Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Winorośl właściwa

Winorośl właściwa

Plantacja winorośli
Jedna z odmian uprawnych

Winorośl właściwa (Vitis vinifera L. ), nazywana także winoroślą winną, latoroślą winną – gatunek rośliny z rodziny winoroślowatych . Rośnie dziko w rejonie Kaukazu , liczne jej odmiany uprawiane są w bardzo wielu rejonach świata.

Owoce w trakcie dojrzewania

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Pnącze o długości do 30 (40) m i zdrewniałym pniu. Czepia się podpór za pomocą wąsów pędowych .
Liście
Dłoniaste, 3-klapowe, o ząbkowanych brzegach.
Kwiaty
Drobne, wonne, zebrane w duże grona . Mają wcześnie odpadający 5-działkowy kielich, 5-płatkową, żółtozieloną i zrośniętą na szczycie koronę. Podczas dojrzewania owoców jest ona odrywana przez rozrastający się słupek, unoszona do góry i odpadająca. Wewnątrz kwiatu 5 pręcików i 1 słupek otoczony u dołu 5 miodnikami . Kwiaty są równoczesne, owadopylne lub samopylne . U nas kwitnie od czerwca do lipca.
Owoc
Kulista lub podłużna jagoda . Jest soczysta, słodka, lub słodkokwaśna, u odmian uprawnych ma różne kolory: od jasnozielonkawego poprzez rożowy i czerwony do niemal czarnego.

Zmienność

Wyróżnia się kilka podgatunków:

  • Winorośl właściwa kaukaska (V. vinifera caucasica) – podobna do podgatunku leśnego, występuje na Kaukazie , Azji Mniejszej i środkowej Europie
  • Winorośl właściwa leśna (V. vinifera silvestris) – tworzy niewielkie, lekko wydłużone jagody, które są mało soczyste, kwaśne o niebieskiej skórce, występuje tylko w dolinie Renu .
  • Winorośl właściwa uprawna (V. vinifera sativa) – nie występuje w formie dzikiej.

Ponadto istnieje olbrzymia ilość odmian uprawnych ( kultywarów ), podzielonych w 1946 na 3 grupy:

  • Convar. Occidentalis (grupa zachodnia) – odmiany południowo - i zachodnioeuropejskie np.: 'Riesling', 'Pinot', 'Traminer'
  • Convar. Orientalis (grupa wschodnia) – duża część to odmiany deserowe np.: 'Chasselas', 'Kiszmisz', 'Nimrang'
  • Convar. Pontica (grupa czarnomorska) – również dużo odmian deserowych, np.: 'Furmint', 'Czausz', 'Aptis Aga'[1].

Zastosowanie

  • Roślina owocowa . Uprawia się ją w celu pozyskania soczystych i mięsistych jagód . W zależności od gatunku i odmiany owoce posiadają różne kształty , kolory , rozmiary i smaki. Nauka zajmująca się klasyfikacją winorośli to ampelografia .
  • Kulinaria  : Soczyste i smaczne owoce spożywa się na surowo. Są podstawowym surowcem do produkcji win , soków pitnych i rodzynek : Z rozcieńczonego soku winogron z dodatkiem cukru, alkoholu i przypraw korzennych produkuje się sorbet . Największą ilość owoców wykorzystuje się do produkcji wina, a także (po jego destylacji ) koniaku i spirytusu. W niektórych rejonach liście winogron (zamiast kapusty) są używane do wyrobu gołąbków .
  • Z powstającego podczas fermentacji wina osadu wytwarza się kwas winowy , zaś kamień winny używany jest do produkcji proszków do pieczenia ciast, w farbiarstwie i do czyszczenia przedmiotów mosiężnych. Poprzez fermentację octową wina otrzymuje się z niego ocet winny .
  • Wytłoczyny powstające przy produkcji wina oraz liście zerwane przed zbiorem owoców są wartościową paszą dla bydła i koni, używane są też jako nawóz.
  • Z nasion wytwarza się olej winogronowy.

Uprawa

  • Historia uprawy: Uprawiano ją od ok. V tysiąclecia p.n.e. w Azji Mniejszej i stamtąd dotarła do państw basenu Morza Śródziemnego . Uprawa winorośli i produkcja wina były znane już od najwcześniejszych dziejów starożytnej Grecji . Do Polski wino dotarło z chrześcijaństwem ; uprawa winorośli ze względu na klimat nie ma szerokiej tradycji. Większe spożycie wina i zjawiska jego nadużywania miały miejsce w czasach saskich.

Winorośl w historii i kulturze

Bibliografia

  1. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. .  (Morfologia)

Zobacz też

Szczepy winorośli

Przypisy

  1. R. Myśliwiec, Winorośl i wino,
  2. Ewa Śnieżyńska-Stolot: Nagrobek Kazimierza Wielkiego w katedrze wawelskiej. W: Studia do Dziejów Wawelu. Wyd. 1. Kraków: Zamek Królewski na Wawelu, 1978, ss. 1-115. 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Winorośl właściwa":

Biegun północny ...

Ciałko nerkowe ...

Historia Australii ...

Armia Czerwona ...

Przełęcz Lubawska ...

Jezioro Mikołajskie ...

Kraina historyczna ...

Grzegorz I ...

Styl grzbietowy ...

Piękno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Winorośl właściwa":

Pochwała przyjaźni i hartu ducha w opowiadaniu ˝Stary człowiek i morze˝ (plansza 13) ...

016. Stawonogi – najliczniejszy szczep zwierząt na Ziemi (plansza 19) ...

Rośliny użytkowe (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie