Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

William Davenant

William Davenant

William Davenant

Sir William Davenant, spotykana też pisownia D'Avenant (ur. 1606 , zm. 7 kwietnia 1668 w Londynie ) – angielski poeta, dramatopisarz i impresario teatralny. Był autorem ok. 20 sztuk teatralnych i oper. Jako poeta reprezentował dworski nurt poezji metafizycznej .

Urodził się w Oksfordzie , jako syn Jane Shepherd Davenant i Johna Davenanta, burmistrza Oksfordu i właściciela zajazdu Crown Inn. Jego ojcem chrzestnym był William Szekspir , którego sam Davenant uważał później za swojego biologicznego ojca.

Studiował w Oxfordzie , następnie służył na dworze księżnej Richmond oraz Fulke'a Greville'a . Wcześnie rozpoczął działalność pisarską, w chwili śmierci Bena Jonsona był już na tyle znany, że otrzymał po nim, w 1638 roku, funkcję nadwornego poety rodziny królewskiej (Poet Laureate). Został też mianowany dyrektorem Kampanii Królewskiej przy teatrze Cockpit.

Był zwolennikiem Karola I w angielskiej wojnie domowej i walczył po jego stronie, dzięki czemu w 1643 roku otrzymał szlachectwo. Od 1646 roku przebywał na emigracji we Francji . W 1650 roku otrzymał od Karola II stanowisko zastępcy gubernatora Marylandu , ale podczas podróży do Ameryki został pojmany na morzu i uwięziony. Cały rok 1651 spędził w londyńskim więzieniu Tower – w tym czasie napisał poemat heroiczny Gondibert. Uwolniono go w 1652 roku, podobno dzięki wstawiennictwu Johna Miltona . Powrócił do działalności teatralnej, otwierając prywatny teatr (teatry za rządów purytanów zostały zamknięte) w domu swojego protektora, hrabiego Rutland. W 1656 roku wystawił tam pierwszą angielską operę, The Siege of Rhodes, do której sam napisał libretto.

Po powrocie angielskiej monarchii w 1660 roku otrzymał jeden z dwóch patentów na prowadzenie londyńskich teatrów. Założył pierwszą w Anglii szkołę aktorską, jako pierwszy wprowadził na scenę kobiety jako aktorki.

Zmarł w Londynie, jest pochowany w Poets' Corner w Westminster Abbey .

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "William Davenant":

Biegun północny ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

William Miller ...

XVI wiek ...

1972 ...

1884 ...

Nowa Anglia ...

John William Waterhouse ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...


Inne lekcje zawierające informacje o "William Davenant":

102 Kultura renesansu w Europie (plansza 14) ...

137 Nowe nurty chrześcijaństwa na przełomie wieków XIX i XX (plansza 6) ...

Elementy baśniowe i fantastyczne w ˝Balladynie˝ Juliusza Słowackiego (plansza 16) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie