało w Ewangelii Marka (16,19), Ewangelii Łukasza (24,51) oraz w Dziejach Apostolskich (1,9). Jezus przez 40 dni po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów. Po tym czasie udali się razem na Górę Oliwną (tego miejsca nie podają ewangelie, tylko tradycja ). W obecności uczniów Jezus uniósł się w górę i zniknął.

Inne wniebowstąpienia w chrześcijaństwie

W niektórych grupach religijnych chrześcijańskich pojawił się motyw "wniebowstąpienia" ich założycieli, np. wywodzący się z prawosławia nowomołokanie , wierzą, że ich prorok Maksim Rudomietkin nigdy nie umarł, lecz wstąpił do nieba.

Wniebowstąpienie Mahometa

Zgodnie z Koranem objawienie Mahometowi najważniejszych nakazów Allaha składało się z dwóch etapów. Pierwszy to Al-Isra ( arab. podróż nocna), w czasie której Mahomet udał się na koniu Al-Buraku z Mekki do jerozolimskiego meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym . Drugi to wniebowstąpienie Al-Miradż (arab. wniebowstąpienie); gdzie w trakcie spotkania z Bogiem uzyskał wskazówki, jak mają wyglądać podstawowe rytuały muzułmanów (m.in. pięć razy dziennie odmawiana modlitwa). W miejscu, gdzie według tradycji nastąpiło wniebowstąpienie, stoi dziś Kopuła na Skale .

Historycznie w tym samym miejscu stała wcześniej Świątynia Jerozolimska , w roku 70 n.e. zburzona przez Rzymian. Poniżej znajduje się Mur Zachodni niegdyś otaczający dziedziniec świątyni, ten mur to tzw. Ściana Płaczu . Dostęp do tych świętych miejsc rodzi spory między wyznawcami obu religii.

Wniebowstąpienie w buddyzmie i hinduizmie

Buddyzm tybetański opisuje wniebowstąpienie mnicha i uczonego Śantidewy.

Popularny w hinduizmie bóg Kryszna (który wg różnych interpretacji jest awatarą Wisznu lub Najwyższą Osobą Boga) wg opisu w Mahabharacie po tym jak został ugodzony w stopę strzałą wstąpił do nieba "napełniając je całe swoją chwałą" jako jednocześnie Stworzyciel i Niszczyciel wszechświata .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Wniebowstąpienie":

1972 ...

1749 ...

1884 ...

1679 ...

1986 ...

1592 ...

1731 ...

1677 ...

1777 ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wniebowstąpienie":

163. Tradycje i zwyczaje (plansza 12) Żydów die Erschaffung - stworzenie süße Speisen - słodkie potrawy die Himmelfahrt - Wniebowstąpienie die Ernte - żniwa geflügelte Vögel - ptactwo skrzydlate gefüllte Tauben - nadziewane ...

163. Tradycje i zwyczaje (plansza 8) bat man an diesem Tag besonders um eine gute Ernte. W Niemczech Wniebowstąpienie Pańskie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wielu świętuje go jako ...

145. Bociany (plansza 19) Chrystusa (Bóstwo i człowieczeństwo). Jego odloty i przyloty jako ptaka wędrownego symbolizują Wniebowstąpienie i powtórne przyjście Chrystusa. ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie