Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wergiliusz

Wergiliusz

Wergiliusz
Publius Vergilius Maro

Urodzony 15 października 70 p.n.e.
Andes koło Mantui
Zmarł 21 września 19 p.n.e.
Brindisi

Publius Vergilius Maro (ur. 15 października 70 p.n.e. , zm. 21 września 19 p.n.e. ) – poeta rzymski epoki augustiańskiej, autor Eneidy - eposu narodowego Rzymian.

Urodził się w wiosce Andes koło Mantui w Galii Przedalpejskiej . Kształcił się w Cremonie i Mediolanie , a następnie wyjechał do Rzymu by studiować retorykę, medycynę i astronomię, które wkrótce porzucił dla studiów filozoficznych w Neapolu . W roku 49 p.n.e. uzyskał rzymskie obywatelstwo.

W 42 roku p.n.e. po bitwie pod Filippi dobra jego rodziny zostały skonfiskowane, co znalazło odniesienie w I sielance poety. Utraciwszy majątek przy podziale ziemi przeprowadzonym przez Oktawiana dla weteranów wojny domowej, Wergiliusz udał się do Rzymu. Tam trafił pod skrzydła Gnejusza Azyniusza Poliona i opiekuna poetów Mecenasa , pod którego zapewne wpływem napisał IV sielankę o nadchodzącym wieku złotym, który nastąpi, gdy urodzi się "boże dziecię", przypuszczalnie spodziewany potomek Oktawiana i Skrybonii .

W kilka lat później przedstawił Mecenasowi Horacego , który towarzyszył temu pierwszemu w roku 37 p.n.e. w spotkaniu Oktawiana i Antoniusza w Tarencie .

W roku 29 p.n.e. Wergiliusz przedstawił Oktawianowi Georgiki, poemat o rolnictwie. Wkrótce też przystąpił do pisania Eneidy, której fragmenty czytał w obecności Oktawiana w sześć lat później.

W ostatnich latach życia wybrał się w podróż do Grecji aby samemu ujrzeć miejsca które opisywał w tworzonej wówczas Eneidzie. W roku 20 p.n.e. spotkał w Atenach Oktawiana powracającego z wyspy Samos . Podczas pobytu w Megarze zachorował, postanowił więc powrócić razem z Augustem do Italii. Zmarł w Brundyzjum ( Brindisi ) w roku 19 p.n.e. mając zaledwie 51 lat.

Grób Wergiliusza, który znajduje się w starym rzymskim tunelu zwanym grotta vecchia w Neapolu przez wieki był obiektem kultu i pielgrzymek. Prawdopodobnie kościół św. Marii z Piedigrotta (Chiesa della Santa Maria di Piedigrotta) został wybudowany w pobliżu grobu w celu neutralizacji starszego kultu. W średniowieczu uznawano, że Wergiliusz w Bukolikach przepowiedział nadejście Jezusa . W Boskiej Komedii Dantego Wergiliusz jest przewodnikiem po Piekle .

Dzieła

  • Bukoliki (Eclogae lub Bucolica) – zbiór idylli wzorowanych na Sielankach Teokryta dostosowanych do realiów Italii, napisane między 42 a 37 p.n.e.
  • Georgiki (Georgica) – poemat dydaktyczny sławiący życie wiejskie
  • Eneida (Aeneis) – rzymski epos heroiczny opowiadający dzieje przodka Rzymian, Eneasza , napisany 37-19 p.n.e.

Pod nazwiskiem Wergiliusza starożytność przekazała też zbiór niewielkich utworów, tzw. Appendix Vergiliana. Według starożytnych komentatorów są to młodzieńcze utwory Wergiliusza, jednak autorstwo poszczególnych z nich jest sporne.

Linki zewnętrzne

Latin Library: Vergil ( łac. ). [dostęp 24 maja 2008].


Inne hasła zawierające informacje o "Wergiliusz":

John Dryden ...

Mantua ...

Ambroży z Mediolanu ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Filologia klasyczna ...

Epos ...

Literatura średniowiecza ...

Wieszcz ...

Beda Czcigodny ...

Wergiliusz WergiliuszPublius Vergilius MaroUrodzony 15 października 70 p.n.e. Andes koło Mantui Zmarł 21 września 19 p.n.e. Brindisi Publius Vergilius ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wergiliusz":

010c. Rzym (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie