Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wiżajny

Wiżajny

Wiżajnywieś w Polsce , w województwie podlaskim , w powiecie suwalskim , siedziba gminy Wiżajny .

Spis treści

Położenie

Wiżajny położone są na Pojezierzu Wschodniosuwalskim , na północno-wschodnim krańcu Polski, niedaleko granicy z Litwą i obwodem kaliningradzkim. Wieś leży pomiędzy jeziorami Wiżajny i Wistuć. Przez wieś biegnie droga wojewódzka nr 651 [1].

Z powodu panujących tu niskich temperatur, są zwane polskim biegunem zimna.

Jest to najwyżej (243 m n.p.m.) położone miasteczko Suwalszczyzny .

Historia

Miejscowość po raz pierwszy zmiankowana była w 1253 jako Weyze[1]. Była to przypuszczalnie osada jaćwingów . W 1249 nad jeziorem założony został przez bojara Piotra Łysego dwór. Powstał on w ramach akcji osiedleńczej zainicjowanej przez królową Bonę. Piotr Łysy na dworze się nie utrzymał a jego miejsce zajął Prokop Hryhoriewicz - dworzanin starosty mereckiego[1].

Już w XIV wieku bylu karczma na szlaku kupieckim prowadzącym w stronę Sejn . W podaniach wymienia się ją jako słynącą z tego, iż w jej menu sztandarowe miejsce zajmowały raki . Nazwa miejscowości wywodzi się prawdopodobnie od litewskiego veżys, oznaczającego raka[2].

Źródła pisane wymieniają Wiżajny w 1606 jako miasto, choć data otrzymania praw miejskich nie jest znana. Wiadomo natomiast, że zostały one potwierdzone w 1693[1].

Dzięki przygranicznemu położeniu nastąpił szybki i dynamiczny rozwój miasta, jednak zniszczone zostało podczas wojen szwedzkich[1]. Aby podnieść je z upadku król Jan III Sobieski ufundował szpital, szkołę i nowy kościół. Najlepsze lata dla Wiżajn to XVIII i XIX wiek[1].

W 1870 miejscowość została zdegradowana do rangi wsi, ale do czasów dzisiejszych zachował się miejski układ urbanistyczny[1].

W 1893 w XIII tomie Słownika geograficznego Królestwa Polskiego tak pisano o Wiżajnach[3]:

Wiżajny - osada, dawniej miasteczko, nad jeziorem t.n., w pow. suwalskim, gm. i par. Wiżajny, odl. 34 w. [wiorst] od Suwałk na północ a 11 w. od Kalwaryi (...) 175 dm. [domów], 2276 mk. [mieszkańców] (...) w osadzie odbywa się 6 jarmarków (...)

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego .

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Polski biegun zimna. W: Wanda Bednarczyk-Rzepko, Urszula Zwolińska, Piotr Przyssawka, Wojciech Marek Darski, Aleksander Buczyński: Przewodnik Pascala. Pojezierze Suwalskie i Puszcza Augustowska. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2005, ss. 203-215. . 
  2. Biegun zimna i kartacze. W: Polska niezwykła. Województwo podlskie. Przewodnik. Warszawa: Demart, 2008, ss. 7-8. . 
  3. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego , Warszawa 1893, tom XIII, s. 687.

Linki zewnętrzne

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Wiżajny":

Suwałki ...

Puszcza Romincka ...

Wiżajny WiżajnyHerb Herb Figura JezusaFigura Jezusa Państwo Polska Województwo podlaskie Powiat suwalski Gmina Wiżajny Wysokość243 m n.p.m. Liczba ludności (2008)974 Strefa numeracyjna (+48) 87 Kod pocztowy 16-407 Tablice rejestracyjne BSUPołożenie na ...

Elektrownia Wiatrowa Wiżajny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wiżajny":

230. Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę w Polsce. (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie