Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wola Krzywiecka

Wola Krzywiecka

Wola Krzywieckawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim , w powiecie przemyskim , w gminie Krzywcza .

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego .

Historia

Miejscowość położona w większej części w pobliżu potoku o nazwie Kamionka. W 1443 roku należała do dóbr krzywieckich stanowiąc własność Jana i Chabra z Krzywczy. W roku 1486 była własnością Rafała z Krzywczy. W XVI w. właścicielami Woli Krzywieckiej byli Orzechowscy, a następnie Krasiccy. W XIX w. właścicielem był Joachim Boznański cześnik kruszwicki, a następnie Józef Pawlikowski, Kazimierz hr. Starzeński i Adam hr. Starzeński. W 1880 r. własność Bolesława Jocza. Wtedy w miejscowości znajdowało się ok. 50 domów z 541 mieszkańcami (509 grek., 20 rzym., 12 mojż.). Ostatnimi dziedzicami Woli Krzywieckiej byli Bocheńscy.

W roku 1507 istniała w miejscowości parafia prawosławna, która 1628 r. była w zarządzie dwóch popów, a następnie w roku 1785 r. greckokatolicka. W 1805 r. istniała tu cerkiew , wystawiona kosztem parafian, na którą materiał dało dominium, pod wezwaniem Zaśnięcia NMP. W roku 1879 r. wybudowano nową cerkiew wraz z dzwonnicą. Nieużytkowana po 1945 r. popadła w ruinę i została rozebrana. W Muzeum Ziemi Przemyskiej znajdują się trzy ikony pochodzące z Woli Krzywieckiej.

Rada Szkolna Krajowa utworzyła w dniu 30 VI 1875 r. Szkołę Pospolitą w Krzywczy. Była to szkoła jednoklasowa obejmującą swoim zasięgiem Krzywczę , Wolę Krzywiecką i Ruszelczyce . Dnia 16 III 1906 r. Rada Szkolna Krajowa utworzyła w miejscowości szkołę jednoklasową.

W okresie I wojny światowej w dworze i w samej miejscowości stacjonowały wojska rosyjskie oblegające Przemyśl . W 1938 roku było tu 620 grekokatolików na 1120 mieszkańców wsi.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Wola Krzywiecka":

Miejsce zamieszkania ...

Determinizm ...

Karma ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Józef Kowalczyk ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Prawo kanoniczne ...

Maria Kazimiera d'Arquien ...

Demokracja ...

1937 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wola Krzywiecka":

131. Powstanie Straconych Szans (plansza 9) ...

12. Demokracja bezpośrednia i pośrednia (plansza 19) ...

Komizm w Zemście (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie