Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dębica

Dębica - miasto w województwie podkarpackim, siedziba powiatu dębickiego, nad rzeką Wisłoką, na północnym skraju Pogórza Strzyżowskiego. Przed 1945 rokiem Dębica należała do województwa krakowskiego, po zakończeniu II wojny światowej weszła w skład nowo utworzonego województwa rzeszowskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym Podkarpacia, znane m.in. z fabryki opon czy rowerów Arkus.

Informacje statystyczne

  • Ludność (w 2007) – 46 854 mieszkańców, wraz z gminą Dębica stanowi zespół miejski, składający się z blisko 75 tys. mieszkańców
  • Powierzchnia – 34,14 km² (co stanowi 4,34% pow. powiatu)
  • Dochód na mieszkańca – 1321,04 zł (dane za rok 2002)
  • Ludność Dębicy
Historia

Osiedle znane z przełomu XIII i XIV wieku, nazwa oznaczała dąbrowe, las dębowy. Pierwszy zapis źródłowy pochodzi z 1293 – wówczas to osada z nadania ks. Leszka Czarnego trafiła do rodu Gryfitów. W latach 1325 - 1327 jest uwzględniona w wykazach świętopietrza jako Dambicza[1]. Miasto lokowane w 1358 na prawie średzkim staraniem Świętosława Gryfity u Kazimierza Wielkiego. Ponowna lokacja w 1372 na prawie magdeburskim.

Duży wpływ na rozwój miasta miała dolina Wisłoki, którą wiódł trakt z Węgier przez Żmigród, Dębicę aż do Sandomierza.

W dobie panowania austriackiego Dębica znalazła się najpierw w cyrkule pilzneńskim, a później w tarnowskim. W latach 1850-1867 była siedzibą powiatu. W 1856 otwarto linię kolejową z Krakowa, którą w 1858 przedłużono do Rzeszowa. Kolej spowodowała znaczny wzrost znaczenia miasta, a zwłaszcza jego atrakcyjności do lokalizacji zakładów przemysłowych. W 1887 powstała również linia do Rozwadowa (obecnie dzielnica Stalowej Woli) przez Mielec, czyniąc z Dębicy ważny węzeł kolejowy Polski. Ważnym wydarzeniem przed odzyskaniem niepodległości było utworzenie w Dębicy gimnazjum, które zaczęło funkcjonować w roku szkolnym 1900/1901, a od 1908 do dzisiaj mieści się w nowym obiekcie (obecnie liceum).

W okresie międzywojennym ośrodek Centralnego Okręgu Przemysłowego. W ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego powstała wytwórnia kauczuku (późniejszy Stomil, obecnie pod nazwą Firma Oponiarska "Dębica") oraz fabryka chemiczna w pobliskim Pustkowie Osiedlu. Wcześniej, bo w roku 1927 powstały dzisiejsze Zakłady Mięsne Dębica S.A. (wchodzące od niedawna w skład firmy "Profi" z Grabowa). Najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy przypada na okres powojenny – miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym w skali regionalnej.

W czasie okupacji niemieckiej, dnia 2 lutego 1944, Niemcy rozstrzelali w Dębicy 50 Polaków[2] - więźniów politycznych z hitlerowskiego więzienia Montelupich w Krakowie. Decyzję o likwidacji 100 Polaków wydał Wyższy Dowódca SS i Policji Wilhelm Koppe w odwecie za nieudany zamach na generalnego gubernatora Hansa Franka. Zamachu na pociąg, którym Frank jechał do Lwowa, dokonała Armia Krajowa dnia 29 stycznia 1944 na stacji kolejowej Czarna Tarnowska. Pozostałe 50 osób rozstrzelano (obu egzekucji dokonały formacje Gestapo, SS i Schutzpolizei), również 2 lutego 1944 w Podłężu[2].

Do reformy administracyjnej w 1975 miasto było siedzibą powiatu.

W połowie lat 70. w północnej części miasta powstał Kombinat Rolno Przemysłowy Igloopol, który zdynamizował dalszy rozwój Dębicy, zwłaszcza północną część miasta.

Od 1999 Dębica stała się ponownie siedzibą powiatu (trzeciego co do wielkości powiatu województwa podkarpackiego pod względem liczby ludności).


Inne hasła zawierające informacje o "Dębica":

1908 ...

Olsztyn ...

14 Dywizja Grenadierów SS (1 ukraińska) ...

Województwo tarnowskie ...

Tarnów ...

Trolejbus ...

Biecz ...

Bochnia ...

Kotlina Sandomierska ...

Specjalna strefa ekonomiczna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dębica":

229. Górnictwo,kopalnictwo i przetwórstwo przemysłowe w Polsce (plansza 16) ...

229. Górnictwo,kopalnictwo i przetwórstwo przemysłowe w Polsce (plansza 20) 14 Firma Oponiarska Dębica SA Dębica ...

Przemysł przetwórczy w Polsce (plansza 13) Olsztyn, Dębica, Poznań, Łódź, Grudziądz, Stargard Szczeciński, Sanok ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie