Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stanisław Styś

Stanisław Styś

Stanisław Styś SJ (ur. 19 kwietnia 1896 w Chorostkowie , zm. w 1959) - polski jezuita, biblista, doktor filozofii i teologii, licencjat nauk biblijnych, profesor Pisma świętego na Wydziale Teologii OO. Jezuitów w Warszawie, profesor teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, tłumacz Biblii.

Spis treści

Biografia

Ukończył szkołę podstawową w Samborze oraz cztery klasy gimnazjum w Samborze i Krakowie , po czym wstąpił w 1910 do zakonu jezuitów . W 1916 ukończył wyższe gimnazjum w Chyrowie i zdał maturę. W latach 1917-1924 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Zakładach Naukowych Towarzystwa Jezusowego, ukończone doktoratem z teologii i filozofii. W latach 1924-27 studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym (tytuł licencjata).

Od 1928 wykładał Stary Testament oraz język hebrajski w wydziale teologicznym Bobolanum w Lublinie, w latach 1935-1938 był rektorem Kolegium Bobolanum. Od 1944 do 1952 wykładał na KUL jako zastępca profesora, a w 1946 przeprowadził habilitację. W latach 1952-1956 wykładał na Wydziale Teologicznym OO. Jezuitów w Warszawie, po czym wrócił na KUL, gdzie od 1957 był profesorem nadzwyczajnym w katedrze Teologii Biblijnej. Wykładał też języki: hebrajski, grecki, arabski, syryjski i akadyjski.

Praca naukowa

Obszarem zainteresowań Stysia jako biblisty było na początku pojęcie świętości w Starym Testamencie ; po wojnie zaś zajmował się m.in. protoewangelia w kontekście mariologicznym . Napisał także kilkukrotnie wznawiane Biblijne ujęcie stworzenia świata według nauki (1947).

Na początku lat 30. Styś zajął się opracowaniem tekstu Starego Testamentu w Biblii Jakuba Wujka , która ukazała się jako tzw. Biblia krakowska w 1935. Samodzielne wydanie Starego Testamentu zostało wznowione w 1956. W 1957 zapoczątkował serię Pisma Świętego Starego Testamentu - tzw. komentarzy KUL [1]. Był też autorem haseł Encyklopedii Katolickiej i Podręcznej Encyklopedii Biblijnej.

Podczas II wojny światowej Styś przetłumaczył z hebrajskiego na polski Księgę Jeremiasza , uwzględniając jej formę poetycką[2]. Janusz Frankowski twierdził, że przekład ma często piękno i moc przekładu "prorockiego"[3]. Komentarz, którego Styś nie zdążył dokończyć uzupełnił Edward Haratym SI , a cały przekład trafił do pierwszego wydania Biblii Tysiąclecia . Ponieważ Haratym nie zgodził się na wieczyste przekazanie praw autorskich wydawnictwu Pallottinum, w drugim wydaniu BT ukazało się już inne tłumaczenie Księgi[4]. Recenzenci drugiego wydania BT (np. Stanisław Łach [5]) wyrażali zdziwienie wobec takiej decyzji, nie znając prawdziwej przyczyny zmiany tłumaczenia.

Przypisy

  1. Rajmund Pietkiewicz: Biblia Tysiąclecia w tradycji polskiego edytorstwa biblijnego . Tomasz Hergesel (promotor). Wrocław: Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, 2004, s. 53. [dostęp 2010-01-01]. 
  2. Bulanda, op.cit., s. viii
  3. Janusz Frankowski. Biblia Tysiąclecia i problematyka dzisiejszych polskich przekładów Pisma Świętego. „Znak”. 1975 nr 252 (6). S. 715. 
  4. Pietkiewicz, op.cit., s. 118
  5. Pietkiewicz, op.cit., s. 138

Bibliografia

  • Edward Bulanda: Współpracownicy. W: Podręczna Encyklopedia Biblijna. Eugeniusz Dąbrowski (red.). T. I. Poznań - Warszawa - Lublin: Księgarnia św. Wojciecha, 1959, ss. vii-ix. 


Inne hasła zawierające informacje o "Stanisław Styś":

Oddychanie komórkowe ...

Wiktor Sukiennicki ...

1972 ...

Stanisław Narutowicz ...

1884 ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Jura ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Stanisław Hozjusz ...

Stanisław Poniatowski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stanisław Styś":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 12) ...

Tworzenie wyrażeń algebraicznych (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie