Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wilhelm III Jasnowłosy

Wilhelm III Jasnowłosy

Wilhelm III Jasnowłosy
Książę Akwitanii
Okres panowaniaod 935
do 3 kwietnia 963
Poprzednik Ebalus Bękart
Następca Wilhelm IV Żelazne Ramię
Dane biograficzne
DynastiaDynastia z Poitiers
Urodzony 915
Poitiers
Zmarł 3 kwietnia 963
Ojciec Ebalus Bękart
MatkaEmilienna
Żona

Adela Normandzka

Dzieci

Wilhelm IV Żelazne Ramię
Adelajda Akwitańska

Wilhelm III Jasnowłosy, fr. Guillaume Tête d'Étoupe (ur. 915 w Poitiers , zm. 3 kwietnia 963 ), książę Akwitanii, hrabia Poitiers (jako Wilhelm I) i Owernii, najstarszy syn księcia Ebalusa Bękarta i Emilienny.

Po śmierci ojca w 935 r. odziedziczył tytuł hrabiego Poitiers. Kontrolował również księstwo Akwitanii i używał tytułu książęcego, ale królewska kancelaria nie chciała mu go potwierdzić, gdyż w 932 r. król Rudolf I Burgundzki nadał księstwo hrabiemu Tuluzy Rajmundowi Ponsowi. Potwierdzenie tytułu księcia Akwitanii dla siebie i swoich potomków Wilhelm uzyskał dopiero niedługo przed swoją śmiercią.

Oprócz Akwitanii decyzją króla Rudolfa Rajmundowi Ponsowi przypadło również hrabstwo Owernii, które udało mu się opanować. Rozpoczęła się kilkuletnia wojna o Owernię. Wilhelm opanował ją dopiero po śmierci Rajmunda w 950 r.

Cały czas nierozwiązana pozostała kwestia Akwitanii. Król Rudolf zmarł w 936 r. i Wilhelmowi udało się dojść do porozumienia z królem Ludwikiem IV i największym panem w królestwie Hugonem Wielkim , hrabią Paryża. Wilhelm oddał nawet Hugonowi część swoich ziem. Wkrótce jednak relacje Wilhelma z Hugonem popsuły się. W 950 r. Ludwik IV nadał Hugonowi ziemie w Burgundii i Akwitanii. Przy pomocy królewskiej Hugo podjął próbę podboju Akwitanii, ale jego najazd został odparty przez Wilhelma. Ludwik IV zmarł w 954 r., a jego następca, Lotar , obawiał się potęgi Wilhelma i wsparł Hugona w jego wyprawie w 955 r. Sprzymierzeni bezskutecznie oblegali Poitiers (sierpień), jednak udało im się zmusić Wilhelma do bitwy i pokonać go.

Hugo Wielki zmarł w 956 r. Jego syn, Hugo Kapet , został mianowany księciem Akwitanii jednak nie podjął żadnych kroków w celu wywalczenia sobie władzy nad Akwitanią. Wilhelm wkrótce doszedł do porozumienia z Lotarem, który potwierdził jego tytuł książęcy.

Wilhelm ufundował opactwo Saint-Hilaire-le-Grand oraz wybudował bibliotekę w swoim pałacu w Poitiers.

W 935 r. poślubił Adelę, zwaną również Gerloc (ok. 917 - po 969 ), córkę Rolfa , księcia Normandii , i Poppy z Bayeux, córki Berengara II z Neustrii. Wilhelm i Adela mieli razem syna i córkę:


Poprzednik
Ebalus Bękart
Książę Akwitanii
935 - 963
Następca
Wilhelm IV Żelazne Ramię
Poprzednik
Rajmund Pons
Hrabia Owernii
950 - 963
Następca
Wilhelm Taillefer


Inne hasła zawierające informacje o "Wilhelm III Jasnowłosy":

Wszystkich Świętych ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Linz ...

Linköping ...

Tampere ...

Brno ...

Uznam ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wilhelm III Jasnowłosy":

010c. Rzym (plansza 18) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie