Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wilhelm I Długi Miecz

Wilhelm I Długi Miecz

Wilhelm I Długi Miecz
Książę Normandii
Okres panowaniaod 927
do 17 grudnia 942
Poprzednik Rolf
Następca Ryszard I Nieustraszony
Dane biograficzne
Dynastia Normandzka
Urodzonyok. 905
Bayeux albo Rouen
Zmarł 17 grudnia 942
prawdopodobnie Picquigny
Ojciec Rolf
MatkaPoppa z Bayeux
Żona

Sprota Bretońska
Luitgarda z Vermandois

Dzieci

Ryszard I Nieustraszony

Wilhelm I Długi Miecz, fr. Guillaume Longue Épée (ur. ok. 905, zm. 17 grudnia 942 ) – książę Normandii w latach 927 - 942 , syn Rolfa , pierwszego normańskiego władcy tej ziemi, i jego żony, chrześcijanki Poppy, córki hrabiego Berengara II z Neustrii.

Niewiele wiadomo o jego dzieciństwie i latach przed objęciem władzy w Normandii. Jego ojciec był poganinem, ale syna chciał wychować na chrześcijanina . W tym celu oddał go na wychowanie do rycerza Bothy, żarliwego chrześcijanina. Władzę w Normandii objął po abdykacji swojego ojca w 927 lub 928 roku.

O jego rządach niewiele wiadomo. Prawdopodobnie musiał zaraz po objęciu tronu stawić czoła buntowi swoich normańskich poddanych, uważających, że ich władca zbytnio upodobnił się do Franków . Następne lata są niejasne (wiadomo, że wmieszał się ok. 930 r. w wewnętrzne rozgrywki w Bretanii i przyłączył do swojego władztwa półwysep Cotentin , co zostało potwierdzone przez króla Rudolfa Burgundzkiego w 933 r.) i dopiero w 939 r. wiemy, że Wilhelm popadł w konflikt z hrabią Flandrii Arnulfem , który został następnie powiązany z innymi, licznymi konfliktami targającymi królestwem zachodniofrankijskim za czasów Ludwika Zamorskiego . Kontynuując politykę swego ojca, Wilhelm był sojusznikiem króla Ludwika i dynastii Karolingów .

Wilhelm zginął w 942 r. zabity przez ludzi hrabiego Arnulfa, kiedy przybył na spotkanie z hrabią, by zaprowadzić między nimi pokój. Spotkanie miało się odbyć prawdopodobnie w Picquigny . Mordercą był członek świty Wilhelma, Baldwin, młodszy syn hrabiego Cambrai. Został pochowany w katedrze w Rouen .

W polityce wewnętrznej kontynuował twarde rządy ojca, utrzymując porządek w swoich włościach. Jego panowanie to również okres silnej asymilacji językowej i kulturowej normańskich osadników z miejscową ludnością.

Grób Wilhelma w Rouen

Ok. 930 r. pojął za żonę wg "prawa duńskiego" Sprotę z Bretanii i miał z nią syna Ryszarda , swojego następcę. Jego drugą żoną była Luitgarda z Vermandois (ok. 925 - 14 listopada po 977 ), córka hrabiego Herberta II i Adeli, córki Roberta I , króla zachodniofrankijskiego . Miał z nią córkę, Hildegardę. Wilhelm miał również kochankę, niejaką Eperlenc, córkę hrabiego Raoula d'Ivry.


Poprzednik
Rolf
Książę Normandii
927 - 942
Następca
Ryszard I Nieustraszony


Inne hasła zawierające informacje o "Wilhelm I Długi Miecz":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Uznam ...

XVI wiek ...

Antanas Smetona ...

Wittenberga ...

1408 ...

1749 ...

1411 ...

1884 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wilhelm I Długi Miecz":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 2) ...

Słówka - ubrania (plansza 16) ...

035 Kryzys i odbudowa państwa Piastów (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie