Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wisznuizm

Wisznuizm

Posąg Wisznu
Wisznuicki sadhu nad Gangesem
Kryszna i gopi

Wisznuizm (nazywany czasami niepoprawnie spolszczoną nazwą wajsznawizm) - gałąź hinduizmu , w której Wisznu lub jeden z jego awatarów wielbiony jest jako Bóg . Najpopularniejszą religią wisznuicką jest krysznaizm .

W ramach wisznuizmu powstało wiele szkół, ale wszystkie opierały się na autorytecie Bhagawad Gity oraz Bhagawatapurany . Do największych teoretyków wisznuizmu zalicza się: Ramanaudźę , Nimbarkę , Madhwę , Wallabhę i Ćajtanję .

Spis treści

Wierzenia

Wisznuizm zakłada realność istniejącego świata dzieląc go na dwie części: duchową i materialną. Dusze będąc częścią świata duchowego na skutek swoich pragnień znalazły się w świecie materialnym i zostały zmuszone do uznania panujących tu zasad (dostały się pod wpływ iluzorycznej mocy Wisznu - Maji ). Konsekwencją tego jest uczestniczenie w cyklu samsary , a więc nieprzerwane doświadczanie narodzin, starości, chorób i śmierci. Sposobem na powrót do świata duchowego jest bhaktijoga .

Innym elementem wisznuizmu jest wiara w wielokrotne inkarnowanie Boga, wg Bhagawad Gity - zawsze w czasach bezbożności, zaniku praworządności i zasad religijnych. Kryszna (awatara Wisznu) mówi w Gicie: "Zawsze, kiedy tylko i gdzie tylko zamierają praktyki religijne, o potomku Bharaty, i zaczyna szerzyć się bezbożność – wtedy zstępuję osobiście." ( Bhagawad Gita , rozdział 4, werset 8).

Dogmaty wisznuickie

  • Bhagawatam stanowi naturalny komentarz do Wedanta sutry i jest najwyższym źródłem zdobywania wiedzy
  • antaranga śakti dzieli się na sandhini śakti, samwit śakti i hladini śakti
  • bhakti nie jest tylko medytacją czy kultem świątynnym, ale miłosnym oddaniem dla Kryszny przejawionym jako bhadźana (wielbienie) lub sewa (służba) i nie kończy kończy się po osiągnięciu wyzwolenia ( moksza ). Mokszy nie można osiągnąć bez bhakti.
  • kulminacją bhaktijogi jest prema - najwyższy etap miłosnego uniesienia wobec Kryszny, a nie wyzwolenie (moksza)
  • całkowite podporządkowanie (prapatti) jest jednym z podstawowych elementów bhakti
  • status wisznuity czy bhakty jest nadrzędny wobec warny i aśramy
  • istnieje dwanaście rodzajów związku z Bogiem ( rasa ) - 5 podstawowych i 7 drugorzędnych

W przypadku Gaudija wisznuitów bardzo istotne są jeszcze następujące punkty:

  • Ćajtanja Mahaprabhu jest połączoną formą Radhy i Kryszny i tym awatarą Boga pojawiającą się w kali judze . Jego misją jest upowszechnianie premy (miłości do Boga)
  • najwyższymi obiektami kultu są formy Radhy i Kryszny

Szkoły wisznuickie

Wisznuizm ma cztery gałęzie ( sampradaje ):

  • Rudra samradaja (znana także jako: Śiwa sampradaja, Wisznuswami samradaja, Wallabha sampradaja) głosząca filozofię śuddhadwajta-wada (oczyszczony monizm ) ( Wallabha ).
  • Brahma sampradaja (znana także jako: Madhwa sampradaja) głosząca filozofię śuddha-dwajta-wada (oczyszczony dualizm) ( Madhwa ). Sampradaja ta ma odgałęzienie:
    • aćintja-bhedabheda-tattwa (niepojęta jedność i rozdzielność) ( Ćajtanja )
  • Śri sampradaja (znana także jako: Ramanudźa sampradaja, Lakszmi sampradaja) głosząca filozofię waśisztadwajta-wada (szczególny monizm) ( Ramanudźa )
  • Kumara sampradaja (znana także jako: Nimbarka sampradaja, Nimbaditja sampradaja, Sanakadi sampradaja) głosząca filozofię dwajtadwajta-wada (monizm i dualizm ) ( Nimbarka ).

Na Zachodzie najbardziej znanymi przedstawicielami wisznuizmu są członkowie Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny i Gaudija Math należący do gaudija wisznuizmu - nurtu Brahma sampradaji.

Święte miejsca

Główne święta

  • Dżanmastami - święto obchodzone w sierpniu lub we wrześniu upamiętniające narodziny Kryszny
  • Gowardhana Pudźa - obchodzone na początku listopada na pamiątkę podniesienia przez Krysznę wzgórza Gowardana i uchronienia w ten sposób pasterzy przed gniewem Indry i zesłanym przez niego ulewnym deszczem
  • Rama Nawami - święto obchodzone w marcu, w dniu narodzin Ramaczandry ( Ramy ), wzoru władcy i rycerza , a także inkarnacji Kryszny
  • Ratha Jatra (Festiwal Wozów) - najstarszy festiwal i święto religijne na świecie obchodzone w lecie
  • Radhastami - święto obchodzone we wrześniu na cześć Radhy - wiecznej towarzyszki Kryszny

Linki zewnętrzne

Polskojęzyczne

Anglojęzyczne


Inne hasła zawierające informacje o "Wisznuizm":

Karma ...

Njaja ...

Mahatma Gandhi ...

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny ...

Śiwa ...

Wisznu ...

Awatara ...

Wisznuizm Posąg WisznuWisznuicki sadhu nad Gangesem Kryszna i gopi Wisznuizm (nazywany czasami niepoprawnie spolszczoną nazwą wajsznawizm) - gałąź hinduizmu , w której ...

Brahman ...

Monoteizm trynitarny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wisznuizm":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie